Kineski lider Si Đinping pozvao je svoje najviše zvaničnike nacionalne bezbednosti da budu spremni za „najgore scenarije“ u mesecima i godinama koje slede.
Si je na sastanku stranačke Komisije za nacionalnu bezbednost istakao kako su “složenost i teškoća pitanja nacionalne bezbednosti s kojima se sada suočavamo značajno porasli”.
Istovremeno, vladajućoj Komunističkoj partiji je naloženo da pojača napore da se suprotstavi svim uočenim unutrašnjim i spoljnim pretnjama.
Dodao je da se moraju pridržavati razmišljanja o najgorem scenariju i da se pripreme da se podvrgnu velikim testovima “jakih vetrova, pa čak i opasnih olujnih mora”.
Ova najnovija i stroga uputstva Sija, najmoćnijeg kineskog lidera u poslednjih nekoliko decenija, stižu u trenutku kada se Peking suočava s mnoštvom izazova.
Jednu od njih Si je nazvao „složenom i teškom“, rekavši da Kina mora da ubrza modernizaciju svog nacionalnog bezbednosnog sistema i sposobnosti, s fokusom na to da ih učini efikasnijim u „stvarnoj borbi i praktičnoj upotrebi“.
Takođe je pozvao Kinu da unapredi obrazovanje o nacionalnoj bezbednosti i poboljša upravljanje bezbednosnim podacima i razvoju veštačke inteligencije.
Od dolaska na vlast pre deset godina Si je napravio nacionalnu bezbednost ključnom paradigmom koja prožima sve aspekte kineskog upravljanja, kažu stručnjaci.
Proširio je koncept nacionalne bezbednosti kako bi pokrio sve od politike, ekonomije, odbrane, kulture i ekologije do sajber prostora.
Kina je pod Sijevim pojmom „sveobuhvatne nacionalne bezbednosti “ uvela niz zakona kako bi se zaštitila od uočenih pretnji, uključujući zakone o borbi protiv terorizma, kontrašpijunaži, stranim nevladinim organizacijama, nacionalnim obaveštajnim službama i sigurnosti podataka.
I.Đ./CNN
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com