img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Spoljna politika Srbije

Strateški odnosi Beograda i Pekinga: Druže Si mi ti se kunemo

10. септембар 2024, 09:26 A.I.
Foto: Tanjug/MUP Republike Srbije
Ivica Dačić sa državnim savetnikom i ministrom javne bezbednosti Narodne Republike Kine Vang Sjaohongom u Pekingu
Copied

Srbi vole Ruse, a sa Kinezima ih vezuje „čelično prijateljstvo“. Kako Aleksandar Vučić Srbiju više vezuje za Kinu, nego za Evropsku uniju? I gde su tu Brisel i Vašington?

Ministar za sve i svašta Aleksandar Vulin je nedevano u Vladivostoku izjavljivao ljubav Vladimiru Putinu, minstar unutrašnjih poslova Ivica Dačić se ovih dana kineskom kolegi Vang Sjaohongu kleo u čelično prijateljstvo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić se neprestano skrušeno zahvaljuje Si Đinpingu, a srpski premijer Miloš Vučević sekretara Komunističke partije Kine Lin Vua dočekuje kao najmilijeg gosta.

ALEKSANDAR VUCIC I SI DJINPING
I na kineskom progovori kada treba: Aleksandar Vučić sa Si Đinpingom / Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Zbog svega toga Radio Slobodna Evropa (RSE) piše o intenziviranju saradnje Srbije sa Kinom, te kako se Vučić zahvalio drugu Siju jer je odnose dve zemlje „podigao na strateški nivo“.

O „brojim aspektima partnerstva“ u Beogradu Vučić je razgovarao sa jednim od sekretara Komunističke partije Kine Lin Vuom.

Vu se sastao i sa drugim zvaničnicima Srbije, a sa premijerom Milošem Vučevićem obišao je radove na izgradnji autoputa na severu zemlje koje izvodi kineska kompanija.

Istog dana, ministar policije Ivica Dačić je sa bezbednosnog foruma u Kini poručio da je Srbija „u uslovima svetske nestabilnosti izabrala dalje jačanje saradnje sa dokazanim prijateljem – Kinom“.

Popustljivost Evropske unije

„To nije iznenađujuće, s obzirom na popustljivost koju je Evropska unija pokazivala prema sklonosti Srbije da sedi na više stolica“, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Majda Ruge iz nevladinog Evropskog saveta za spoljne poslove.

Zbog podrške Kini i poslova sa tom zemljom, Srbija je više puta bila na meti kritika Sjedinjenih Država i Evropske unije, čija članica teži da postane.

VELIKI BROJ LJUDI ISPRED PALATE SRBIJA
Doček: Da se Si Đinping u Beogradu oseća što dobrodošlije / Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić

To, međutim, nije uticalo na dalji razvoj odnosa Beograda i Pekinga koji se slažu oko ključnih političkih pitanja za obe zemlje.

Kina ne priznaje nezavisnost Kosova, dok Srbija u međunarodnim organizacijama zastupa politiku jedne Kine.

Dokazani prijatelji: Srbija sa Kinom, Kina sa Rusijom…

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je na Forumu o javnoj bezbednosti u kineskom gradu Lianjungang rekao da Beograd i Peking vezuje „čelično prijateljstvo iskovano intenzivnom ekonomskom saradnjom, poverenjem i razumevanjem“, a Kina je najavila nove vojne vežbe sa Rusijom. Kinesko Ministarstvo odbrane saopštilo je da će zajedničke vežbe biti održane ovog meseca u regionu Japanskog i Ohotskog mora, kod obala Rusije.

„Vežba ima za cilj da produbi nivo strateške saradnje između kineske i ruske vojske i ojača njihovu sposobnost da se zajednički suprotstave bezbednosnim pretnjama“, saopštilo je Ministarstvo.

Dve zemlje su u julu već održale zajedničke vežbe u vodama oko južne kineske provincije Guangdong.

Manevri su održani iste nedelje kada su lideri NATO upozorili da je Kina „postala glavni pomagač“ u invaziji Rusije na Ukrajinu.

Zapad jedno, Srbija drugo

Zaoštravanje odnosa između država liberalnog zapada i autoritarnih režima sa istoka nakon ruske invazije na Ukrajinu nije uticalo na dalji razvoj odnosa Srbije sa Kinom i Rusijom, ocenjuje za RSE Stefan Vladisavljev iz Beogradskog fonda za političku izuzetnost.

„Ali, ako u kontinuitetu budemo imali dalje zaoštravanje odnosa, ovakva pozicija će zahtevati sve veću odrednicu prema tome šta su strateški ciljevi i orijentacija Srbije u razvijanju spoljne politike“, kaže Vladisavljev.

Zvaničnici Srbije i Kine „čelično prijateljstvo“ potvrđuju nizom infrastrukturnih i drugih projekata koje Kina sprovodi u Srbiji.

Srbija je jedna od zemalja inicijative „Pojas i put“ – kineskog državnog projekta kojeg je inicirao predsednik Si Đinping, sa ciljem prodora te države na Zapad.

Nadgradnja ekonomske saradnje

Dok je ministar Dačić boravio u Kini, zvaničnici u Beogradu ugostili su 9. septembra sekretara Komiteta Komunističke partije provincije Šandong Lin Vua.

Ovo je samo jedan u nizu susreta najviših zvaničnika Srbije sa predstavnicima jedinog političkog aktera u kineskom jednopartijskom sistemu.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da je sa Vuom razgovarao o tekućim projektima, budućoj saradnji, kao i planovima u oblasti razvoja i modernizacije infrastrukture.

Vu je sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem obišao radove na izgradnji autoputa u severnom delu zemlje koji povezuje Beograd, industrijski grad Zrenjanin i drugi po veličini grad u Srbiji, Novi Sad.

Ovo je prvi projekat u okviru Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji Kine i Srbije u oblasti infrastrukture, koju jedna kineska kompanija i planira i projektuje i gradi.

Srpski dug Kini porastao petnaest puta

Najavljeno je i otvaranje fabrike automobilskih guma kineske kompanije Linglong, koja se prilikom izgradnje suočila sa sumnjama da eksploatiše radnike.

Premijer Srbije je tokom obilaska radova na autoputu rekao da je fabrika guma značajna investicija za Srbiju i da se očekuje da se „primenjuju najviši ekološki standardi i zaštita prava zaposlenih“.

„Država mora da, bez obzira na naše čelično prijateljstvo, bez obzira na našu zajedničku budućnost, kontroliše primenu najviših ekoloških standarda i pre svega zaštitu prava zaposlenih. Tu moraju jednaki aršini da vladaju za sve“, rekao je Vučević.

Evropski parlament je rezolucijom iz 2021. zatražio od Srbije istragu zbog sumnji na eksploataciju radnika angažovanih na izgradnji fabrike Linglong, što je ta kompanija demantovala.

Kineski projekti u Srbiji su izazivali zabrinutost evroparlamentaraca i zbog nedostatka transparentnosti u pogledu njihovog uticaja na životnu sredinu.

U Srbiju stižu milijarde dolara kineskih investicija, a kineskim kreditima grade se infrastrukturni projekti – autoputevi, mostovi, železnica, energetska postrojenja.

Kina je tokom godina, pre svega kupovinom Železare u Smederevu i rudnika bakra i zlata u Boru, postala drugi najznačajniji trgovinski partner Srbije, posle Nemačke.

Međutim, istovremeno raste zaduživanje Srbije kod Kine.

Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da je dug Srbije prema Kini u poslednjih 11 godina porastao 15 puta, na gotovo pet milijardi evra.

Zašto se Brisel ne buni preterano

„Ako Evropa ozbiljno razmatra svoju geostratešku orijentaciju, mora odlučnije da se bavi ovim odnosom (Srbije i Kine) i da traži od Srbije da snosi odgovornost za to“, ocenjuje Majda Ruge, istraživačica međunarodne organizacije Evropski savet za spoljne poslove.

Srbija je bila na meti kritika Brisela zbog podrške Kini glasanjem protiv deklaracija koje osuđuju tretman Ujgura u kineskoj provinciji Sinđijang.

Srpska vlada je ranije privukla pažnju Vašingtona i Brisela i kada je kupila bespilotne letelice i protivraketne odbrambene sisteme od Kine, kao i kada je od kompanije Huavej kupila hiljade sistema za nadzor koji imaju mogućnosti prepoznavanja lica.

Oštrija reakcija na dalji razvoj odnosa izostaje i ne treba je očekivati iz više razloga, kaže Stefan Vladisavljev iz Beogradskog fonda za političku izuzetnost.

„Zvanična pozicija EU u odnosu na Kinu je pozicija umanjenja rizika. Set mera i odluka je išao u pravcu da se ograniče negativni uticaji po EU, a ni u jednom slučaju se nije odnosio na potpuni prekid odnosa, što bi negde dalo legitimitet da se od Srbije zahteva da se distancira od Kine“.

Drugi razlog je, dodaje, što i unutar same Unije nema jedinstvenog pristupa razvoju odnosa sa Kinom.

„Države poput Francuske i Nemačke, čija ekonomija i privreda mnogo zavise od plasiranja robe na kinesko tržište, ali i od kineske robe koja dolazi na njihovo tržište, nisu voljne da zauzmu oštrije pozicije prema Pekingu, a samim tim vezuju ruke Evropskoj uniji“, rekao je Vladisavljev.

Odnose sa Kinom Srbija jača od dolaska Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Vučića na vlast 2012. godine.

Predsednik Kine Si Đinping posetio je u maju 2024. posetio Beograd, što je bila njegova druga poseta u deset godina.

Kina i Srbija potpisale su 2016. deklaraciju o strateškom partnerstvu, a sedam godina kasnije potpisan je i sporazum o slobodnoj trgovini.

Tagovi:

Beograd i Peking srbija i kina Srpsko kineski odnosi Strateško partnerstvo sa Kinom
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure