Novi broj „Vremena“
Šta može i šta radi opozicija
Među studentima opozicija nije dobrodošla. Šta onda ona može? Tim pitanjem se bavimo u novom broju nedeljnika „Vreme“
Poljaci su početkom novembra započeli protest zahtevajući da Evropska unija ponovo uvede sistem dozvola za ukrajinske kamiondžije koje ulaze u blok i one koji iz EU ulaze u Ukrajinu, uz izuzetke za humanitarnu pomoć i vojne zalihe, a koji je ukinut posle ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine. Da kriza polako poprima širu sliku potvrđuju i nedavne reakcije iz Brisela
Poljski vozači kamiona provode mesec dana blokirajući različite prelaze duž granice sa Ukrajinom, a prošlog petka su im se pridružili i slovački vozači, pa ova kriza preti da postane sveopšte evropska.
Naime, Poljaci su 6. novembra započeli protest zahtevajući da Evropska unija ponovo uvede sistem dozvola za ukrajinske kamiondžije koje ulaze u blok i one koji iz EU ulaze u Ukrajinu, uz izuzetke za humanitarnu pomoć i vojne zalihe, a koji je ukinut posle ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Vozači zahtevaju da se prazni kamioni iz Evropske unije isključe iz elektronskog sistema čekanja u Ukrajinu. Takođe, traže i mere kojima bi se zaustavilo osnivanje beloruskih i ruskih kompanija prevoznika u Poljskoj koje žele da zaobiđu sankcije.
Sa druge strane, Ukrajina smatra da protest dodatno šteti njenoj, od rata već krhkoj, privredi. Kijev takođe tvrdi da je humanitarna pomoć blokirana, što demonstranti poriču.
Naime, dnevna ograničenja ostavila su sada hiljade ukrajinskih vozača zarobljene u Poljskoj, čekajući danima za redom da pređu na drugu stranu. Lokalni mediji govore o redovima koji se protežu više od 30 kilometara do teritorije Poljske.
Teški uslovi u toj oblasti, uključujući temperature ispod nule, oskudne zalihe hrane i nedostatak sanitarnih usluga, izazvali su ozbiljne bezbednosne zabrinutosti, sa izveštajima da su dva ukrajinska vozača umrla prirodnom smrću dok su se zadržavala u svojim vozilima. S druge strane, Poljska kaže da je samo jedan umro do sada, piše Euronews.
Zvaničnici u Kijevu opisali su situaciju kao „katastrofalnu“ i čak su naveli plan za vanredne situacije za evakuaciju onih koji su ostali na cedilu. Savez poslodavaca Ukrajine procenjuje da je nacionalna privreda izgubila najmanje 400 miliona evra zbog ove situacije.
Da kriza polako poprima širu sliku potvrđuju i nedavne reakcije iz Brisela. Evropska komisija poslala je Varšavi poruku snažnog neodobravanja i zapretila da će pokrenuti pravni postupak ako se pravila EU ne primenjuju na odgovarajući način.
Z.S/Euronews
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Među studentima opozicija nije dobrodošla. Šta onda ona može? Tim pitanjem se bavimo u novom broju nedeljnika „Vreme“
U Skupštinu Srbije stigla je ostavka premijera Miloša Vučevića, objavila je narodna poslanica Biljana Đorđević
Pred Ministarstvom prosvete u Beogradu održan je skup na kojem su nastavnici istakli da godinama trpe urušavanje svog položaja, ali da su spremni da se bore za dostojanstvo profesije i budućnost obrazovanja
Komemoracija Teofilu Pančiću održava se u petak u Beogradu, a ispraćaj na kremaciju u subotu u Novom Sadu
Rektorski kolegijum odbio je poziv predsednika Vučića na „dijalog“ što je naljutilo Anu Brnabić. Poslanik i profesor Đorđe Pavićević za „Vreme“ kaže da se univerziteti drže solidarno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve