
Propaganda
Demostat: Stiče se utisak da se Srbija guši u proruskoj propagandi
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
Imovina novog stanovnika u Dauning stritu 10 procenjena je na preko 840 miliona evra. Riši Sunak je kao milioner bio ušao u politiku, pod Borisom Džonsonom bio najmlađi ministar finansija u istoriji Velike Britinije, a sada je prvi premijer indijskog porekla
Bivši ministar finansija u vladi Borisa Džonsona Riši Sunak (42) će biti premijer Velike Britanije. Kao novi šef Konzerativne partije naslediće Liz Tras koja je posle šest neviđeno haotičnih nedelja bila primorana da podnese ostavku.
Zemlju kroz krizu hoće da vodi sa “integritetom i profesionalno” bio je napisao na Tviteru u nedelju kada se kandidovao za upražnjeno premijersko mesto.
Sunakova ostavka prošlog leta je bila izazvala krizu vlade koja je na kraju završila ostavkom Džonsona.
Sunak je dete imiganata iz Indije, posle studija na britanskim elitnim univerzitetima radio je periodično kao investicioni banker. Njegovo bogatstvo se procenjuje na više stotina miliona funti, piše nemački „Špigel“.
Političar od đačkih dana
Rishi Sunak je rođen 1980. u lučkom gradu Sauthempton na južnoj obali Englske. Njegovi baba i deda su 1960-tih godina emigrirali u Veliku Britaniju, piše „Špigel“. Otac mu je bio lekar, majka apotekarka. Sina su poslali da se školuje u Vinčester koleđu, jednoj od najprestižnijih škola u zemlji. Školarina za internat iznosila je 53.000 evra godišnje.
Na koledžu je Sunak bio predstavnik učenika i glavni urednik internatskih novina. Po sopstvenim rečima „imao je sreće“ da mu se pružila prilika da ide u takvu školu.
Priliku je iskoristio i nastavio da na Oksfordu studira filozofiju, politiku i privredu. Njegove kolege sa Oskforda pričaju daje još tada sebi zacrtao plan: u dvadesetim godinama je hteo da postane milioner, u tridesetim poslanik, u četrdesetim ministar, a u pedesetim šef vlade.
Išlo je brže: premijer Velike Britanijeje postao sa 42 godine.
Težak 730 miliona funti
Sunak je preko studentskog kluba investicionih bankara ušao u svet finansija, piše „Špigel“. Radio je za investicionu banku Goldman Sachs. Kažu da je prve milione zaradio kao menadžer hedž fondova, od koji su neki bili kontroverzni.
Godine 2009. oženio je Akšatu Murti, ćerku jednog od najbogatijih ljudi Indije. „Tajms“ njihovu zajedničku imovinu procenjuje na 841 miliona evra.
U golfu u kampanju
Kada je postao milioner, bacio se na politiku. Počeo je u Jorkširu. Kao milioner sa juga uspeo je da ubedi birače sa ruralnog severa da glasaju za njega: u izbornoj kampanji je vozio golfa, muzao krave i pomalo čak naučio lokalni dijalekt, piše „Špigel“.
Pobedio je u toj izbornoj jedinici i od tada je nezaustavljiv. Prozvali su ga „maharadžom iz Jorkšira“.
Kažu da Sunak zna čiju stranu treba da zauzme. Bio je za Bregzit, bio odan premijerki Terezi Mej pod kojom je bio državni sekretar zadužen za stambenu gradnju.
Pod Borisom Džonsonom sa 39 godina je postao najmlađi ministar finansija u istoriji Velike Britanije.
Sunak je odbacio optužbe da je izazvao krizu Džonsonove vlade da bi sebi utabao put do Dauning strita 10.
J.H./Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
„Nedopustivo je da huligani i nasilnici isteruju pravdu po svojim uličarskim pravilima“, napisao je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević povodom odluke suda u Novom Sadu kojom su i preostala trojica aktivista puštena iz zatvora u kućni pritvor
Aktivistima Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću iz Pokreta slobodnih građana umesto zatvorskog odeređen je kućni pritvor uz elektronski nadzor
Dok „studenti koji žele da uče“ najavljuju štrajk glađu, predsednik SNS-a Miloš Vučević im s malih ekrana poručuje: jedite, deco. Sve deluje kao dobro poznata predstava u kojoj se znaju i režija i publika
Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha
Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac
Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve