
Studentski protesti
EK: Očekujemo brzu istragu o upotrebi sile u Novom Sadu
Dan posle incidenata pred zgradom DIF-a u Novom Sadu, iz Evropske komisije navode da očekuju brzu istragu događaja
Krsmanac, najstarije akademsko pozorište u Evropi koje sutra slavi sto godina, finansira se kao da je NGO. Jubilej obeležavaju premijerom „Galeba“, pitaju „šta ću vam ja“, i kažu da je bez obzira na odgovor društva, njihov izbor - stvaranje
Sutra, 19. septembra, biće sto godina od prve predstave Akademskog pozorišta „Branko Krsmanović“, poznatijeg kao – Krsmanac.
Krsmanac je najstarije studentsko pozorište u Evropi, po nekim podacima i u svetu, a sasvim sigurno da je po starini drugo pozorište u Beogradu, posle Narodnog.
Stogodišnjicu proslavljaju premijerom Galeba Antona Pavloviča Čehova, u „Ateljeu 212“.
Galeb je bila prva predstava Krsmanca, što je formalni razlog zašto su za obeležavanje jubileja izabrali ovaj klasični i dobro poznati dramski tekst.
Njihov lični razlog je ovaj:
„Prošlo je sto godina, a mi i dalje možemo da se poistovetimo s Čehovljevim likovima i njihovim osećanjem neostvarenosti. Zašto? Kada ćemo prerasti Čehova? Kada ćemo prestati da, kao njegovi likovi, slepo obožavamo idole koje proizvodi društvo?
Naša inscenacija dovodi u pitanje važnost umetnosti danas, ali ne samo njen položaj u društvu, nego i odnos umetnika prema umetnosti.
Šta ja kao umetnik/umetnica mogu da uradim? Šta ću vam ja? Da li uopšte umem da stvaram bez potrebe da se nekom dokazujem (kao Trepljev svojoj mami – idolu, Irini Arkadinoj)? Zašto stalno moram da se pravdam zbog toga što stvaram?
Da li je u redu da slavimo sto godina pozorišta? Mi ćemo svakako da nastavimo da stvaramo zato što je to naš izbor, naš poziv, ali da li ćemo opstati još sto godina ne zavisi samo od nas.“
Ovo poslednje pitanje i odgovor tiču se činjenice da Krsmanac, dakle najstarije akademsko pozorište u Srbiji, nema stalne prihode iako je deo Beogradskog univerziteta. Finansira se kao NGO.
Dramaturškinja novog Galeba Krsmanca je Mina Ćirić, ona je i korediteljka sa Milanom Cerovićem, a glume Slađana Todorović, Nikola Stanković, Nemanja Simić, Bogdana Dimitrijević (Nina Zarečna), Gala Šalipur, Nikola Štrbac (Trigorin) i Aleksandar Bata Stojanović.
S.Ć.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Dan posle incidenata pred zgradom DIF-a u Novom Sadu, iz Evropske komisije navode da očekuju brzu istragu događaja
Na dan istorijskog protesta, 15. marta, tačno u 19.11 nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. Pred vama je obimni dosije „Vremena“ o tom događaju, koji će biti redovno dopunjavan
Zbog sumnje da je porukom u Viber grupi mesne zajednice ugrozio bezbednost predsednika Aleksandra Vučića, Novosađaninu je određena mera zabrane napuštanja stana
Viši sud u Novom Sadu produžio je pritvor za osmoro osumnjičenih za pad nadstrešnice, dok je jednoj osobi odobrena zamena pritvora kućnim nadzorom
Bivšem predsedniku opštine Obrenovac i v.d. direktoru EPS-a Miloradu Grčiću ukinut je pritvor u kom se nalazio od 14. februara 2025. godine zbog sumnje da je učestvovao u malverzacijama u JP Elektroprivreda Srbije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve