Članice Ujedinjenih nacija imaće priliku da se na sednici Generalne Skupštine UN početkom maja izjasne o Rezoluciji kojom bi se 11. jul proglasio Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici. Već nagoveštaj donošenja rezolucije izazvao je burne reakcije u Republici Srpskoj i Srbiji i naveo Aleksandra Vučića na zaključak da će se nakon ove rezolucije „odmah izaći sa inicijativom za ukidanje Republike Srpske”
Nacrt rezolucije kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici biće predstavljen na zatvorenom sastanku u Ujedinjenih nacija 17. aprila, a o rezoluciji, na kojoj se još radi i podložna je promenama, izjasniće se zemlje članice na sednici Generalne skupštine UN početkom maja.
„Kola se lome na Srbima”
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da je da će nakon usvajanja takve jedne rezolucije o genocidu u Srebrenici uslediti „zahtevi za ukidanje Republike Srpske i da Beograd plati ratnu odštetu”.
„Opet će kola da se slome na Srbima. Taj akt nema obavezujuću snagu, ali će se odmah sutradan izaći sa inicijativom za ukidanje Republike Srpske, na osnovu stava da političke tvorevine koje su zasnovane na genocidu ne mogu da postoje. Tražiće i ratnu odštetu od Srbije”, rekao je.
Kao glavni razlog zašto će se ova Rezolucija naći na dnevnom redu Generalne Skupštine UN navodi „kažnjavanje“ srpskog naroda zbog, kako kaže, „slobodarske i nezavisne politike koju vodi“.
„Time bi se ostvario dodatni pritisak po pitanju Kosova i Metohije, kao i zbog spoljnopolitičke (prijateljski odnosi sa Rusijom) orijentacije Srbije”, smatra Vučić.
Podsetio je da su prethodno, kada je upućena inicijativa da se Dnevni red stavi 25. godišnjica NATO bombardovanja SR Jugoslavije, dvojica zapadnih ambasadora rekla da se “ne treba vraćati 25 godina unazad”, prenosi Tanjug.
„Ne 25, već 29 godina. I to će biti uobičajeno, normalno. Mi imamo veliki broj Bošnjaka koji žive u Srbiji. Sve najgore mislim o užasnom zločinu koji se dogodio u Srebrenici. Išao sam da položim cvet i da se poklonim žrtvama Bošnjacima”, rekao je Vučić.
Prosta većina ili „prljavi trik”
Vučić je naveo da podnosioci nacrta rezolucije o Srebrenici planiraju glasanje o njoj u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija 2. maja i naveo da su smislili „trik” da se odlučuje prostom većinom, što, kaže, smanjuje šanse Srbije.
„Našu trobojku nećemo samo u srcu da nosimo, već na svakom mestu, i biće najpoznatija i najpopularnija zastava otpora u celom svetu”, izjavio je Vučić odgovarajući na pitanja novinara o promeni procedure glasanja u Ujedinjenim nacijama, posle susreta rukovodstava Srbije i Republike Srpske u vili Mir.
Naveo je i da će verovatno 17. aprila nacrt biti predat UN i da će se promeniti sistem glasanja, pa će umesto dvotrećinske većine, sada biti dovoljna prosta većina.
„To nije čak ni prosta većina. To je od onih koji nisu uzdržani. A za pretpostaviti je da će najveći broj biti uzdržanih. Dakle, ti što su uzdržani ne podržavaju rezoluciju, ili bilo koji drugi opšti pravni akt”, zaključio je Vučić.
Svuda zajedno: Milorad Dodik i Aleksandar Vučić
Dodik: „Nemačka podrškom rezolucije pere svoju prošlost”
Povodom ove Rezolucije, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik zapretio je u četvrtak uveče u Beogradu da će taj entitet napustiti procese odlučivanja u Bosni i Hercegovini (BiH) ako u Generalnoj skupštini UN dođe do odlučivanja o rezoluciji o genocidu u Srebrenici.
Dodik se posebno obrušio na Nemačku pod čijim „tihim sankcijama” se našla Republika Srpska i dodaje kako Berlin podrškom ove rezolucije pokušava da „opere svoju zločinačku prošlost”.
„Guranjem rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a bošnjački političari u BiH trajno će urušiti svaku mogućnost dogovora sa Srbima”, objavio je Dodik na društvenoj mreži X uz zaključak kako zločin u Srebrenici “za Srbe nije bio genocid”.
Američla ambasada u BiH mu je oštro odgovorila da neće gledati skrštenih ruku kako on rasparčava zemlju.
„Vučić mora da poštuje presude UN”
Predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine(BiH), Denis Bećirović reagovao je povodom Vučićeve izjave nakon sastanka sa rukovodstvom entiteta RS da je on, Bećirović, „sitan lažov i falsifikator” i podsetio na obavezu predsednika Srbije da poštuje odluke UN-a.
“Pravosnažnim presudama najviših sudova Ujedinjenih nacija(UN) potvrđeno da je nad Bošnjacima u Srebrenici počinjen genocid, i nikakvi politički spinovi predsednika Srbije Aleksandra Vučića ne mogu izbrisati“, smatra on.
Iz njegovog kabineta je 12. aprila saopšteno da „kao predsednik države koja je članica UN-a, on (Vučić) ima obavezu da poštuje presude sudova UN-a“.
Široka međunarodna podrška rezoluciji
U nacrtu rezolucije, u koju je Radio Slobodna Evropa (RSE) imao uvid, između ostalog se traži da se bez rezerve osudi svako poricanje genocida u Srebrenici i podstiču članice UN da sačuvaju utvrđene činjenice i kroz svoje obrazovne sisteme razviju odgovarajuće programe, kako bi se sprečio revizionizam i genocid u budućnosti.
Inicijatori rezolucije su Nemačka i Ruanda, ali kako, je preneo Glas Amerike pozivajući se na nezvanične izvore, u kreiranju teksta će učestvovati i SAD, Albanija, Bosna i Hercegovina, Čile, Finska, Jordan, Novi Zeland, Turska i druge zemlje .
Najnovija zemlja koja se našla na listi onih koje su navodno podržale ovu rezoluciju je i Francuska.
Ovu informaciju je izneo u javnost Memorijalni centar Srebrenica na društvenoj mreži Iks, podelivši video predsednika Makrona u kome je on pre nekoliko godina poručio da Pariz pamti patnju BiH zbog žrtava 1999. godine.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
SNS mobilizuje hiljade građana za veliki miting u Jagodini, a informacije o kvotama, pretnjama i novčanim stimulacijama otkrivaju pozadinu organizacije ovog događaja. Javni pritisak raste dok se poziva na građansku neposlušnost
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović smatra da je slučaj bivše državne sekretarke MUP-a od početka vođen tako da izbegne ozbiljne optužbe, a da dokazi o umešanosti Dijane Hrkalović u kriminalne aktivnosti nisu nikada postali deo zvanične optužnice
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Korišćenje u dnevnopolitičke svrhe mogućnosti atentata na predsednika države – posebno u zemlji gde je pre četvrt veka mučki ubijen premijer – krajnje je opasno i neodgovorno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!