
Novi broj „Vremena”
„Studentski pokret ima realne šanse da pobedi na izborima”
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
Vlast i njeni tabloidi iz nedelje u nedelju nastavljaju sa napadima na studente i one koji javno podržavaju akademske proteste. Sada su im na „meniju" Mila Pajić i Dinko Gruhonjić. Nju optužuju da je doživela nervni slom, a njega da je vojvođanski separatista
Provladini tabloidi „Novosti“ i „Alo“ pokrenuli su novi talas napada na studentkinju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Mila Pajić i novinara i programskog direktora Nezavisnog društva novinara Vojvodine Dinka Gruhonjića optužujući ih da su „kroatofili“, „vojvođanski separatisti“, kao i da su mentalno nestabilni.
Ovaj tabloidni udar je samo još jedan u nizu pokušaja da se destabilizuju studenstki protesti i neki od aktivista koji se veoma često pojavljuju u javnosti.
Ne tako davno, premijer Miloš Vučević je izneo niz optužbi na račun Mile Pajić, nazivajući je „srbomrziteljkom” i „živim štitom opozicije”.
Iz nedelje u nedelju, po starom dobrom oprobano receptu vlasti i njihovih medijskih „lojalista“, smenjuju se optužbe u vezi sa studentima i onima koji učestvuju u protestima. Sve u cilju da se dokaže da je ova vlast bajna i sjajna, predsednik Vučić borac za ovu jadnu i napaćenu zemlju.
Za razliku od njega, studenti koji protestuju su zli, na platnom su spisku Đilasa, i pokušavaju da destabilizuju i vlast, i vođu, odnosno državu, pošto se režim se svojski trudi da pojasni svim građanima da je Aleksandar Vučić isto što i država Srbija, kao i da napad na njega – predstavlja atak na „majku Srbiju“.
Podsetimo, prošle nedelje su mete Novostima bili studenti Lazar i Luka Stojaković, koje je vlast preko svojih medija optužila da su „Hrvati koji vode protest i žele da destabilizuju Srbiju“.
Sada su na njihovom „meniju“ Dinko Gruhonjić i Mila Pajić.
„Novosti“ u tekstu pod nazivom „Gde su nestali Dinko Gruhonjić i Mila Pajić: Učesnici u blokadama bezuspešno pokušavaju da lociraju svoje lidere“ primećuju izostanak na protestima novinara i studentkinje iz Novog Sada i pitaju se zašto je to tako?
„U redovima sve malobrojnijih učesnika u blokadama na novosadskim fakultetima ovih dana vlada prava potraga za njihovim liderima, inače osvedočenim kroatofilima i vojvođanskim separatistima Dinkom Gruhonjićem i njegovom omiljenom studentkinjom Milom Pajić. Kako njihovo istovremeno i uočljivo odsustvo iz javnosti, kao osoba koje su se do juče predstavljale kao isključivi lideri i organizatori ‘studentskih’ blokada, nije lako objasniti, među njihovim saradnicima koji su počeli da se osećaju zloupotrebljeno i iskorišćeno, širi se bojazan da su Gruhonjić i Pajićeva, suočeni sa nadolazećim krahom blokada, odlučili da se zajedno povuku iz svega, ostavljajući ostale na cedilu“, stoji u ovoj paškvili.
„Alo“ ide korak dalje, pa javno saopštava da se Mila Pajić „raspada“, i da je „u potpunom psihičkom rastrojstvu“,
„Iako su joj psihijatri sa privatne klinike na kojoj je jutros hitno hospitalizovana zbog nervnog sloma toplo savetovali da duže vreme ostane na bilničkom lečenju, Mila Pajić je ipak na svoju ruku odlučila da prisustvuje protestu koji je danas organizovala u Novom Sadu. Kako bi mogla da ostvari minimalne psihofizičke funkcije, Pajićeva je prethodno uzela veću količinu jakih sedativa“, „ekskluzivno“ saznaje ovaj tabloid.
I sada, pošto je zadatak obavljen a dežurni krivci izloženi poruzi i javnim uvredama, ostaje da se vidi ko će biti od studenata i aktivista meta sledeće nedelje.
Problem je samo što studentski protesti ne jenjavaju. Poslednji dokaz je i uspešno izvedena akcija izvedena akcija blokade Mostarske petlje.
Studenti su poslali glasnu i jasnu poruku da se nisu osuli ni umorili, da ne nameravaju da stanu, kao i da Aleksandra Vučića ne fermaju ni dva odsto – jer se predsednik države ni za šta ne pita.
Studenti u blokadi traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Kakve su im šanse? To je naslovna tema novog “Vremena”
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve