Opozicione stranke koje odluče da podnesu ostavke na osvojene mandate i ne uđu u državne i lokalne institucije nakon neregularnosti na izborima 17. decembra u Srbiji, dobijaće ipak novac iz budžeta.
To je za dnevni list Danas rekao Zlatko Minić iz organizacije Transparentnost Srbija.
„Bez obzira da li se ostavke na mandate podnesu ili ne, novac se dobija. To ne isključuje mogućnost da neki poslanik vladajuće kolicije koji misli o dobrobiti naroda pokrene inicijativu da se pare ne daju onima koji ne sede u Skupštini pa se izmeni zakon“, kaže Minić
Dodaje da postoji mogućnost i da u slučaju da opozicija ne uđe u Skupštinu, a dobija novac, da bi to politički odgovarala vladajućoj koaliciji „da je po tabloidima proziva da dobija pare, a ne radi ništa“.
Koliko kome sleduje para?
Kako je izračunala Transparentnost Srbija, ako rezultati koje je RIK saopštio budu i konačni – lista „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“ dobijaće 634.000 evra mesečno, a „Srbija protiv nasilja“ oko 330.000 evra.
Koalicija NADA dobijaće oko 85.000 evra, grupa građana „Mi – Glas iz naroda“ 80.800 evra, dok će koalicija Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije dobiti oko 105.000 evra, što je 57 odsto manje u odnosu na prethodni skupštinski saziv.
Kada je reč o manjinskim strankama najviše novca dobijaće Savez vojvođanskih Mađara – 33.400 evra, a najmanje Ruska stranka 5.900 evra mesečno.
„Koliko će dobijati pojedine stranke zavisi od njihovih koalicionih sporazuma, koji nisu javni dokumenti. Ministarstvo finansija, koje vrši isplate svakog meseca, uporno odbija da te podatke dostavi, čak i nakon što ih na to obaveže Poverenik za informacije“, navela je Transparentnost.
Još bez dogovora o mandatima
Čelnici najveće opozicione liste, koalicije „Srbija protiv nasilja“ poslednjih nedelja pokušavaju da se dogovore da li će prihvatiti mandate osvojene na republičkim i delu lokalnih izbora, uprkos velikom broju neregularnosti i zahtevu da se oni ponište.
Kako deluje, prihvatanju mandata se za sada izričito protivi samo vrh stranke „Zajedno“, premda njihovi kandidati nisu ni osvojili mandate.
Ukoliko bi svi kandidati za poslanike i odbornike sa svih lista „Srbija protiv nasilja“ dali ostavke na osvojene mandate, njihova mesta bi bila raspoređena drugim partijama, najviše Srpskoj naprednoj stranci, piše „Danas“.
U Srbiji su 17. decembra održani parlamentarni i deo lokalnih izbora, a domaći i strani posmatrači su ocenili da su bili obeleženi velikim brojem neregularnosti.
Opoziciona „Srbija protiv nasilja” traži poništenje izbora.