
Studentski protesti
Vanredni izbori: Kakve su prve reakcije na novi studentski zahtev
Studenti u blokadi saopštili su da zahtevaju raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su reakcije?
Ministarstvo za javna ulaganja tvrdi da stadion Dubočica ima dozvolu za probni rad, što je dovoljno bezbedno, ali je ipak pokrenut postupak o Izmeni građevinske dozvole. Ovo Ministarstvo najavljuje nove stadione i u Loznici, Zaječaru, Kragujevcu…
Stadion Dubočica u Leskovcu ima površinu od 31.176 kvadratnih metara, a prema građevinskoj dozvoli, trebalo je da ima 10.000 kvadrata. Takođe, ovaj stadion nema ni zskonom propisan priključak na električnu energiju.
Osim ovih detalja o novom stadionu, narodni poslanih iz Leskovca Nebojša Cakić, nedavno je u Skupštini Srbije otkrio i da „protivpožarni sektor nije dao saglasnost na izvedene radove. Jednom rečju, ovaj stadion nema upotrebnu dozvolu.“
Cakić je kazao da je pokrenut postupak o Izmeni rešenja građevinske dozvole.
“Na tom stadionu su se igrale evropske utakmice, okupljalo se na hiljade ljudi, a zahtev za promenu građevinskog rešenja je pokrenut tek 5. septembra. Pravno i formalno, taj stadion se i dan danas vodi kao gradilište i oni dovode sve ljude u opasnost”.
Upotreba objekta bez upotrebne dozvole je krivično delo.
Ministarstvo za javna ulaganja je odgovorio da je stadion „Dubočica“ pušten u rad po pribavljenoj Saglasnosti za puštanje u probni rad, a u skladu s članom 124 Zakona o planiranju i izgradnji, po kome objekat može da bude u punoj funkciji i to do godinu dana, a preneo portal Rešetka.
Kažu i da je 10.217 kvadratnih metara bruto površina stadiona, a 31.176 kvadrata ukupna površina.
Da bi se otplatio novosagrađeni stadion u Leskovcu, biće potrebno da se odigra tačno 612 utakmica sa svim popunjenim mestima, a pošto je to nerealno, prema računici predstavnika Udruženja građana “I ja se pitam” Bratislava Stamenkovića, za to će biti potrebno narednih 40 godina.
Leskovac nije jedini grad van prestonice u koji će, prema planu vlasti, dobiti stadion. Nije sporno da su stadioni potrebni, ali se ima utisak da se ti objekti grade po političkom a ne sportskom ključu. Naime, Leskovac se ne može pohvaliti fudbalskom tradicijom, a i pitanje je, da se pitao, šta bi poželeo da dobije.
Isto važi i za Loznicu i Zaječar.
Iz Ministarstva za javna ulaganja su za portal Biznis.rs objasnili da su stadioni u Leskovcu, Zaječaru i Loznici projektovani i izgrađeni tako da zadovolje najviše UEFA standarde kategorije 4.
Na osnovu tog Ministarstva, Biznis navodi da je kapacitet gradskog stadiona u Leskovcu 8.136 natkrivenih sedišta, da je obezbeđeno 198 parking mesta. i da je ugovorena vrednost radova i opreme 3,08 milijardi dinara.
Zatim, kapacitet stadiona Lagator u Loznici je 8.066 natkrivenih sedišta, a biće izgrađen i pomoćni fudbalski teren u punoj veličini u okviru kompleksa stadiona. Ukupna ugovorena vrednost radova i opreme je 4,4 milijarde dinara.
Stadiona u Zaječaru će imati.121 natkriveno sedište, 191 parking mesto, i koštaće 4,2 milijarde dinara.
U toku je javna nabavka za radove na izgradnji Gradskog stadiona Čika Dača u Kragujevcu sa blizu 20.000 natkrivenih mesta. Procenjuje se da će koštati 11 milijardi dinara, a planirano je da radovi počnu do kraja 2023. godine.
U Ministarstvu za javne nabavke planirani su i ovi projekti:
Izgradnja nove sportske dvorane Sportskog društva Radnički u Beogradu (ukupno ulaganje 2,9 milijarde dinara) i izgradnja Odbojkaškog takmičarskog trenažnog centra u Beogradu (ukupno ulaganje 3,15 milijardi dinara).
Zatim, planirana je i obnova i unapređenje objekata obrazovanja kao što su: 107 školskih fiskulturnih sala, 62 sportska terena i tako dalje.
S.Ć./Rešetka/Biznis
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti u blokadi saopštili su da zahtevaju raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su reakcije?
Ministra finansija i bivšeg gradonačelnika Beograda Sinišu Malog školovanje dece u prestižnoj privatnoj školi u Beogradu koštalo je preko 235.000 evra – više nego duplo od onoga što je od svoje plate mogao da zaradi
Nagli prekid posete Sjedinjenim Američkim Državama i neizvestan put u Moskvu otkrivaju krizu spoljne politike Srbije, dok Vučićeva diplomatija sve više deluje kao borba za očuvanje ličnog imidža
Poslanici Evropskog parlamenta raspravljaće u utorak, 6. maja, u Strazburu o prvom izveštaju i rezoluciji izvestioca za Srbiju Tonina Picule
Studenti u blokadi objavili su da traže vanredne parlamentarne izbore na društvenim mrežama
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve