
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Kina je pod Sijevim pojmom "sveobuhvatne nacionalne bezbednosti " uvela niz zakona kako bi se zaštitila od uočenih pretnji, uključujući zakone o borbi protiv terorizma, kontrašpijunaži, stranim nevladinim organizacijama, nacionalnim obaveštajnim službama i sigurnosti podataka
Kineski lider Si Đinping pozvao je svoje najviše zvaničnike nacionalne bezbednosti da budu spremni za „najgore scenarije“ u mesecima i godinama koje slede.
Si je na sastanku stranačke Komisije za nacionalnu bezbednost istakao kako su “složenost i teškoća pitanja nacionalne bezbednosti s kojima se sada suočavamo značajno porasli”.
Istovremeno, vladajućoj Komunističkoj partiji je naloženo da pojača napore da se suprotstavi svim uočenim unutrašnjim i spoljnim pretnjama.
Dodao je da se moraju pridržavati razmišljanja o najgorem scenariju i da se pripreme da se podvrgnu velikim testovima “jakih vetrova, pa čak i opasnih olujnih mora”.
Ova najnovija i stroga uputstva Sija, najmoćnijeg kineskog lidera u poslednjih nekoliko decenija, stižu u trenutku kada se Peking suočava s mnoštvom izazova.
Jednu od njih Si je nazvao „složenom i teškom“, rekavši da Kina mora da ubrza modernizaciju svog nacionalnog bezbednosnog sistema i sposobnosti, s fokusom na to da ih učini efikasnijim u „stvarnoj borbi i praktičnoj upotrebi“.
Takođe je pozvao Kinu da unapredi obrazovanje o nacionalnoj bezbednosti i poboljša upravljanje bezbednosnim podacima i razvoju veštačke inteligencije.
Od dolaska na vlast pre deset godina Si je napravio nacionalnu bezbednost ključnom paradigmom koja prožima sve aspekte kineskog upravljanja, kažu stručnjaci.
Proširio je koncept nacionalne bezbednosti kako bi pokrio sve od politike, ekonomije, odbrane, kulture i ekologije do sajber prostora.
Kina je pod Sijevim pojmom „sveobuhvatne nacionalne bezbednosti “ uvela niz zakona kako bi se zaštitila od uočenih pretnji, uključujući zakone o borbi protiv terorizma, kontrašpijunaži, stranim nevladinim organizacijama, nacionalnim obaveštajnim službama i sigurnosti podataka.
I.Đ./CNN
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve