Dok su kralj i kraljica Španije izašli pred besne građane nakon katastrofalnih poplava, gde su dočekani blatom i jajima, predsednik Srbije Aleksandar Vučić se drži podalje od mesta tragedije u Novom Sadu
Kralj i kraljica Španije zasuti su u nedelju blatom, jajima i drugim predmetima od strane ljutitih građana tokom posete Valensiji, gde je najmanje 217 osoba izgubilo živote u razornim poplavama, najgorim u Španiji u poslednjih nekoliko decenija.
Povici „ubice“ i „sramote“ upućeni su kralju Felipeu VI i kraljici Leticiji dok su šetali kroz grad Paiporta – jedan od najteže pogođenih u regionu. Predmeti su bačeni i na premijera Pedra Sančeza, koji je ubrzo evakuisan, preneli su španski mediji.
Za razliku od premijera, španski kralj – inače relativno popularna figura u toj državi – insistirao je da bude među građanima koje je zadesila katastrofalna nepogoda, pa makar se izložio njihovom besu. Poglavar je pokazao da mu je stalo i da saoseća sa unesrećenim ljudima.
Na snimcima koje su preneli španski mediji vidi se kako kraljevski par u pratnji telohranitelja i policije prolazi pešačkom ulicom, gde ih zatim nadjačava nalet demonstranata, koji su ih obasipali uvredama i povicima, ali i različitim predmetima. Uprkos reakciji besnih građana, na snimcima se vidi i kako kralj Felipe VI komunicira sa nekima od prisutnih, dok je neke čak i zagrlio.
Kraljevski par, premijer i zvaničnik pokrajine Valensije odustali su od dalje posete poplavljenim područjima.
Ko u Srbiji silazi među narod?
Slika blatnjavog kralja i kraljice Španije u razgovoru sa besnim građanima odjeknula je čak do Srbije, koja se ovih dana suočava sa sopstvenom tragedijom.
U nesreći koja je se dogodila u petak u Novom Sadu, život je izgubilo 14 ljudi, dok je troje teško povređeno. Odmah nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, najavljeno je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić stiže u Novi Sad. Međutim, Vučić se ni tog dana, a ni u danima koji su usledili, nije pojavio među uznemirenim građanima.
Umesto na Železničkoj stanici u Novom Sadu, Vučić se u petak mogao videti u televizijskom obraćanju u udarnom terminu, kada je, sam-samcijat, gledajući direktno u kameru zahtevao političku i krivičnu odgovornost. Tri dana kasnije, bilans ostavki je nula.
Nula je, ipak, i predsednikovih silazaka među ljude u situacijama kada bi mogao biti dočekan uvredama i zvižducima, a ne izrežiranim aplauzima.
Foto: printskrin Youtube RTSPredsednik Srbije Aleksandar Vučić u obraćanju narodu
„Aleksandar Sveprisutni“
Kada je rekonstruisana Železnička stanica u Novom Sadu u julu ove godine otvorena, svečanost nije mogla da prođe bez predsednika Srbije. Nekoliko meseci kasnije, kada se deo iste stanice urušio – Vučićevo odsustvo reklo je mnogo.
Novinar „Vremena“ Andrej Ivanji pisao je upravo o tome kako je predsednik Srbije u petak morao biti među ožalošćenim građanima – ali da ne iznenađuje činjenica da se to nije desilo.
„Klonio se Vučić u maju prošle godine mesta nepojmljivog masovnog ubistva u Ribnikaru ispred koga su Beograđani danima prolivali suze i palili sveće; trebalo mu je tri nedelje da poseti Dubonu i Malo Orašje“.
Razlog odsustva političara kome je rejting najvažniji, nije teško pronaći.
„Prevelika je tu opasnost od zvižduka i pokliča negodovanja koji bi raspršili Vučićevu samospoznaju i medijsku sliku o njemu kao najvoljenijem sinu srpskog naroda koga napadaju samo opozicini plaćenici i Šolakovi novinari po zadatku“, piše Ivanji.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Magarci, zgubidani i dokoni ljudi koji pričaju gluposti – tim rečima se predsednik Srbije obratio članovima opozicije. „Nećete, majčini sinovi, dok sam živ, prelaznu vladu nećete imati“, rekao je Vučić
„Sumanuto je da se uđe u parlament i da se održi sednica kao da je sve u redu, a ništa nije u redu. Ako se blokira, dajte sve da blokiramo. To je pitanje doslednosti i efikasnosti“, kaže lider Novog DSS-a Miloš Jovanović
Dok prosvetni radnici ove nedelje odlučuju šta će dalje, ministarka prosvete Slavica Đukić-Dejanović ispovedila je na televiziji da je predsednik Aleksandar Vučić s pravom bio ljut na nju
Izjava poslanika SNS Vladimira Đukanovića da je „dete vlasništvo države do punoletstva“ kosi sa svim domaćim i međunarodnim pravnim aktima i konvencijama o pravima deteta, saopštila je Unija studenata socijalnog rada Fakulteta političkih nauka
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!