img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Obrazovanje

Štrajkovi prosvetnih radnika: Buka koju vlast ignoriše

03. децембар 2024, 13:05 Sanja Zrnić
Foto: Marko Dragoslavić/FoNet
Beograd: 16.09.2024; Prosvetni radnici na ulicama u znak protesta
Copied

Škole širom Srbije još su u štrajku. Negde se skraćuju časovi zbog malih plata, u nekima „dele petice” jer se nastavnici plaše đaka i njihovih roditelja. U duboko podeljenom društvu ni prosvetni sindikati nisu uspeli da se ujedine. Zasebne akcije ne donose nikakve rezultate. Zašto se nastavnici ne usuđuju da potpuno obustave rad

Dok se pripremaju izmene Krivičnog zakonika kako bi nasrtaji na prosvetne radnike mogli da budu najstrože sankcionisani, nastavnike napadaju javni funkcioneri.

Zbog toga će deo nastavnika u Srbiji u petak obustaviti rad na jedan sat. Ovo je najavio Nezavisni sinidikat prosvetnih radnika, dok se četiri reprezentativna sindikata nisu oglašavala po ovom pitanju.

Solidarnost je, inače, slaba tačka sindikata koji već dugo ne mogu da pronađu zajednički jezik.

Predsednik NSPRS-a Dušan Kokot rekao je ranije za „Vreme” da je glavni problem što se ne zahtevaju sistemske promene. NSPRS je od početka godine u „belom štrajku”, koji podrazumeva  „deljenje petica” kako bi se nastavnici sačuvali od sve češćih napada đaka i roditelja.

Predstavnici reprezentativnih sindikata nisu komentarisali akcije kolega iz drugog sindikata.

Zakonski štrajk još uvek bez rezultata

Portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Mirjana Glišić kaže za  „Vreme” da oni nastavalju sa zakonskim „zonskim štrajkom”. Na ovaj vid štrajka nastavnici su se odlučili  jer je Vlada bila spremna da im drastično umanji plate u slučaju potpune obustave rade. Kako štrajkuju i zbog malih plata, namet na zarade im je ovako manji. Predstavnici sindikata najavljivali su štrajk do ispunjenja zahteva, a i moguću radikalizaciju ako Vlada ne bude popustila.

Tihi bunt nastavnika ušao je u drugi mesec i do sada nema rezultata.

Gašić kaže za „Vreme” da su u toku pregovori u vezi sa izmenom kolektivnog ugovora, kao i da ima indicija da će Vlada možda prihvatiti da usaglašava nastavničku platu sa prosekom, ali na šestomesečnom nivou. Međutim, zvanične potrvde ovih pregovora nisu na vidku, a ni one nisu garancija jer je Vlada prošle godine potpisala Protokol u kome se garantuje da će da se početna plata nastavnika izjednačiti sa prosečnom platom u državi od 1. januara 2025, pa se od toga odustalo.

Konačnu ponudu Vlade, koja je podrazumevala 11 odsto povećanja zarade za nastavno i nenastavno osoblje, prosvetni radnici su ocenili „nedostojnom”. Međutim,  budžet sa datom „povišicom” za prosvetu je usvojen.

Zahtev sindikata, upućen predsednici Supštine Srbije Ani Brnabić, da njihovi predstavnici prisustvuju sednici parlamenta o bužetu za 2025. je odbijen.

„Poruka koja se šalje time da prosvetni radnici ne mogu da se obrate u parlamentu je neverovatna. U međuvremenu, videćemo da li je moguće doći do skupštinskog zasedanja zakonskim putem“, rekla je ranije za „Vreme” Mirjana Gašić.

Pokazalo se da ni to nije bilo moguće.

Zdravitas odložen

U jeku pregovora oko nastavničke plate, na sto je stigao i novi zadatak. Naime, uvođenje informacionog sistema „Zdravitas“ trebalo je da prati ​​motoričke sposobnosti učenika od trećeg razreda osnovne do kraja srednje škole. Zbog ovoga su roditelji postali sumnjičavi i počeli da se pitaju šta se radi sa ličnim podacima njihove dece. Potom su tužili nastavnike, koji su pod pritiskom direktora počeli da unose podatke o deci.Ministarstvo je onda odložilo početak ovog projekta.

„Uvažavajući zabrinutost određenog broja roditelja, nerazumevanje dela javnosti, pogrešna tumačenja, interpretacije i dezinformacije o tome šta je svrha, koji se podaci unose i kako čuvaju u informacionom sistemu ‘Zdravitas’, Ministarstvo prosvete odlaže puštanje u rad korisničkog dela ovog portala, koje je bilo planirano za 2. decembar ove godine”, saopštilo je Ministarstvo prosvete 29. novembra.

Prosvetni vrh je dopisom obavestio škole i roditelje učenika da će „redefinisati planiranu dinamiku aktivnosti”, odnosno da se „odlaže puštanje korisničkog portala ”. Protivnicima „Zdravitasa” nije baš najjasnije šta ovo znači, ni kada će projekat početi.

Ministarstvo je saopštilo da će se „u narednom periodu više pažnje posvetiti informisanju roditelja, razrešavanju nedoumica i rušenju zabluda i teorija zavere. Naredni koraci će biti usmereni na jasnije argumentovanje upotrebne vrednosti digitalizacije i bezbednosti, kao i zaštite podataka o ličnosti, pre svega prema ciljnim grupama nastavnika i roditelja učenika”.

Kako dalje i dokle?

Od početka školske godine nastavnici širom Srbije su više puta izlazili na ulice. Poslednji put su izašli 29. novembra u protestnu šetnju u Nišu. Predstavnik Unije Sindikata prosvetnih radnika Srbije Vladan Ćirić kaže za  „Vreme” da ih Ministarstvo prosvete i Vlada Srbije uporno ignorišu, ali da neće odustati od svih onih zahteva koje su definisali protokolom.

U međuvremenu predsednik Vlade Miloš Vučević obrušio se na profesore Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu da su njegovog mlađeg sina, učenika te škole, „isterali“ na ulicu „da bi navodno odao počast poginulima u nesreći u Novom Sadu“.

Direktor i predsednica Školskog odbora te gimnazije hitnim saopštenjem izvinili su se Vučeviću.

Bivši i sadašnji đaci gimnazije  „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu su se zato u ponedeljak 2. decembra okupili da brane dostojanstvo škole i nastavnika. Đački parlament je naglasio da je saopštenje školskog odbora, doneto u ime profesora, bez njihove saglasnosti i pristanka, te da ga smatraju nevažećim.

Bivši učenici zatražili su od direktora Jovine gimnazije javno izvinjenje i povlačenje, kako kažu, sramnog saopštenja.

Do zaključenja ovog teksta to se još uvek nije dogodilo. Izvinjenja je, dosuše, bilo. Ali nijedno nije upućeno nastavnicima.

Tagovi:

Prodvetni radnici Štrajk prosvetnih radnika Zdravitas
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Evropska demokratska partija

17.јул 2025. B. B.

Evropske demokrate: Gaženje studenata automobilom je legalno u Srbiji?

Najava Aleksandra Vučića da će pomilovati devojku koja je automobilom udarila studentkinju je „opasna poruka da se nasilje nad mirnim demonstrantima nagrađuje“, saopštila je Evropska demokratska partija

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure