Savez ekoloških organizacije Srbije (SEOS) – Znamo da ne damo, saopštio je u utorak da mu je na predlog da se donese Zakon o zabrani istraživanja i eksploatacije ruda koje u svom sastavu imaju litijum i bor na sastanku u Vladi rečeno da se nema dovoljno vremena da se sprovede procedura donošenja tog zakona do 15. februara kada se raspušta parlament.
SEOS, međutim, smatra da vremena ipak ima, ako zaista postoji politička volja. Na formiranje radne grupe, koje je premijerka Ana Brnabić predložila, ekološke organizacije gledaju kao na „odlaganje problema do posle izbora“.
„Obećano je da će inspekcije izaći na teren u najkraćem roku da ispitaju zagađenje i utvrde nastalu štetu“, navodi se u saopštenju SEOS-a. Navode da su sa sastanka izašli mnogo sigurniji, nego što su na njega krenuli.
Posebno su im, međutim, zasmetale premijerkine političke insinuacije: uputila ih je na „bivšu vlast da im kaže ko je doveo Rio Tinto u Srbiju“, umesto da to sama pita ministarku Mihailović, za koju su sigurni da zna odgovor.
Brnabić im je rekla da su zahtevi prihvaćeni zbog „pritiska naroda“, a ne zato što vlast razume „razmere katastrofe koja bi nastala otvaranjem rudnika u dolini Jadra. SEOS će naredne odluke donositi u skladu sa postupanjem ili nepostupanjem Vlade, i o tome će obaveštavati javnost. Od konačnog cilja – borbe za zabranu eksploatacije litijuma i bora u celoj Srbiji – svakako neće odustati.
Gotovo istovremeno Demostat u utorak piše da se u diplomatskim kuloarima spekuliše da će Evropska unija „ohrabrivati Vladu Srbije da ne odustaje od projekta iskopavanja litijuma“, ali da će eventualno otvaranja rudnika u Jadru zavisiti od masovnosti i žestine otpora javnosti i uticaja na rejting vladajuće Srpske napredne stranke (SNS).
Sagovornici Demostata iz diplomatskih krugova u SAD tvrde da će i Amerika nastaviti da ubeđuje srpske vlasti da ne „zatvaraju zauvek vrata eksploataciji litijuma“, ali tako da se prilikom eksploatacije vodi računa o poštovanju ekoloških standarda. U eksploataciji litijuma mnogi vide razvojnu šansu za Srbiju.
Pošto je Rio Tinto osetljiva izborna tema, sve u vezi sa ovim projektom biće na čekanju do parlamentarnih, predsedničkih i beogradskih izbora 3. aprila. Prema nezvaničnim saznanjima Demostata, još nema „kritične mase“ za rušenje aktuelne vlasti, „ali protesti obaraju rejting naprednjaka i povećavaju broj nezadovoljnih“.
Predsednik Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti i direktor kampanje Kreni-promeni Savo Manojlović izjavio je ranije da je način na koji je ukinuta Uredba o projektu „Jadar“ „velika prevara“ i da je namera vlasti da se „Rio Tinto“ vrati posle izbora, zbog čega je u četvrtak u 19 sati zakazao novi protest „Srbija nije na prodaju“ ispred Predsedništva na Andrićevom vencu.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com