Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči izjavio je u četvrtak da bi njegova zemlja mogla da promeni svoju nuklearnu doktrinu i razvije nuklearnu bombu ako se Teheranu ponovo uvedu sankcije Ujedinjenih nacija, piše Radio SLobodna Evropa (RSE).
Arakči je u obraćanju novinarima u Lisabonu rekao da Iran odavno ima tehničko znanje da napravi bombu, ali da to „nije deo bezbednosne strategije Teherana“, preneli su iranski mediji.
Iran će u petak održati razgovore s Velikom Britanijom, Francuskom i Nemačkom, prenosi News X.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) donela je rezoluciju sa osudom Irana i najavila da priprema procenu stanja iranskog nuklearnog programa koji se širi, uključujući ranije i sadašnje pokušaje da razvije bombu.
Taj dokument bi mogao da omogući da se slučaj Irana prosledi Savetu bezbednosti UN u pokušaju da se pokrene mehanizam za ponovno uvođenje sankcija koje su ukinute prema uslovima sporazuma Teherana sa svetskim silama iz 2015.
Kao odgovor na rezoluciju, Iran je aktivirao nekoliko „novih i naprednih“ centrifuga za obogaćivanje uranijuma.
Arakči je rekao da „nije optimista“ u vezi s pregovorima u Ženevi pošto, kako je rekao, nije siguran da li Teheran „razgovara sa pravom stranom“.
Stav Irana o nuklearnoj energiji
Teheran i dalje tvrdi da ima pravo na korišćenje nuklearne energije u mirnodopske svrhe. Međutim, IAEA je izvestila da je Iran jedna od retkih zemalja bez nuklearnog naoružanja koja obogaćuje uranijum do nivoa od 60 procenata, što je blizu 90 procenata potrebnih za materijal koji se koristi u oružju.
Ministar spoljnih poslova je izrazio zabrinutost zbog neispunjenih obećanja, poput ukidanja sankcija.
„Trenutno nemamo nameru da pređemo nivo obogaćenja od 60 procenata“, rekao je, ali je dodao da se među iranskom elitom vode rasprave o efikasnosti trenutne nuklearne doktrine.
Nuklearni sporazum iz 2015.
Nuklearni sporazum iz 2015. godine između Irana i velikih svetskih sila imao je za cilj da ograniči nuklearne aktivnosti Teherana u zamenu za ukidanje teških sankcija.
Sporazum je ograničio obogaćivanje uranijuma na 3,67 procenata. Nakon što su se SAD jednostrano povukle iz sporazuma tokom predsedavanja Donalda Trampa, Iran je povećao nivoe obogaćivanja uranijuma kao odgovor.
Vrhovni lider Irana, ajatolah Ali Hamenei, ranije je izdao fetvu kojom zabranjuje razvoj nuklearnog oružja. Međutim, s obzirom na to da sporazum ističe 2025. godine, budućnost iranskih nuklearnih obaveza ostaje neizvesna.
Tokom svog prvog mandata, Donald Tramp je sproveo politiku maksimalnog pritiska na Iran, uvodeći stroge sankcije koje su dovele do delimičnog nepoštovanja nuklearnog sporazuma.
Politički analitičar Mostafa Širmohamadi ukazao je da se Teheran suočava sa scenarijem „dvostruke katastrofe“ ako se pritisci SAD-a i Evrope pojačaju. Odnosi s evropskim zemljama dodatno su narušeni optužbama da Iran pruža vojnu pomoć Rusiji tokom njene invazije na Ukrajinu.
Teheran je te tvrdnje negirao.
Izvor:RSE/News X