Blokada Osnovnog suda u Nišu prekinuta je u četvrtak (15. maj) u 6.30 časova ujutru, pošto je odred Žandarmerije opkolio ulaz u zgradu, pa su se studenti mirno povukli.
Studenti su u sredu oko 22 sata blokirali ulaz u zgradu suda u znak protesta što je produžen dvomesečni pritvor novosadskim aktivistima i studentima Pokreta slobodnih građana (PSG) i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV).
Oni su tamo proveli noć, a nameravali su da ostanu ispred suda do 16 sati, javlja dopisnik Bete.
Ipak, studenti i građani su oko 7.30 sati napustili raskrsnicu ispred suda i otišli do Policijske uprave u Nišu kada je saopšteno da je uhapšen jedan od ratnih veterana koji je učestvovao u blokadi.
Blokada u Novom Sadu
Dok je blokada suda u Nišu prekinuta, blokada zgrada pravosuđa u Novom Sadu i dalje traje.
Ispred zgrade suda i tužilaštva u Novom Sadu jutros je nešto pre osam sati došlo i do guranja sa policijom koja je pokušala da obezbedi zaposlenima da uđu.
Blokirana su sva tri ulaza u zgradu koje obezbeđuju pripadnici interventne policije i Žandarmerije.
Na zadnji ulaz zgrade pokušalo je da uđe pedesetak zaposlenih, ali ih je sprečila grupa građana.
Tu je došlo i do guranja sa pripadnicima interventne jedinice policije, kojoj su pritekli u pomoć i pripadnici Žandarmerije.
Na građane u prvim redovima bačen je suzavac ili biber sprej, rekla je jedna studentkinja, javlja N1.
Produžen pritvor aktivistima
Protesti u Nišu i Novom Sadu organizovani su zbog toga što je produžen pritvor aktivistima i studentima PSG-a i STAV-a, koji su u pritvoru već dva meseca.
Protesti su istim povodom najavljeni danas i u Beogradu i u Kragujevcu.
Šestoro aktivista i studenata opozicionog Pokreta slobodnih građana (PSG) i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV) u pritvoru je već 60 dana pošto su okrivljeni za pokušaj rušenja ustavnog poretka, a sud im je u utorak produžio pritvor za još 30 dana.
Jedna od pritvorenih aktivistkinja, profesorka sociologije u gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu Marija Vasić, nakon odluke suda o produženju pritvora stupila je u štrajk glađu i žeđu, a odbija i da primi infuziju.
Još šestoro aktivista STAV tereti se za isto delo, a oni su se u trenutku hapšenja nalazili u inostranstvu, gde su i danas.
Svi su okrivljeni na osnovu audio snimka nezakonito prisluškivanog razgovora u kome su, navodno, planirali da na protestu 15. marta upadnu u zgrade Narodne skupštine i Radio-televizije Srbije. Snimak je emitovan u udarnim terminima režimskih televizija 13. marta.
Branioci okrivljenih su u više navrata tvrdili da je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) razgovor prisluškivala nezakonito i dodali da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.
Izvori: FoNet/Beta/N1