Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odali su poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Koga je Savet za borbu protiv korupcije doveo u vezu sa nepravilnostima u vezi gradnje „K-distrikta“ ispod Beogradske tvrđave, a prema Izveštaju u koji je portal „Vremena“ imao uvid
Portal „Vremena“ je imao uvid u Izveštaj o devastaciji Beogradske tvrđave kao spomenika kulture od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju, koji je Savet za borbu protiv korupcije dostavio 16. maja Vladi Republike Srbije, Generalnom sekretarijatu Vlade RS, Republičkom javnom tužilaštvu, Ministarstvu kulture i Skupštini grada Beograda.
U dokumentu se argumentovano otkriva ko je dozvolio da kompleks „K-distrikt“ ugrozi spomenik kulture od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju, dakle dobro koje je zaštićeno najvećim stepenom zaštite. Dokument ima 60 strana, a potpisuje ga prof. dr Miroslav Milićević, potpredsednik Saveta.
„Izgradnja stambeno-poslovnog kompleksa ,,K-distrikt” na zaštićenom prostoru Beogradske tvrđave, zauvek će i nepopravljivo promeniti najznačajniji i najprepoznatljiviji simbol grada Beograda“. Tim zgradama „tu nije mesto“, a nicale su „na očigled onih koji su bili najpozvaniji da reaguju i zaštite ovaj spomenik kulture od izuzetnog značaja“, ocenjuje Izveštaj.
„Čelnici grada Beograda, Gradska uprava, Ministarstvo kulture, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, pred čijim očima je u poslednjih par godina devastirana Beogradska tvrđava, bili su i po slovu zakona ovlašćeni i dužni da zaštite ovaj spomenik kulture, što nažalost nisu učinili, a što jasno govori o njima, njihovom radu i njihovoj posvećenosti spomenicima kulture koje bi trebalo da štite, za razliku od njihovih prethodnika, kojima su istorija, tradicija i slobodarski duh kojeg simbolizuje Beogradska tvrđava bili imperativ.“
Prema mišljenju Saveta najveću odgovornost za devastaciju Beogradske tvrđave, pored Skupštine grada Beograda, „snosi Republički zavod za zaštitu spomenika kulture“.
Skupština Grada, zato što su njeni „odbornici bez ikakvog osećaja odgovornosti usvojili Plan detaljne regulacije 2012. godine“, a Republički zavod za zaštitu spomenika kulture zato što je „u skladu sa zakonom bio legitimisan da se suprotstavi donošenju Plana detaljne regulacije 2012. godine, kojim se deo DUP-a Kalemegdan 1969. menja, odnosno, kojim se menja namena tog spomenika kulture suprotno Odluci Skupštine Srbije koja nikada nije stavljena van snage i koja i danas proizvodi pravno dejstvo.“
Republički zavod je 2012. godine dao saglasnost na urbanistički projekat Zahe Hadid Arhitect kojim se menja namena ovog spomenika kulture. Taj plan nije zaživeo zbog protivljenja stučne javnosti i građana Beograda.
Dalje, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture je bio legitimisan da „umesto što je 2018. godine izdao Uslove za preduzimanje mera tehničke zaštite i de facto dao saglasnost za izgradnju ’K-Distikta“, o tome obavesti „Ministarstvo kulture Republike Srbije, koje je na osnovu tog obaveštenja moglo Vladi Republike Srbije podneti predlog za obustavljanje“ tih radova i tako zaštiti spomenik kulture od izuzetnog značaja.
Umesto svega toga, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture je 2018. godine, prilikom davanja saglasnosti za izgradnju „K-Distrikta”, istu saglasnost dao u cilju „potrebe afirmisanja poslovnih kapaciteta i javnih usluga u prostoru stambeno-poslovne zone Beogradske tvrđave“ , navodi se u Izveštaju.
Savet smatra da se ne sme „zanemariti ni odgovornost Ministarstva kulture Republike Srbije koje je prema odredbama Zakona o kulturnim dobrima imalo obavezu vršenja nadzora nad primenom ovog zakona.“
Pored navedenog, treba imati u vidu i činjenicu da se Tekstilna fabrika „Beko“, nalazila na prostoru Beogradske tvrđave kao spomenika kulture od izuzetnog značaja, te je i njen promet, odnosno prodaja kao sastavnog dela spomenika kulture po mišljenju Saveta bio upitan.
Zgrada Tekstilne industrije „Beko“ iako nije kao zaseban objekat proglašena spomenikom kulture, kao što to nije ni Vojni muzej na Kalemegdanu, one predstavljaju sastavni i neodvojivi deo Beogradske tvrđave kao spomenika kulture u celini, te sledstveno tome, nije mogla 2017. godine biti prodata trećem licu, pre nego što prethodno nije bila ponuđena na prodaju Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture po pravu preče kupovine u skladu sa zakonom.“
Ukoliko „Beko“ nije ponuđen Republičkom zavodu, zaključeni ugovor je prema mišljenju Saveta „bio ništavan u skladu sa odredbama Zakona o kulturnim dobrima i Zakona o prometu nepokretnosti.“
Savet podseća da je „Zavod imao obavezu da u skladu sa odredbama Zakona o prometu nepokretnosti u zakonskom roku zaštiti svoje pravo i podnese tužbu za poništaj ugovora o kupoprodaji, što očigledno nije učinio.“
Da li postoje elementi sistemske korupcije prilikom pripreme izgradnje ,,K-Distikta” i u toku postupka izdavanja, odobrenja, saglasnosti i građevinskih dozvola investitorima koje su usledile, Savet nije pozvan da procenjuje, kaže se u Izveštaju i napominje da je indikativna činjenica da su stanovi u ’K-Distiktu’ od strane investitora prodavani unapred tokom 2018. godine, pre njihove izgradnje i pre izdavanja bilo kakve saglasnosti nadležnih organa ili građevinskih dozvola za njihovu izgradnju, što navodi na zaključak da je sve unapred dogovoreno i trasirano.“
U Izveštaju piše da je „u trenutku kada ne postoje građevinske dozvole i ostala odobrenja i saglasnosti za izgradnju ’K-Distrikta’, Vladimir Gogoljev, ispred investitora Kalemegdan divelopmenet 2018. godine za Birn izjavljuje ’da je prodao 110 stanova za nešto čega nema“, kao i da se stanovi prodaju putem sajta po ceni od oko dve i po hiljade evra po kvadratu, kao da „su se stanovi rasprodali zbog niske cene kvadrata i lokacije u centru grada…, bar 50 posto je prodato preko naših ličnih poznanstava, a još nemamo ni građevinsku dozvolu”.
Kada se tome doda, piše dalje u Izveštaju, i činjenica da je „Vladimir Gogoljev izjavio da se na kupovinu zgrade Tekstine industrije,Beko odlučio 2017. godine nakon što mu je to savetovao Milutin Folić koji je u to vreme obavljao funkciju Gradskog urbaniste grada Beograda, koji je nakon što mu je prestala funkcija, preko svoje novoosnovane firme ’Sillage’ marta 2019. godine, (pre izdavanja građevinske dozvole) prodavao Gogoljeve nepostojeće stanove, možemo govoriti o indicijama o postojanju sistemske korupcije, koja je unapred organizovana i u kojoj su učestvovali pored investitora, Gradska uprava grada Beograda, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, koji su svoja odobrenja, saglasnosti i rešenja doneli nakon što su nepostojeći stanovi prodati.“
„U konkretnom slučaju, pored indicija o eventualnom postojanju sistemski organizovane korupcije, možemo govoriti i o indicijama o eventualnom postojanju trgovine uticajem , kada se ima u vidu izjava tadašnjeg Gradonačelnika grada Beograda Siniše Malog u februaru 2018. godine na prezentaciji ’K-Distrikta’, da će ’K-Distrik’ ,,u potpunosti promeniti fizionomiju tog dela grada“ , odnosno „da su tu i Sava i Dunav, tu je i Kalemegdan i ovaj projekat će se potpuno uklopiti u istorijsko jezgro našeg grada“, kao i odnos Milutina Folića tadašnjeg Gradskog urabaniste grada Beograda sa Vladimirom Gogoljevim vlasnikom investitora Kalemegdan divelopment, od preporuke da 2017. godine kupi nepokretnost Tekstilne industrije Beko, preko izdavanja Urbanističkog projekta od strane Gradske uprave maja 2018. godine, do posredovanja u prodaji tih stanova od strane preduzeća ’Sillage’ u vlasništvu Milutina Folića počev od marta 2019. godine, nakon što mu je prestala funkcija.“
Ali, „nije na Savetu, osim navođenja indicija, da procenjuje da li je bilo elemenata sistemski organizovane korupcije ili trgovine uticajem, kao što nije na Savetu da procenjuje da li u konkretnom slučaju postoje elementi krivičnog dela uništenja, oštećenja ili činjenja neupotrebljivim tuđe stvari koja predstavlja kulturno dobro, zaštićenu okolinu nepokretnog kulturnog dobra, odnosno dobra koje uživa prethodnu zaštitu ili pak nekog drugog krivičnog dela protiv kulturnih dobara.“
Međutim, jeste na Savetu da o svojim zapažanjima obavesti Vladu Srbije i ostale institucije kojima je posao da u ovom slučaju reaguju, kao što je i učinio.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odali su poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve