Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Pored Dodikove dece, na spisku su i njihove kompanije čiji su vlasnici ili suvlasnici
Ministarstvo finansija SAD uvelo je sankcije sinu i ćerki predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, Igoru i Gorici, piše RSE. Njihova imena su na spisku sankcionisanih osoba Ministarstva.
Pored Dodikove dece, na spisku su i njihove kompanije čiji su vlasnici ili suvlasnici. Tako se na spisku nalaze restoran „Agape“ u vlasništvu Gorice i Ivane Dodik, Igorove supruge, te kompanija „Agrovoće“ u vlasništvu Gorice Dodik. Na listi sankcionisanih firmi je i „Fruit Eco“, čiji su osnivači Igor Dodik i Mirko Dobrić i kompanija „Global Liberty“, čiji su vlasnici Igor i Gorica Dodik.
„Danas je Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD-a na listu uvrstila dve osobe i četiri kompanije koje čine jezgru mreže podrške posebno označenog državljanina i predsednika Republike Srpske Milorada Dodika“, navelo je Ministarstvo, prenela je Ambasada SAD-a u Bosni i Hercegovini.
Ministarstvo je saopštilo da „pripadnici ove mreže, među kojima su Dodikova punoletna deca, omogućavaju nastavak Dodikovog korumpiranog delovanja u bosanskohercegovačkom entitetu RS, što mu omogućava da izvlači javna sredstva iz RS s ciljem sopstvenog bogaćenja i bogaćenja njegove porodice na račun građana BiH i funkcionalnih vlasti u zemlji“.
Milorad Dodik je u izjavi za agenciju Srna rekao da nije začuđen ovom odlukom, „znajući da američki ambasador u Bosni i Hercegovini Majkl Marfi besni po Sarajevu“.
„Samo sam iznenađen da u jeku sukoba na Bliskom istoku i Ukrajini, SAD imaju vremena za moju porodicu. Kad smo kod porodica, i sinova i kćeri, meni i svetskoj javnosti je poznato da je upravo sin američkog predsednika u središtu korupcionaške afere“, naglasio je Dodik.
SAD su protiv Dodika uvele sankcije 5. januara 2022. godine, kao i 17. jula 2017. godine zbog opstruiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Nalazi se i pod sankcijama Velike Britanije.
M.J./VoA
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve