
Studentski zahtevi
Razglednica iz Rusije: Šta Vučić kaže o izborima?
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
U Narodnoj skupštini biće zastupljeno tridesetak stranaka i pokreta. Kada se tome pridodaju i nestranačke ličnosti, predstavnici raznih grupa građana, sindikata i udruženja koji su nastupili na listama pojedinih stranaka i pokreta, šarenilo je neuporedivo veće
Teško je tačno razabrati kako će izgledati stranačka struktura drugoplasirane liste “Ujedinjeni za pobedu Srbije” u republičkom parlamentu. Najveća kvota pripadala je Đilasovoj Stranci slobode i pravde, ali su na njoj bile i nestranačke ličnosti, kao i Pokret slobodnih građana, Pokret za preokret, kosovska organizacija “Otadžbina” i sindikat “Sloga”. Analizom smo, ako ne bude bilo promena i uz izvesne ograde, utvrdili da će SSP imati deset poslanika, Demokratska stranka takođe deset, dok je Jeremićeva Narodna najbolje prošla sa 12 mandata.
Krhko jedinstvo ove opozicione liste nije potrajalo ni nekoliko dana posle izbora, a sasvim je sigurno da ove stranke i pokreti u ovom formatu neće nastupiti na ponovljenim beogradskim izborima, ako se oni uopšte dese.
Sigurno je i da će se lista podeliti na najmanje tri poslaničke grupe: onu oko SSP-a, Narodne stranke i Demokratske stranke. Ulazak u parlament omogućava demokratama i narodnjacima izvesno finansiranje i veću nezavisnost, što je posebno značajno za nekada moćni DS, koji je skoro bio nestao sa političkog neba.
istraživanja ove koalicije optimistično su predviđala da ona može da osvoji bezmalo 30 odsto glasova, ali se 3. aprila desio sudar sa političkom stvarnošću i formatirao ih na nešto manje od 14 procenata. U svakom slučaju, ubuduće bi trebalo da pronađu bolju agenciju za propitivanje raspoloženja građana. A i da bolje pripreme odgovor na bezbrojne naprednjačke izborne marifetluke.
Pročitajte ceo tekst Nedima Sejdinovića u nedeljniku „Vreme“ od četvrtka (21. aprila)
Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve