Zbog složenosti akcije u kojoj su na više mesta probušeni gasovodi Severni tok 1 i 2 CIA sumnja na državni terorizam. NATO i sve tajne službe pogođenih zemalja sarađuju na otkrivanju počinioca. Evropska unija preti oštrim merama
Evropska unija smatra da je uzrok curenja na gasovodima Severni tok 1 i 2 najverovatnije sabotaža i preti oštrim merama protiv počinioca.
„Prema svim raspoloživim informacijama uzrok curenja je delovanje sa predumišljajem“, izjavio je u sredu šef diplomatije Evropske unije Žozep Borelj u ime 27 država članica i zapretio „robusnom i zajedničkom reakcijom“ na svaku namernu smetnju evropske energetske infrastrukture. Borelj se nije upuštao u spekulacije ko bi mogao da bude odgovoran za ovaj napad.
Na cevovodima ispod Baltičkog mora u ponedeljak su otkrivena tri curenja – jedno na Severnom toku 2 i dva na Severnom toku 1. Već u utorak su Poljska, Švedska, Danska i Rusija saopštile da je najverovatnije sabotaža uzrok ovakvih oštećenja.
Foto: Danish Defence Command via APCurenje Severnog toka u Baltičkom moru / Foto: Danish Defence Command via AP
Nemački “Špiegel” je pisao da je CIA upozorila vladu u Berlinu da se po svemu sudeći radi o sabotaži, a da je zbog složenosti takve operacije najverovatnije u pitanju državni terorizam.
Rukovodstvo Severnog toka 2 je saopštilo da je gasovod tako postavljen, da je istovremeno višestruko slučajno oštećenje gotovo isključeno.
Gneralni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je rekao da alijansa “veoma pomno prati situaciju” i da je u kontaktu sa saveznicima kao i sa Švedskom koja je podnela zahtev za prijem u NATO.
Sve obaveštajne službe pogođenih zemalja rade na otkrivanju počinioca.
Nemačka savezna vlade je saopštila da su tri od četiri kraka gasovoda koji vodi kroz Baltičko more oštećena i iznosi sumnju da je namera terorističkog napada bila da izazove nesigurnost na međunarodnom tržištu gasa. Prema informacijama “Špigela” u Berlinu se užurbano radi na razvijanju bezbednosnog koncepta za ostale gasovode i gasnu infrastrukturu.
I u Moskvi su ”veoma zabrinuti” zbog curenja u Svernom toku 1 i 2. “Ni jedna mogućnost ne može da se isključi”, odgovorio je potparol Kremlja Dmitri Peskov na pitanje da li se radi o sabotaži, te da je to “situacija u kakvoj se do sada još nisu našli” i da mora hitno da se ispita.
Iako kroz Severni tok 2 gas nikada nije potekao, a Severni tok 1 je zatvoren od 1. Septembra, cena gasa na međunarodnom tržištu je dodatno skočila zbog nesigirnosti koju je ovaj incident izazvao.
J.H./Spiegel/NDR
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić pušten je na slobodu, saopštio je njegov brat Vladimir na društvenoj mreži Iks. Na slobodu je izašao i student Relja Stanojević
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!