Nakon sramnog utrkivanja medija da prvi objave informacije o slučaju nestale devojčice, medijsko nebo preplavljeno je užasom. Sagovornica „Vremena“ zamenica glavnog urednika agencije Fonet Tamara Skrozza kaže da je poražavajuće što su svi, od medija do predsednika Vučića profitirali na ovoj tragediji
Umesto saveznika unesrećene porodice i policije, mediji su se kvalifikovali kao profesionalni lešinari nad nesrećnom sudbinom dvogodišnje devojčice.
Zamenica glavnog urednika agencije FoNet Tamara Skrozza kaže za „Vreme“ da se nakon tri decenije bavljenja medijskom etikom pita ima li išta smisla.
„Kao društvo smo stigli do dna. Medijsko izveštavanje je bilo ‘ok’ do prvog dana u podne nakon prijave nestanka devojčice, sve posle toga je bilo dodatno srozavanje ionako niskih standarda“, kaže Skrozza.
A kada je reč o medijskom izveštavanju i etici,kako kaže, ovo je situacija u kojoj su se ukrstila sva zla koja postoje u toj oblasti.
„S tim da smo sad imali i samozvane eksperte za određenu oblast, koji su vrlo jasno targetirali roditelje. To je nova pojava zbog koje se plašim da će prvi sledeći slučaj biti još gori. Ako može gore od ovoga. To što je Igor Jurić radio je nedopustivo, ali to što su ga mediji pustili da tako priča je još gore“, kaže Skrozza.
Osramoćeni svi koji se ovim poslom bavimo
Ona dodaje da su na smrti ove devojčice profitirali svi. Oni koji se bave problemom nestale dece, političke elite, pa i predsednik Srbije saopštavajući to što je imao da saopšti.
„Mediji su profitirali time što su razvlačili familiju i privatnost deteta i dobili po kog novog čitaoca, gledao i oglašivača. Medijski prostor je potpuno zagađen i osramoćeni smo svi koji se ovim poslom bavimo i koji u ovom društvu živimo. Ovo je bilo nedopustiva strahota“, kaže Skrozza.
„Ova stvar će ostati potpuno nekažnjenja. Ti novinari i urednici će ostati da žive sa svojim obrazom i sramotom, a pošto nijedno od toga nemaju biće im svejedno. Plašim se dana koji dolaze, jer nam sledi novi nivo užasa. Sam događaj po sebi je strašan, a ovo što se dešava u medijima truje ovo već zatrovano društvo“, kaže Skrozza.
Strah od budućnosti
Plaši se i kako će izgledati mediji budućnosti. Koje će praviti novinari koji su rali u ovom okolnostima i ne pamte ništa drugo.
„Mi smo se osramotili, pokazali smo da profesionalni mediji nemaju budućnost ovde. Raščerečili smo porodicu koja je inače rasturena ovim događajem“, podseća Skrozza.
Zaključuje da su se u Srbiji su se dogodile nadrealne stvari.
„Urednici su morali da zaustave divljanje svojih novinara. Novinari su mnorali da zaustave nedopustivo ponašanje svojih sagovornika. Svi smo morali da budemo više na oprezu“, kaže Skrozza.
Savet za štampu: Prestanite sa skandaloznim i sramotnim izveštavanjem o smrti devojčice
Savet za štampu pozvao je sve novinare i urednike da odmah prestanu sa skandaloznim, senzacionalističkim, uznemirujućim i sramotnim izveštavanjem o smrti dvogodišnje devojčice iz Bora i da pokažu minimum pijeteta prema žrtvi, kao i obzira i saosećanja sa njenom porodicom.
Takođe, uputili su poziv Ministarstvu informisanja i telekomunikacija da odmah reaguje i sankcioniše medije koji su, verujemo, prekršili i zakonske norme.
Nakon toga se oglasilo i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija sa apelom na odgovorno postupanje medija, koji su preneli i tabloidni mediji poput „Informera“, koji je i najčešće kršio princip odovornosti.
Naime, ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović pozvao je sve medijske kuće i novinare da prilikom izveštavanja o tragičnom ubistvu dvogodišnje devojčice postupe sa najvećom odgovornošću, poštovanjem i pažnjom.
Ministarstvo je zamolilo medije da se suzdrže od senzacionalističkog pristupa koji može dodatno uznemiriti javnost i narušiti privatnost porodice žrtve.
„Sada je najvažnije da mediji poštuju Kodeks novinara i etičke standarde pružajući tačne i proverene informacije, a istovremeno štiteći i dostojanstvo“, navedeno je u apelu Ministarstva.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Konzorcijum firmi predvođen novosadskim Institutom za sanaciju konstrukcija proveravaće stabilnost krila A i D Železničke stanice u Novom Sadu, dok urušeni deo – krila B i C – zasad ostaje bez stručne provere. Vrednost ugovora iznosi 17,5 miliona dinara
Tokom mirnog skupa ispred Osnovnog suda u Rumi, gde se okupljeni građani zalagali za puštanje poljoprivrednika Jovana Radojčića, nepoznati muškarac je potegao nož i napao okupljene. Brzom reakcijom veterana i prisutnih, napadač je savladan do dolaska policije
Profesorki Tatjani Rosić sa Fakulteta za medije i komunikaciju uprava je uručila otkaz, a razlog za to je, kako su naveli, njen tekst u kojem se pominje zloupotreba fakulteta od Ane Brnabić. Rosić za „Vreme“ objašnjava ceo slučaj
Sjedinjene Američke Države zabranile su transrodnim ženama da se takmiče u ženskim olimpijskim disciplinama, u skladu sa novom politikom koju je naredila administracija Donalda Trampa, čime su se našle u sukobu s pravilima Međunarodnog olimpijskog komiteta
Prvo osnovno javno tužilaštvo formira predmet povodom navoda o teškoj krađi i uništenju imovine u SKC-u. Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije ispitaće ulogu zaposlenih u ovom slučaju
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!