Ministar finansija tehničke vlade Siniša Mali ocenio je u utorak Srbiju kao “ekološki odgovornu”, nakon što je osvojila nagradu “Pionira u oblasti zelenog finansiranja u kategoriji država za 2021. godinu”. Sa druge strane, istraživanja Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA) pokazuju da je vazduh u Srbiji u 2020. godini bio prekomerno zagađen u čak petnaest gradova.
Nagradu dodeljuje Međunarodna organizacija “Inicijativa klimatskih veza” koja promoviše ulaganja u projekte i sredstva neophodna za brzu tranziciju na ekonomiju sa niskim emisijama ugljenika i klimatskom otpornošću.
Priznanje koje je Srbija dobila je možda i svrstava u ekološki odgovorne države sveta, ali isključivo po kriterijumu zelena finansiranja.
Naime, kao što je Mali podsetio, Srbija je prošle godine prvi put u svojoj istoriji emitovala zelenu evroobveznicu u iznosu od jedne milijarde evra na rok od sedam godina. Nije poznato u šta će biti uložene taj novac.
S obzirom na prekomerno zagađen vazduh u Srbiji, zvuči pomalo manipulativno ministrova izjava da je Srbija generalno posmatrano “ekološki odgovorna”. Jer, Beograd je vrlo često u samom svetskom vrhu po zagađenju vazduha, a ni ostatak srpskih gradova u tome ne zaostaju.
Zatim, pitanje je koliko će podaci za prošlu godinu uopšte biti precizni. SEPA je navodno kasnila sa raspisivanjem tendera za održavanje i servisiranje analizatora na automatskim mernim stanicama, kao i nabavkom gasnih smeša za samopodešavanje uređaja. Kako su naveli, isti scenario se ponavlja i ove godine.
Osetljive i rizične grupe stanovništva, sa ovakvim merenjima, nesvesno su izložene vazdušnom zagađenju. Grad Šabac prednjači, granična dnevna količina opasnih čestica prekoraćena je na više mesta u gradu.
Podaci o zagađenosti vazduha za prošlu godinu biće dostupni u septembru, a za tekuću tek od jeseni 2023. godine.
Zbog zagađenja vazduha, Srbija je krajem prošle godine bila suočena sa talasima ekoloških protesta protiv projekta Jadar i Rio Tinta. Spisak “trovača” je poduži, a javnosti je poznata i činjenica da je teško pronaći neku reku u unutrašnjosti pored koje nema bar malo smeća.
Imajući u vidu sve ekološke probleme kojima je izložena priroda u Srbiji, ali i srpsko društvo, priznanje kojim se hvali Siniša Mali jeste lepa vest, ali je i neka vrsta šminkanja svih nebrojenih nerešenih ekoloških nemara.
Rezultati ankete “Otvori zelena vrata – Koja je tvoja ključna reč” predstavljene u utorak na konferenciji EU Info mreže pokazuju da se skoro 100 odsto ispitanika saglasilo da je životna sredina u Srbiji “ugrožena do krajnje mere”.
F.M./ Nova S/ N1/ Fonet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com