Propao je još jedan pokušaj konstituisanja devetog saziva kosovske skupštine – ukupno sedmi.
Samoopredeljenje je ostalo pri kandidaturi bivše ministarke pravde, Aljbuljene Hadžiju, koja ni u nedelju (27. april) nije dobila potreban broj glasova za izbor na funkciju predsednice najvišeg zakonodavnog tela, piše KoSSev.
Iako najavljena za 10 časova, sednica je počela sa skoro 30 minuta zakašnjenja.
Kao i tokom prethodnih pokušaja, prvo je Gljauk Konjufca iz Samoopredeljenja, stranke koja je pobedila na izborima, predložio Aljbuljenu Hadžiju za predsednicu skupštine.
Međutim, ishod glasanja je bio isti. Hadžiju je dobila podršku 57 poslanika. Protiv je bio 41 poslanik, dok su tri poslanika bila uzdržana. Za izbor je potrebna prosta većina od najmanje 61 glasa.
Novi pokušaj, odnosno nastavak sednice je ponovo odložen za 48 sati, tj. za utorak, 29. aprila u 10 časova.
Propale sednice
Više od mesec dana nakon potvrđivanja konačnih izbornih rezultata, odnosno 12 dana od prve konstitutivne sednice, kosovska skupština je i dalje bez predsednika i potpredsednika, a Kosovo bez nove vlade.
Prva sednica, odnosno pokušaj konstituisanja devetog saziva kosovske skupštine, usledio je 15. aprila, a sa današnjim danom, prekidana je sedam puta i odlagana za 48 sati. Ukupan učinak svih ovih zasedanja jeste jedino verifikacija mandata i polaganje zakletve poslanika, i to tek na trećoj sednici održanoj 19. aprila, piše KoSSev.
U prva dva navrata izostalo je polaganje zakletve zbog neizglasavanja izveštaja o verifikaciji mandata, a potom je usledila serija neuspešnih pokušaja izbora Aljbuljene Hadžiju za predsednicu Skupštine. Na svim ovim sednicama Hadžiju je dobijala 57 glasova, odnosno falila su četiri za prostu većinu i imenovanje.
Poslanici su, u skladu s pravilima, obavezni da se sastaju na svaka 48 sata dok se proces ne okonča, a kako propis o radu skupštine kaže, nema ograničenje o broju ovakvih sendica, sve dok se one održavaju u roku od 48 sati.
Međutim, postoji rok od mesec dana da se odabere predsednik Skupštine i to od dana verifikacije mandata. Ukoliko do toga ne dođe, sledi raspisivanje izbora.
Rojters: Sve verovatniji novi izbori
Na parlamentarnim izborima 9. februara, nakon kampanje u kojoj je odlazeći premijer Aljbin Kurti nazvao opoziciju „životinjama“ i „lopovima“, njegova stranka Samoopredeljenje je osvojila prvo mesto, ali nije obezbedila apsolutnu većinu.
Opozicione stranke, koje su rekle da neće ući u koaliciju sa njegovom strankom, delimično krive Kurtija za eskalaciju tenzija na severu Kosova, gde su većina stanovnika Srbi, piše agencija Rojters.
Po zakonu, parlament mora da nastavi da se sastaje dok se ne izabere predsednik parlamenta.
Nakon toga, predsednica Vjosa Osmani će Kurtijevoj stranci dati mandat za formiranje nove vladajuće koalicije. Ako Kurti ne uspe, mandat će biti dodeljen drugoplasiranoj Demokratskoj partiji Kosova, a ako oni ne uspeju, trećeplasiranoj stranci Demokratski savez Kosova.
Ako svi napori propadnu, predsednik može da raspiše vanredne izbore – ishod koji mnogi analitičari očekuju. Podeljena politička scena mogla bi dovesti do prevremenih izbora kasnije ove godine ako se ne formira vlada, piše Rojters.
Izvori: KoSSev/Rojters