Saobraćaj
Ovo je vreme pijanih vozača: Saobraćajna policija u lovu
Saobraćajna policija će od 16. do 22. decembra pojačati kontrolu vozača
Televizija Raša tudej (RT) počeće emitovanje programa na srpskom jeziku u Bosni i Hercegovini (BiH), najavljeno je iz ove kuće, a prenosi Glas Amerike. Informaciju o pokretanju kanala potvrdila je glavna urednica Margarita Simonjan
„Dolazak medija kojeg finansira ruska vlada na teritoriju zemlje prema kojoj je negativno nastrojena, može unazaditi odnose BiH s njenim međunarodnim partnerima“, kaže za Redakciju Glasa Amerike bivši ambasador BiH u Rusiji Enver Halilović.
RT je pod sankcijama Evropske unije od 2022. godine zbog „širenja propagande i dezinformacija Kremlja tokom agresije Rusije na Ukrajinu“.
Iz Delegacije EU u BiH kažu da očekuju da zemlja uloži dalje napore kako bi se onemogućilo strano uplitanje i manipulacije informacijama.
“Dopuštanje delovanja sankcionisane propagande na vlastitoj teritoriji je direktno suprotno tome“, navode oni.
Uticaj RT
Diplomata Halilović godinama je istraživao ruski uticaj u BiH, između ostalog i medije. Navodi da su novinari i urednici ove ruske televizije posebno obučeni kako da izveštavaju.
„Glavni urednici i glavni novinari na tom mediju su dužni da nauče određeni vokabular za komunikaciju, odnosno, za izvještavanje, da nauče šeme pomoću kojih analiziraju političke i bilo koje druge događaje, ne samo u Rusiji nego i u Evropi, o odnosima Rusije i Evrope“, objašnjava Halilović.
Zabrana bi bila „suluda“
Sa druge strane politikolog Vojislav Savić ocenio je za „Politiku” da je „suludo zabranjivati“ rad bilo koje medijske kuće, sve dok ona poštuje zakone države u kojoj radi i dok se pridržava novinarskih kodeksa.
„Ovakav pritisak pojedinih birokrata EU i nevladinih organizacija koje su pod njihovim uticajem narušava elementarne principe na kojima počiva savremeno društvo, a to je, između ostalih, i sloboda izražavanja. U BiH deluje stotine nevladinih organizacija koje finansira Zapad, a ni broj zapadnih medija nije zanemarljiv. Pritom je njihov dosadašnji uticaj i narativ koji su izgradili veoma diskutabilan kada je reč o odnosu prema Srbima”, konstatovao je Savić, a prenosi „Politika“.
Glas Amerike piše da je kanal RT u BiH dostupan putem određenih kablovskih operatera. Prošle godine su objavili dokumentarac koji zagovara tezu o postojanju bh. kalifata i verskoj radikalizaciji muslimana u BiH, te negira postojanje presuda za opsadu Sarajeva i genocid u Srebrenici.
Ruski uticaj u BiH je i dalje najprisutniji zbog bliskih veza Milorada Dodika sa Vladimirom Putinom. S obzirom na zabrane u celom evropskom okruženju, pitanje je na koji način RT planira da pokrene emitovanje programa u BiH.
Saobraćajna policija će od 16. do 22. decembra pojačati kontrolu vozača
Nezavisno udruženje novinara Srbije smatra da presuda protiv „Vremena" predstavlja ozbiljan pritisak na novinare i medije i da ih gura u autocenzuru, stoji u saopštenju NUNS-a
To što pripadnici Kosovske policije koriste nelegalne ambleme i simbole, kao što su zastava Albanije, lobanja „Panišer" u bojama albanske zastave ili znak dvoglavog orla načinjenog ukrštenim šakama, deluje kao podsećanje na etničku hijerarhiju i strukturu moći koju je neophodno uspostaviti na celom Kosovu
„Podnošenje ostavke ne znači preuzimanje krivične odgovornosti“, istakli su Studenti u blokadi
Održana 15-minutna akcija pod nazivom „Zastani, Srbijo" kojom je odata pošta za 15 poginulih građana u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra. Zabeležni incidenti u Beogradu i Novom Sadu tokom blokade saobraćajnica
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve