Za sajt “Vremena” o ovom poduhvatu razgovaramo sa Naimom Leom Beširijem, direktorom beogradskog Instituta za evropske poslove. On kaže da je politika “dođeš mi – dođem ti” – najkraći “opis poslovne saradnje na Balkanu koje se korumpirane ruke širom sveta rado prihvataju”.
“Domaća opozicija konačno radi svoj posao raskrinkavanja očigledne krađe javnog dobra koja je svoju potvrdu dobila tek kada su mediji u Americi počeli da postavljaju nezgodna pitanja Trampovoj familiji. Da su Grenel i Kušner pripremali teren za milijarderske poslove u Srbiji i Albaniji dok su bili na vlasti, sada je više nego jasno, ali se postavlja pitanje koja je uloga vlasti u Srbiji u ovom procesu i naposletku šta od toga imaju građani”, kaže Beširi.
On kaže da je glavna odlika Vučićeve vladavine – “šibicarsko vođenje ekonomije bez jasne strategije za budućnost”. Najviše je “fokusirana na obogaćivanje vladara i uskog kruga zaduženih poslušnika”.
“Čak i da se primene sve OEBS-ove preporuke za fer i slobodne izbore i da Vučić nekim čudom izgubi vlast u skoroj budućnosti, bojim se da je narednjačka vladavina već sada pokupovala sve što se kupiti može i da zaista postaju vlasnici Srbije. U takvoj konstelaciji ekonomske moći koju pomažu arapske pare gotovo je sigurno da bi i svoju slobodu sutra lako mogli da kupe”, kaže on.
Beširi tvrdi da niko normalan nije protiv izgradnje i napretka Beograda uključujući i rušenje oronulog bivšeg generalštaba već “protiv ozbiljnog otimanja hleba iz usta građanima Srbije”.
“Podaci kažu da Srbija svake godine ostane bez 500 kilometara puteva, 350 škola i 7500 medicinskih aparata zbog korupcije. Poklanjanje ekskluzivnog zemljišta, i to po ko zna koji put, znači da će se lopovi bogatiti, a da će građani biti uskraćeni za osnovne potrepštine, od kanalizacije u Krnjači preko nepostojećih skenera i užasnog javnog prevoza do otrovnog vazduha koji udišemo. Vlast se tako ponaša jer je shvatila da može sačuvati kleptokratiju sijanjem staklenih zgrada dok će građanima zauzvrat podariti parizer i nepostojećeg ekonomskog tigra”, kaže Beširi.