
Aleksandar Vučić
Vučićev nastup: „Hitlerovi sledbenici“ i Đokićevi „blokaderi“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao je u nedelju, 20. jula, ljude koji protestvuju Hitlerovim sledbenicima
U Beogradu je u subotu 28. juna održan još jedan veliki protest studenata i građana. Ono što ga je razlikovalo od svih pređašnjih je to što je policija nasilno rasterala demonstrante. Kako o protestu izveštavaju nemački mediji
Protesti u Srbiji se ne smiruju, što pokazuje da mnogi građani neće da čekaju na izbore nego ih hoće odmah, izveštavaju mediji na nemačkom jeziku nakon protesta i sukoba na Vidovdan, piše Dojče vele.
„Bilo je uhapšenih i povređenih u nasilnim sukobima policije i demonstranata tokom masovnih protesta protiv vlasti u Beogradu“, javlja najveća nemačka agencija dpa.
U izveštaju se navodi da je na protestima bilo oko 140.000 ljudi, iako su nadležni objavili da ih je bitno manje, oko 36.000.
„Demonstranti su u subotu doputovali iz cele zemlje u Beograd. Mnogi su držali srpske zastave i natpise sa imenom svog mesta“, piše agencija i podseća: „Srbiju duže od pola godine tresu najsnažniji protesti od devedesetih godina. Okidač je bio pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu prošlog novembra, kada je stradalo 16 ljudi.“
Vlasti su pod jakim pritiskom, ocenjuje dpa. Prenosi se da studenti za nasilje optužuju vlasti, tvrdeći da su mogle da razreše političku krizu raspisivanjem izbora.
Javni servis ARD u agencijskom izveštaju na svom portalu podseća da predsednik Srbije Aleksandar Vučić „kormilari zemljom od 2012. godine, menjajući funkcije“.
„Kontroliše medije, kao i pravosuđe i policiju. Opozicionari se u medijima ocrnjuju, državne institucije ih zastrašuju, a batinaške trupe napadaju“, piše u izveštaju.
„U poslednje vreme je Vučić pojačao pritisak na protestni pokret. Učesnici i simpatizeri se hapse pod sumnjivim izgovorima, zaposlenima na univerzitetima su drastično smanjene plate“, dodaje ARD.
Slične izveštaje preneli su i drugi veliki portali, poput nedeljnika Cajt, Špigel i Štern i dnevnih listova Frankfurter algemajne cajtung i Velt.
Pišući o vidovdanskom skupu, list Zidojče cajtung na svom portalu navodi da je „dodatno zaoštren front između srpskih vlasti i studenata koji demonstriraju“.
Podseća se da su studenti obećali „građansku neposlušnost“, što Zidojče ocenjuje kao „novu strategiju da se isposluju prevremeni parlamentarni izbori“.
Švajcarski javni servis SRF podseća na simboliku Vidovdana: „To je religijski dan sećanja na Kosovsku bitku iz 1389. godine, simbol srpskog identiteta i snage otpora.“
Idući redovni izbori bi trebalo da budu tek za dve godine, piše SRF i zaključuje: „No protesti koji ne prestaju pokazuju da mnoge Srpkinje i Srbi ne žele da čekaju toliko.“
Izvor: DW
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao je u nedelju, 20. jula, ljude koji protestvuju Hitlerovim sledbenicima
U Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o istraživanju nesreća u vazdušnom, železničkom i vodnom saobraćaju, javnost najviše komentariše dva nova zakona o zaštiti informacija i dokaza
Tužilaštvo i BIA rade na identifikaciji autora objave u kojoj se poziva na krvoproliće i građanski rat. U poruci se pominje likvidacija članova vladajućih stranaka, bezbednosnih službi i „neutralnih“
Iako pobunjeni studenti i građani mesecima traže vanredne izbore, predsednik Srbije Aleksandar Vučić po prvi put za 13 godina – ne želi da ih raspiše. Istovremeno, formalni predsednik SNS-a Miloš Vučević kaže da je ta stranka „uvek spremna“ za izbore
Beograđani su blokirali Gazelu u oba smera, u Užicu je bio pokušaj probijanja blokade, u Jadar su došli biciklisti iz Šapca da svi protestuju protiv Rio Tinta, skupovi su bili u Užicu, Kragujevcu, Nišu...
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve