Dok su kralj i kraljica Španije izašli pred besne građane nakon katastrofalnih poplava, gde su dočekani blatom i jajima, predsednik Srbije Aleksandar Vučić se drži podalje od mesta tragedije u Novom Sadu
Kralj i kraljica Španije zasuti su u nedelju blatom, jajima i drugim predmetima od strane ljutitih građana tokom posete Valensiji, gde je najmanje 217 osoba izgubilo živote u razornim poplavama, najgorim u Španiji u poslednjih nekoliko decenija.
Povici „ubice“ i „sramote“ upućeni su kralju Felipeu VI i kraljici Leticiji dok su šetali kroz grad Paiporta – jedan od najteže pogođenih u regionu. Predmeti su bačeni i na premijera Pedra Sančeza, koji je ubrzo evakuisan, preneli su španski mediji.
Za razliku od premijera, španski kralj – inače relativno popularna figura u toj državi – insistirao je da bude među građanima koje je zadesila katastrofalna nepogoda, pa makar se izložio njihovom besu. Poglavar je pokazao da mu je stalo i da saoseća sa unesrećenim ljudima.
Na snimcima koje su preneli španski mediji vidi se kako kraljevski par u pratnji telohranitelja i policije prolazi pešačkom ulicom, gde ih zatim nadjačava nalet demonstranata, koji su ih obasipali uvredama i povicima, ali i različitim predmetima. Uprkos reakciji besnih građana, na snimcima se vidi i kako kralj Felipe VI komunicira sa nekima od prisutnih, dok je neke čak i zagrlio.
Kraljevski par, premijer i zvaničnik pokrajine Valensije odustali su od dalje posete poplavljenim područjima.
Ko u Srbiji silazi među narod?
Slika blatnjavog kralja i kraljice Španije u razgovoru sa besnim građanima odjeknula je čak do Srbije, koja se ovih dana suočava sa sopstvenom tragedijom.
U nesreći koja je se dogodila u petak u Novom Sadu, život je izgubilo 14 ljudi, dok je troje teško povređeno. Odmah nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, najavljeno je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić stiže u Novi Sad. Međutim, Vučić se ni tog dana, a ni u danima koji su usledili, nije pojavio među uznemirenim građanima.
Umesto na Železničkoj stanici u Novom Sadu, Vučić se u petak mogao videti u televizijskom obraćanju u udarnom terminu, kada je, sam-samcijat, gledajući direktno u kameru zahtevao političku i krivičnu odgovornost. Tri dana kasnije, bilans ostavki je nula.
Nula je, ipak, i predsednikovih silazaka među ljude u situacijama kada bi mogao biti dočekan uvredama i zvižducima, a ne izrežiranim aplauzima.
Foto: printskrin Youtube RTSPredsednik Srbije Aleksandar Vučić u obraćanju narodu
„Aleksandar Sveprisutni“
Kada je rekonstruisana Železnička stanica u Novom Sadu u julu ove godine otvorena, svečanost nije mogla da prođe bez predsednika Srbije. Nekoliko meseci kasnije, kada se deo iste stanice urušio – Vučićevo odsustvo reklo je mnogo.
Novinar „Vremena“ Andrej Ivanji pisao je upravo o tome kako je predsednik Srbije u petak morao biti među ožalošćenim građanima – ali da ne iznenađuje činjenica da se to nije desilo.
„Klonio se Vučić u maju prošle godine mesta nepojmljivog masovnog ubistva u Ribnikaru ispred koga su Beograđani danima prolivali suze i palili sveće; trebalo mu je tri nedelje da poseti Dubonu i Malo Orašje“.
Razlog odsustva političara kome je rejting najvažniji, nije teško pronaći.
„Prevelika je tu opasnost od zvižduka i pokliča negodovanja koji bi raspršili Vučićevu samospoznaju i medijsku sliku o njemu kao najvoljenijem sinu srpskog naroda koga napadaju samo opozicini plaćenici i Šolakovi novinari po zadatku“, piše Ivanji.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Gostujući u „Ćirilici“, predsednik Vučić je objasnio narodu ko je kriv za tragediju u Novom Sadu, otkrio im da on nije izmislio tajnost ugovora sa kineskim firmama, te da će opoziciji ponuditi savetodavni referendum
Protest zakazan za 5. novembar biće održan uprkos ostavci Gorana Vesića, navela je u saopštenju novosadska opozicija. Oni zahtevaju i ostavke gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića i premijera Miloša Vučevića, kao i hapšenja odgovornih za nesreću u Novom Sadu
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić najavio je da će sutra zvanično podneti ostavku zbog nesreće u Novom Sadu, kada je u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice poginulo 14 osoba, a tri su teško povređene.
Rekonstrukcija železničke stanice u Novom Sadu nije jedini posao u Srbiji kineskih firmi koje su na njoj radile. Brojne pruge, deonice puta Miloš Veliki i obilaznica oko Čačka, takođe su njihovo delo, piše RSE
Ostavka je moralni i lični čin, podnosi se smesta i neopozivo. Umesto toga, posle smrti pod nadstrešnicom vlast obećava da će politički vagati i trgovati, da vidi na koga da svali „odgovornost“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić trebalo je da ne oklevajući ni časa ode među od bola skrhane Novosađane. Tamo mu je bilo mesto, više od svih drugih zvaničnika
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!