Video koji je prikazao Kremlj pokazuje kako se predsednici Rusije i Severne Koreje Vladimir Putin i Kim Džong Un dugo, onako muški, gledaju u oči i dobrih 40 sekundi rukuju.
„Hvala vam što ste nas pozvali usred vašeg gustog rasporeda“, rekao je Kim Putinu. „Drago mi je da vas vidim“, rekao je Putin Kimu.
Susret dva političara koja spaja sukob sa Zapadom pomno prate sve zapadne zemlje i NATO. Bojazan je da bi Severna Koraje mogla da priskoči u pomoć Rusiji u ratu u Ukrajini, a da bi Mokva zauzvrat Pjongjangu mogla da isporuči tehnologiju koja joj nedostaje – u najgorem scenariju onu nuklearnu.
Mesto susreta je svemirska baza Vostočni otvorene 2016. godine, udaljena oko 100 kilometara od granice sa Kinom. Ovaj kosmodrom je izgrađen sa ciljem da smanji zavinost ruskog svemirskog programa od Kazahstana
„Veliki naslednik“ Kim Džong Ila došao je specijalnim vozom. Tokom obilaska baze, Putin je rekao da će Moskva pomoći Severnoj Koreji u izgradnji svemirskih satelita posle dva neuspešna lansiranja. „Zbog toga smo došli na kosmodrom Vostočni“, rekao je Putin, a prenosi BBC. „Predsednik Demokratske Narodne Republike Koreje pokazuje veliko interesovanje za raketnu tehnologiju, oni pokušavaju da razviju svemirski program“, rekao je Putin novinarima.
Rekao je i da će „bez žurbe“ razgovarati i o svim drugim temama. Kim je uzvratio pohvalama ruske „borbe za suverenitet i bezbednost“ i naglasio da Rusija može da računa na podršku Severne Koreje.
Dva predsednika poslednji put su se srela u Vladivostoku 2019. godine. Tada se na Zapadu mislilo da bi Putin Kim Džong Una možda mogao da ubedi da odustane od nukleranog programa. Situacija se u međuvremenu drastično promenila.
Municija za satelite
Rusiji je hitno potrebna minicija za rat u Ukajini, a Severna koreja se nada da će od Rusije zauzvrat dobiti tehnologiju za izgradnju satelita i nuklearnih podmornica, piše nemački „Špigel“. Za dve zemlje koje su pod udarom zapadada je međusobna saradnja poprimila strateški značaj.
Dok je Kim putovao u susret Putinu severnokorejska vojska je po ko zna koji put ispaljivala balističke rakete. Vojska Južne Koreje je bila registrovala lansiranje dve rakete kratkog dometa.
Zaključci usvojeni u Ujedinjenim nacijima samoproglašenoj nuklearnoj sili zabranjuje lansiranje balističkih raketa koje mogu da nose i atomske bojeve glave. Severna Koreja je, međutim, prošle godine povećala obim testiranja balističkih raketa
Upozorenje Vašingtona
Portparol američkog Nacionalnog saveta za bezbednost Džon Kirbi izjavio je da je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu tokom nedavnog boravka u Severnoj Koreji pokušavao da ubedi Pjongjang da proda Moskvi artiljerijsku municiju, prenosi BBC.
„Pozivamo Demokratsku Narodnu Republiku Severnu Koreju da prekine pregovore o oružju sa Rusijom i da se pridržava onoga na šta se obavezala, a to je da neće snabdevati ili prodavati oružje Moskvi“, izjavio je Kirbi.
„Ukoliko Severna Koreja počne da snabdeva Rusiju oružjem, Amerika će odgovoriti, između ostalog i uvođenjem sankcija“, upozorio je Kirbi.
Vašington i Seul strahuju šta bi Pjongjang mogao da dobije zauzvrat – u najgorem slučaju logistiku za razvoj nuklearnog oružja.
Kremlj je odgovorio da Rusiju ne interesuju upozorenja Vašingtona, već isključivo interesi Pjongjanga i Moskve.
J.H./CNN/BBC/Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com