Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Rusija je počela da koristi zatvorski sistem kao izvor ljudstva za vojsku nakon invazije na Ukrajinu u februaru 2022. Praksa vrbovanja i pritiska na zatvorenike da služe u Ukrajini mogla bi uskoro da se završi, ali ne zato što Rusija ima višak vojnika
Trenutni zakon u Rusiji brani vojsci da regrutuje osuđene zatvorenike. Međutim, budući da se broj stradalih Rusa u ratu sa Ukrajinom procenjuje na stotine hiljada, a ratu se ne nazire kraj, Ministarstvo odbrane predložilo je da se zakon promeni tako da se na desetine hiljada zatvorenika može poslati u Ukrajinu, piše Radio Slobodna Evropa.
„Moguće je da se počne sa regrutovanjem direktno iz zatvora“, rekao je za Radio Slobodna Evropa predstavnik organizcije „Rusija iza rešetaka“ koji je tražio da se njegovo ime ne objavljuje zbog sigurnosnih razloga.
Dodaje da bi moglo da prođe nekoliko meseci nakon što zakon bude usvojen da se u zatvorima uspostavi neophodna infrastruktura za regrutovanje zatvorenika.
Praksa vrbovanja i pritiska na zatvorenike bila je, i pre nego što je donet predlog zakona, veoma rasprostranjena. Tako je, recimo, ruska privatna plaćenička grupa Vagner dugo regrutovala zarobljenike za odlazak u Ukrajinu.
Veća šansa da prežive u zatvoru
Osuđeni diler narkoticima Artjom Bunjatov je dva puta bio pozvan da ode u Ukrajinu na ratište u zamenu za slobodu. Njegova majka upozorila ga je da ne pristaje na takve dogovore i da odsluži preostale tri godine kazne u zatvoru.
Prema njenim rečima, službenici Ministarstva odbrane obećali su mu da će izbrisati njegov dosije o kažnjavanju i da će dobiti posao nakon što odsluži obaveze na ratištu u Ukrajini. Pristao je na te uslove i prijavio se za odlazak na ratište.
Pored Bunjatova, regrutovane su još desetine hiljada zatvorenika tokom prethodne godine, što je pomoglo jačanju ruskih trupa u ključnom trenutku kada su bile bačene u centar borbi i pretrpele velike gubitke.
Prema procenama obaveštajnih službi sa Zapada, ubijeno je najmanje 20.000 ruskih zatvorenika dok su pokušavali da osvoje istočni ukrajinski grad Bahmut.
Rusija trenutno ima 266.000 osuđenika u zatvorima, a većinu čine muškarci, rekao je zamenik ministra pravosuđa Vsevolod Vukolov.
A.E/Radio Slobodna Evropa
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve