
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Američka Agencija za hranu i lekove odobrila je korišćenje leka Lekembi za Alchajmer, čime se otvara mogućnost da terapiju pokrije osiguranje za ljude sa ovom bolešću
Američki zvaničnici odobrili su korišćenje leka za Alchajmer, a ovim potezom otvara se mogućnost da terapiju pokrije osiguranje za ljude sa ovom bolešću koja napada mozak, prenosi Glas Amerike.
Radi se o leku Lekembi koji se daje intravenzno, pacijentima sa blagom demencijom i drugim simptomima Alchajmerove bolesti. To je prvi lek koji je ubedljivo dokazao da može blago da uspori posledice Alchajmerove bolesti.
Agencija za hranu i lekove (FDA) potvrdila je te rezultate na većem uzorku od 1.800 pacijenata, kod kojih je usporila gubitak memorije i sposobnosti razmišljanja za pet meseci kod onih koji su dobijali terapiju, u poređenju sa onima koji su primali placebo.
U upustvu za lek biće ozbiljnih upozorenja, pre svega da Lekembi može da izazove krvarenje i oticanje, nuspojave koje mogu da budu opasne u retkim slučajevima.
Lekembi košta 26.500 dolara za godišnju terapiju, koja se daje infuzijom na dve nedelje. Većina Amerikanaca sa Alchajmerom su osigurani preko vlade, a privatna osiguranja su navodila da će čekati odobrenje FDA.
Zvaničnica osiguranja Čikita Bruks Lašur navela je da će oni pokriti terapiju sada kada postoji odobrenje. S druge strane, vlada će postaviti dodatne zahteve, kao što je uvođenje federalnog registra koji bi pratio bezbednost i efilasnost leka. Neki pacijenti će i dalje morati da plate participaciju od 20 odsto za Lekembi, mada to zavisi od njihovih programa osiguranja.
Bolnice su obaveštene da terapije neće početi odmah. Doktori treba da potvrde da pacijent ima taloge na mozgu, pre nego što prepišu Lekembi. Medicinsko osoblje treba da prođe obuku kako da se da lek i prate pacijenti, kroz skeniranje mozga na krvarenje ili oticanje. Neke dodatne usluge će pre uvođenja leka doneti nove troškove medicinskim ustanovama.
A.E./Glas Amerike/BBC
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve