Sjedinjene Američke Države su pozvale Vladu Kosova da razmotri odluku o ukidanju dinara, prema kojoj bi od 1. februara jedina valuta u toj zemlji bila evro.
„Zabrinuti smo da će uredba usvojena 27. decembra negativno uticati na srpsku zajednicu na Kosovu“, navodi se u odgovoru portparola ambasade SAD-a na Kosovu za Radio Slobodna Evropa.
Dodaje se da bi Vlada Kosova trebalo da se konsultuje sa zajednicama koje ova odluka pogađa, te da obezbedi dovoljno vremena za sprovođenje odluka kako bi se ublažio njihov uticaj na građane.
Šta je odluka Vlade Kosova?
Centralna banka Kosova je 17. januara saopštila da će od 1. februara jedina valuta za obavljanje gotovinskih i platnih transakcija biti evro.
S takvom odlukom neizvesno je dalje isplaćivanje plata zaposlenima u srpskim institucijama na Kosovu, penzija, dečijih dodataka ili socijalne pomoći, piše RSE i podseća da su te isplate iz budžeta Srbije do sada bile u dinarima.
Iz ambasade SAD-a na Kosovu takođe kažu da je građanima Kosova koji dobijaju finansijsku pomoć od Srbije, potreban pristup funkcionalnom, legalnom mehanizmu preko kojeg mogu da dobiju tu podršku.
„Institucije koje pružaju ključne usluge – kao što su obrazovanje i zdravstvo – moraju biti u mogućnosti da nastave sa radom“, navodi se.
Reakcije EU i ambasadora SAD u Srbiji
Prethodno je na ovu odluku Vlade Kosova reagovao ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil napominjući da je to „nepotrebno iznenađenje“, da Sjedinjene Američke Države i Evropska unija „pomno prate i analiziraju razvoj situacije“.
Podsetio je da je u toku važna faza dijaloga Beograda i Prištine, te da treba izbegavati iznenađenja i teme koje nisu od zajedničkog interesa.
U uredbi Centralne banke Kosova se navodi da će se uvoz i izvoz evro novčanica i kovanog novca, ali i drugih valuta, na Kosovo uvoziti isključivo preko Centralne banke Kosova.
Dinari su na Kosovu do sada stizali iz Srbije preko Narodne banke Srbije, koja ima trezor u Leposaviću, opštini sa srpskom većinom na severu Kosova.
U uredbi Centralne banke Kosova se takođe navodi da se ostale valute, koje nisu evro, mogu koristiti na Kosovu samo kao vrednost za čuvanje u fizičkoj formi ili na bankovnim računima u valutama koje nisu evro, za obavljanje međunarodnih isplata u valutama koje nisu evro i za devizne aktivnosti.
Evropska unija je pozvala vlasti Kosova da pojasne odluku o zabrani korišćenja dinara, a portparol EU Peter Stano zatražio je od Prištine i Beograda da otvorena pitanja reše u okviru briselskog dijaloga, piše RSE.