
Protesti i blokade
BLOG Prva biciklistička blokada u Nišu, interventna preventivno blokirala raskrsnicu u Beogradu
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Pored problema stanovanja, studenti su naveli i cene obroka u menzama za samofinansirajuće studente, a tu su i previsoke školarine
Najveći problem tokom studija, studenti izdvajaju problem stanovanja, gotovo trećina njih, pokazalo je istraživanje „Stavovi studenata o studiranju na Beogradskom univerzitetu“, koje su sproveli studenti Fakulteta političkih nauka.
Istraživanje je pokazalo da najveći broj ispitanika živi u studentskim domovima, dok jedna četvrtina žive kao podstanari.
Studenti, sa kojima smo razgovarali, navode da je pre nekoliko godina bilo lakše da pronađu stan sa pristojnim uslovima i povoljnom cenom. Situacija je danas dosta drugačija.
Iskustva studenata
„Nedavno sam imala neprijatnu situaciju gde mi je prvobitna kirija povećana čak tri puta, tako da sam trenutno kod rodbine u Beogradu. Ovo mi se dogodilo u toku ispitnog roka, što je najgori period po studente“, rekla je za portal „Vremena“ studentkinja Ksenija Simović.
Njena koleginica, Ana Knežević za portal „Vremena“ navodi svoju situaciju gde je zbog lošeg ponašanja stanodavca morala da izađe iz stana.
„Stanodavac kod kog sam živela, nije poštovao moju privatnost i često je dolazio u stan bez najave, kontrolisao je sobe kada nismo tu. Povećavao je kirije, najviše u vreme pandemije. Postavljao određene uslove kao što su na primer, da ne smemo dovoditi nikoga u stan, ograničavao vreme uključivanja mašine za pranje veša i slično.“
Takođe, ono sa čime se susreću studenti tokom potrage za stanovima jeste da stanodavci žele da izdaju stanove samo studentkinjama, ali ne i studentima.
Cena školarine
Pored problema stanovanja, studenti su naveli i cene obroka u menzama za samofinansirajuće studente.
Istraživanje je pokazalo da 69 odsto anketiranih smatra da bi cene u studentskim menzama za samofinansirajuće studente trebalo umanjiti u odnosu na trenutne.
Trenutne cene za samofinansirajuće studente za sva tri obroka iznose 680 dinara, dok je za budžetske studente dnevni iznos 266 dinara.
Dalje, istarživanje je ukazalo i na problem visokih školarina. Nakon problema stanovanja, studenti kao naredni problem navode visoke školarine, skoro trećina anketiranih.
Jedna od studentkinja Fakulteta političkih nauka koja je na samofinansiranju, i koristi dom i menzu po ekonomskoj ceni kaže da studenti koji su na samofinasiranju moraju da pronađu neki posao i rade jer su cene školarina previsoke i roditelji generalno nemaju novca da isplate jednu godinu, a kamoli četiri.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Devetorici Užičana privedenih tokom protesta određen je pritvor do trideset dana. Njihovi sugrađani zahtevaju da ih puste iz zatvora. Ukoliko do toga ne dođe, za nedelju najavljuju do sada neviđeni skup
U četvrtak je počeo jubilarni i ujedno poslednji Exit koji se održava u Srbiji. Na otvaranju se „pumpalo”, a sa Varadinskog mosta u svet je otišla i fotografija crvene šake
Neki policajci će možda u tihu pobunu, možda će uzimati bolovanja, ali teško da će preći na stranu naroda, kaže novinar i bivši inspektor Uglješa Bokić
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Užičani su na današnjem protestu dali rok do nedelje da svi pritvorenio budu pušteni da se brane sa slobode, a da ukoliko se to ne dogodi, organizovaće još veći protest. Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve