Vremenska prognoza
Sneg izazvao saobraćajni kolaps u Beogradu
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Tužilaštvo za organizovani kriminal potvrdilo je da je primilo zahtev za saslušanje predsednika Srbije, ali o toj odluci - kada bude doneta - prvo će biti obavešteni punomoćnik oštećenih i oštećeni
Već deset godina je prošlo od izjava sadašnjeg predsednika Srbije, a tadašnjeg prvog podpredsednika Vlade i šef Biroa za koordinaciju službi bezbednosti Aleksandra Vučića da zločin u pećkom kafiću „Panda“ 1998. godine nije delo Albanaca.
Roditelji šest ubijenih mladića, odnosno trojice koji su ranjeni, zatražili su svedočenje Vučića zbog njegovih izjava, javno tužilaštvo za organizovani kriminal potvrdilo je listu „Danas“ da je primilo zahtev za saslušanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Da li će Vučić i biti saslušan, kako list prenosi, o toj odluci – kada bude doneta – prvo će biti obavešteni punomoćnik oštećenih i oštećeni.
„O zahtevu koji je u ime roditelja ubijenih mladića 10. avgusta podneo advokat Ivan Ninić, Tužilaštvo će odlučivati, ali će o odluci biti najpre obavešteni punomoćnik oštećenih i oštećeni“, navodi se u odgovoru.
Ninić je za list „Danas“ objasnio da su porodice više puta smaostalno podnosile zahtev da se Vučić sasluša kao svedok, ali do sada nisu dobili nikakav odgovor iz Tužilaštva.
Šta je sve Vučić govorio?
U zahtevu se navodi da roditelji traže da se Vučić sasluša povodom izjava o masakru u „Pandi“ koje je on od 2013. do 2018. godine u nekoliko navrata davao medijima, tvrdeći da taj zločin nisu počinili Albanci i da „gotovo zna“ šta se dogodilo kobne noći u tom kafiću.
Navodi se da je kao prvi potpredsednik Vlade Srbije i šef Biroa za koordinaciju službi bezbednosti Aleksandar Vučić 26. decembra 2013. godine u emisiji „Teška reč“ na TV Pink rekao: „Zločin u ‘Pandi’ nisu počinili Albanci kako smo to do sada verovali. Javnost će biti zgrožena kada se bude otkrila istina“.
Dve godine kasnije, na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, 11. decembra 2015. godine, Vučić je rekao da je gotovo siguran šta se desilo u kafiću „Panda“.
„Bauljamo u mraku. Gotovo sam siguran šta se desilo u kafiću ‘Panda’ ali nemam dokaza. Nisam siguran da bi naši organi mogli da se ponose onim što su tada uradili“, kazao je Vučić, navodi se u zahtevu za njegovo saslušanje.
Roditelji podsećaju i da je 12. septembra 2017. godine Vučić javno izjavio da ima „određene informacije“ o tome šta se desilo u kafiću „Panda“ u Peći kada su ubijena šestorica srpskih mladića.
„Vučić je na konferenciji za novinare rekao da ‘određene informacije’ govore o, kako je naveo, mogućim počiniocima zločina, i da one ‘nisu saglasne s onima što je saopštavano’.
„Nisam tužilac i ne mogu da govorim o tome’“, rekao je Vučić, dodavši da zna „šta je moguće da se dogodilo“.
On je tada rekao da i nadležni organi raspolažu „određenim informacijama“ o tom zločinu, stoji u obrazloženju zahteva za Vučićevo saslušanje.
Roditelji su naveli i Vučićevu izjavu od 1. novembra 2018. godine za TV Prva: „Imamo saznanja, a naši ograni tragaju za potpunim saznanjima. Radimo sve i mogu da budu uvreni da istinu nećemo kriti. Bilo da je reč o Albancima ili Srbima“, rekao je on.
Misterija bez misterije
Kako je „Vreme“ pisalo, „U gradu Peći, na zapadu tadašnje AP Kosovo, u kafiću Panda, 14. decembra 1998. godine ubijeno je šest mladića srpske nacionalnosti.
Nepoznat neko grunuo je unutra i pokosio ih u dva rafala. Iako je grad bio pod punom kontrolom bezbednosnih organa Srbije, tadašnja Miloševićeva propagandna mašinerija pripisala je odmah taj čin „albanskim teroristima“, ali ta je priča od samog početka jako škripala, zapravo, ispuštala je na sve strane. Mnoge indicije ukazuju da je u pitanju zločin koji je isplanirala i sprovela država Srbija, preko odgovarajućih organa i službi, na šta je pre nekog vremena aludirao čak i sadašnji predsednik Srbije.
Ali, šta je mogao biti motiv i cilj monstruoznog, naizgled nemotivisanog i „nelogičnog“ zločina? Obratite pažnju na tajming: radilo se o stvaranju atmosfere u kojoj će normalan život postati nemoguć, svakodnevica nepodnošljiva, a ratni sukob neizbežan.
Najveći problem s ovom misterijom baš je u tome što neke posebne misterije ni nema: sve ukazuje na to da se radi o osobito ciničnom i gadnom državnom zločinu.“
Čekanje na istinu 25 godina
Pre 25 godina, 14. decembra 1998, oko 20 časova, dvojica maskiranih napadača otvorila su paljbu iz automatskih pušaka na goste kafića „Panda“, među kojima je najviše bilo pećkih gimnazijalaca.
Ubijeni su Ivan Obradović (15), Zoran Stanojević (18), Vukota Gvozdenović (16), Svetislav Ristić (18), Ivan Radević (24) i Dragan Trifović (18).
Vladimir Lončarević (18) i Mirsad Šabović (34) su teško ranjeni, dok je lakše ranjen Nikola Rajović (18).
Nekoliko dana posle zločina, Državna bezbednost je uhapsila i osumnjičila grupu lokalnih Albanaca, ali su oni pušteni iz pritvora zbog nedostatka dokaza.
Potpredsednik Savezne vlade SRJ zadužen za Kosovo i Metohiju Nikola Šainović je tada saopštio da je slučaj „Panda“ rešen.
Roditelji ubijenih mladića su više od deset puta tražili da ih predsednik Aleksandar Vučić primi na razgovor, ali on i pored nekoliko javnih obećanja da će to učiniti, do sada nije razgovarao s porodicama.
Istraga o masakru u kafiću „Panda“ pokrenuta je tek u novembru 2015. godine u Tužilaštvu za organizovani kriminal u Beogradu.
B.G./Danas/FoNet/N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve