Državljanka Singapura Saridevi Djamani (45) proglašena je krivom za trgovinu 30g heroina 2018. godine Ona će biti druga osoba osuđena za drogu koja će biti pogubljena za tri dana, nakon singapurskog kolege Mohda Aziza bin Huseina, i 15. od marta 202, piše BBC.
Singapur ima neke od najstrožih zakona protiv droga na svetu, za koje kaže da su neophodni za zaštitu društva. Aziz je osuđen za trgovinu 50g heroina. Prema zakonu Singapura, smrtna kazna se može primeniti za trgovinu više od 15 g heroina i za više od 500 g kanabisa.
Singapurski Centralni biro za narkotike (CNB) saopštio je da je Azizu odobren „pun proces“ i da je njegova žalba na njegovu osudu i kaznu odbačena 2018. U aprilu je još jedan Singapurac, Tangaraju Supiah, pogubljen zbog trgovine 1kg kanabisa. Vlasti kažu da je on koordinirao prodaju putem mobilnog telefona.
Britanski milijarder ser Ričard Brenson ponovo je kritikovao Singapur zbog pogubljenja, rekavši da smrtna kazna nije odvraćanje od kriminala.
„Malim trgovcima drogom je potrebna pomoć, jer je većina maltretirana zbog svojih okolnosti“, rekao je Branson na Tviteru, dodajući da nije kasno da se zaustavi pogubljenje Saridevije Djamani, rekao je.
Ona je jedna od dve žene osuđene na smrt u Singapuru, prema Transformative Justice Collective, singapurskoj grupi za ljudska prava. Ona će biti prva žena koju je grad-država pogubio od kada je pogubljena frizerka Jen Mej Voen 2004. godine, saopštila je grupa. Jen je takođe osuđena za trgovinu drogom.
Lokalni mediji su izvestili da je Saridevi svedočila tokom njenog suđenja da je pravila zalihe heroina za ličnu upotrebu tokom meseca islamskog posta. Iako nije poricala da je prodavala drogu kao što su heroin i metamfetamin iz svog stana, umanjila je obim tih aktivnosti, primetio je sudija See Kee Oon.
Vlasti tvrde da strogi zakoni o drogama pomažu da Singapur ostane kao jedno od najbezbednijih mesta na svetu i da smrtna kazna za krivična dela droge uživa široku podršku javnosti.
Ali zagovornici smrtne kazne to pobijaju.
„Nema dokaza da smrtna kazna ima jedinstven efekat odvraćanja ili da ima bilo kakav uticaj na upotrebu i dostupnost droga“, rekla je u saopštenju Kjara Sangiorgio iz Amnesti internešenela.“Jedina poruka koju ova pogubljenja šalju je da je vlada Singapura spremna da još jednom prkosi međunarodnim zaštitnim merama o upotrebi smrtne kazne“, rekla je ona.
M.J./BBC
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com