img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

GSP

Šapić predstavio nove autobuse – sindikati kritikuju promociju privatnih prevoznika

12. септембар 2024, 19:03 M.J.
Foto: Tanjg/Beoinfo
„Besmisleno je ponovo farbati autobuse samo zbog nečijeg kaprica“
Copied

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je da će sa krajem ove godine na ulicama biti ukupno 750 novih autobusa, od trenutka kada je postao gradonačelnik. Većina autobuskih linija polako odlazi u ruke privatnika, dok o uslovima rada u javnom prevozu gradonačelnik „više ne može da sluša”

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je da će sa krajem ove godine na ulicama biti ukupno 750 novih autobusa, od trenutka kada je postao gradonačelnik.

Šapić je danas u pogonu GSP-a Beograd predstavio nove autobuse, ali ne gradskog prevoznika, već privatnika „Strela“, piše N1.

Gradonačelnik je izjavio da je 80 novih autobusa pušteno u saobraćaj i u julu, čime je za dva ili tri meseca grad Beograd dobio 160 novih autobusa.

„Pre godinu dana 100 vozila smo mi kupili, takođe smo ih pustili. Ovde ćemo da budemo svi zajedno u oktobru kada ćemo 350 vozila da pokažemo, koji će takođe postati sastavni deo beogradskog javnog prevoza. Do kraja godine očekujemo 400, to je ovaj novi ugovor“, objasnio je je Šapić.

Evra, a ne galapagoski mungosi

Šapić je precizirao da solo autobus košta 370.000, a zglobni 470.000. Na pitanje da li su te cene u evrima, Šapić je rekao: „Pa, nije galapagoskih mungosa sigurno! Dinara nije, kako 470.000 dinara autobus. Nemojte molim vas. 470.000 evra i 370.000 evra.“

No, njegov ambiciozni plan ne staje nakon 750 novih vozila, prenosi N1.

„Do kraja 2026. godine će taj broj porasti za još 500 i izaći na 1.300. U međuvremenu sada već pripremamo finansije da uđemo u kupovinu 80 novih tramvaja i 80 novih trolejbusa, a 25 novih tramvaja stižu već jer je taj ugovor potpisan i već smo krenuli to da isplaćujemo“, naglasio je Šapić.

On je najavio da će grad naručiti još 250 novih gasnih autobusa za Gadsko saobraćajno preduzeće (GSP) i da to znači da u roku od godinu i po dana u centru Beograda neće biti nijedno vozilo koje nije na ekološki gasni pogon.

„Ne mogu više da slušam laži”

Govoreći o položaju zaposlenih u GSP, on je rekao da ne može više da sluša laži i da je prosečna plata vozača u avgustu bila 116.000 dinara, a plata u održavanju 93.000 dinara.

apić je rekao da su od 1. septembra zaposleni dobili novo povećanje plata od 10 odsto.

Po ugovoru, radnici GSP imaju 33 dana odmora minimum, a zakonski je 20, noćni rad uvećan je 50 odsto iako je zakonski minimum 26 odst, rekao je Šapić i dodao da se rad na praznik plaća 125 odsto, a da je zakonski minimum 110 odsto.

Šapić je obrazložio da je bezednost vozača i građana na prvom mestu i da će zbog toga u svim vozilima gradskog prevoza brzina biti ograničena na 55 kilometara na sat.

Sindikati osudili privatizaciju

Četiri sindikata Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP) Beograd saopštila su danas da su izneneđeni najavom gradonačelnika Aleksandra Šapića da će u pogonu GSP-a predstaviti „konkurentske“ autobuse, koje je kupio privatni prevoznik „Strela“, što je, kako su ocenili, prvi put za 27 godina da „neki gradonačelnik promoviše kupovinu vozila privatne firme“.

Sindikati su ocenili i da je to još jedan pokazatelj „da jedino GSP Beograd ima neophodnu infrastrukturu, koju je Grad prethodnih decenija gradio sredstvima Beograđana, a to podrazumeva da su depoi potpuno opremljeni za obavljanje delatnosti prevoznika”.

„Pored novih vozila, potrebno je imati infrastrukturu za održavanje, kao što su hale za dnevnu negu i servisiranje vozila, kanale za popravke, asfaltirane parking površine, perionice za vozila i drugi prateći sadržaj”, navodi se u saopštenju.

Sindikati navode da od nabrojanog privatni prevoznik Strela nema ništa , pa je to razlog zbog kojeg gradonačelnik nije odabrao njihove garaže kao pogodno mesto za obraćanje javnosti, već pogon GSP-a, piše u zajedničkom saopštenju sindikata GSP-a „Centar“, „Pravda“, „Sloga“ i Sindikata zaposlenih u javnom prevozu Beograda.

Kako su naveli, dodatnu zabrinutost zaposlenih izazvala je sumnja da li će neki od pogona GSP-a biti ustupljen privatnom prevozniku za njihove autobuse, što bi, kako su ocenili, bio još jedan korak ka potpunoj privatizaciji javnog prevoza u Beogradu.

Još 84 linije odlazi u vlasništvo privatnika

„Vreme” je ranije pisalo da Beograd planira da 84 linija javnog gradskog prevoza putnika poveri privatniku. Većinu linija su i ranije održavali privatnici, dok na 33 linije prevoz trenutno obavlja Gradsko saobraćajno preduzeće (GSP) Beograd. Nakon što i ove linije budu predate privatniku, GSP-u će u celom gradu ostati samo oko 30 autobuskih linija, odnosno jedna četvrtina postojećih pravaca.

Grad Beograd je nedavno sproveo postupak u kojem je 34 linije gradskog prevoza u Beogradu poverio privatniku – od kojih su 27 bile linije GSP-a.

Projektom su, između ostalog, obuhvaćene linije na teritoriji opština Grocka i Zvezdara, potez 300, Voždovac, potez 400 i Čukarica i Rakovica, potez 500 i delu linija sa pretežnom dužinom trase na tim opštinama uključujući i gradsku opštinu Savski venac.

Prema novom projektu, koji je 20. juna odobrio Privremeni organ, ugovor između Grada i budućeg privatnog partnera bio bi zaključen na deset godina, dok je predviđena vrednost projekta iznosila oko 146,4 milijarde dinara bez PDV-a, odnosno 1,25 milijardi evra.

Izvor:N1

Tagovi:

Aleksandar Šapić Beograd GSP privatizacija
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure