img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Studentski protesti

Regionalni mediji o Nišu: Studenti odbijaju poslušnost i ćutnju

03. март 2025, 08:36 Ma. J.
FoNet/Marko Dragoslavić
Studenti objavili plan protesta
Copied

Mediji iz bivših jugoslovenskih republika pomno prate dešavanja u Srbiji i studentske poteze, a izveštavali su i o najvećem protestu u istoriji grada Niša

Kako su studenti i građani pumpali u Nišu, videli su i pročitali i građani širom regiona. Veliki broj medija iz okolnih zemalja imao je ili sopstvenog dopisnika koji se javio sa juga Srbije, a neki su izveštavali iz sata u sat.

Hrvatska: Vlast u Srbiji koristi suseda protiv studenata

„Pumpaj, pumpaj“: Pogledajte prizore s ulica trećeg najvećeg srpskog grada, Vučić: Pada vam potpora…“

Ovo je bio naslov na hrvatskom Jutarnjem listu.

„Istovremeno sa protestom u Nišu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić okupio je svoje pristalice u nekoliko gradova na jugoistoku Srbije, tvrdeći da opada podrška studentskim protestima i poručio da se u Srbiji vlast i vlada neće birati na ulicama“, preneo je Jutarnji list.

Portal Index je prenosio protestni dan iz Niša, a pisali su i o Studentskom ediktu, dokumentu u osam tačaka, kojim su studenti poručili vlastima da „žele državne institucije posvećene pravdi i interesima svih građana, pravedno društvo i sistem koji ceni znanje i rad, a ne poslušnost i ćutnju“.

Novinarka RTL-a iz Hrvatske izveštavala je da se pozitivno se gleda na proteste u Srbiji, zato što je Hrvatska zemlja koja nikada ne može organizovati protest na kojem bi se okupilo više od 10 hiljada ili možda 20 hiljada ljudi.

„Tako da se fenomenološki, sa zanimanjem gleda šta se događa u Srbiji jer su svi ti protesti, studentski, masovni“, navodi Katarina Brećić, novinarka RTL-a.

Etiketu špijuna dobili su i pojedini srpski studenti, poreklom iz Hrvatske, samo zbog činjenice da imaju i pasoš ove članice Evropske unije.

„Hrvatske vlasti su odbacile te optužbe. Svaki put kad se pomene Hrvatska to se prati, inače sve te situacije se komentarišu tako da srpska politika koristi Hrvatsku da bi zapravo sebi pomogla u situaciji tih studentskih protesta i to nema nikakve veze sa istinom. To čisto stvar unutrašnje srpske politike“, dodaje novinarka RTL-a.

Slovenija: Masovnost i duhovite poruke

Javni servis Slovenije već nedeljama prati dešavanja u Srbiji, a izveštavali su i sa protesta u Nišu. Masovnost, organizacija, duhovite poruke ali i briga za okolinu jer se posle svakog protesta taj prostor čisti, neki su od utisaka koje sa studenstkih protesta izdvaja dopisnik slovenačkog javnog servisa.

„Studenti su počeli i puno drugih im se priključilo, i interesatno je iz raznih uglova. Još interesatnije će naravno biti da pratimo šta će se iz svega toga – pumpanja, kako se kaže na protestima, šta će se na kraju dogoditi, jer ja ne znam kakva su druga nego politička rešenja“, kaže novinar Boštajn Anžin dopisnik RTV Slovenija.

BiH: Iftar za kolege

Slobodna Bosna piše da su studente u Nišu podržale i njihove kolege iz Novog Pazara, “a domaćini su im zahvalili posebno lepom gestom – organizovali su im iftar”.

„Oko uređene travnate površine na trgu, iza spomenika oslobodiocima Niša, zasađeno je 15 stabala na kojima su imena stradalih u tragediji 1. novembra prošle godine. Stanovnici Novog Sada su takođe obeležili četiri meseca od tragedije na Železničkoj stanici polaganjem cvijeća i 15-minutnom tišinom“, piše Slobodna Bosna.

„Masovni protest u Nišu, nerealni prizori iz vazduha: Zavet budućnosti i državi…“, piše sarajevsko Oslobođenje.

Na protestima je usvojen i Studentski edikt, dodaje ovaj list, dokument specifičnog karaktera koji su izradili studenti niškog univerziteta.

„Mi, studenti i slobodni građani Srbije, sabrani u gradu Nišu, u gradu koji je svedok novih ideja i promjena, u gradu koji je kroz vekove raskrsnica istorije, a gde je sloboda uvek nalazila svoj put, donosimo ovaj edikt kojim proglašavamo vrednosti za koje se borimo, kao zavet budućnosti i državi u kojoj želimo da živimo“, navodi se na početku ovog dokumenta, prenosi Oslobođenje.

Crna Gora: Zavet za budućnost

Podgoričke Vijesti pišu da je završnom delu protesta prisustvovao veliki broj studenata i građana iz svih krajeva Srbije, a oni su, nakon ponoći počeli sa čišćenjem centralnih gradskih ulica koje su čitavog dana bile ispunjene demonstrantima.

„Studentski edikt po kome je nazvan protest, studenti niškog Univerziteta predstavili su minule večeri na centralnom trgu i naveli da je to dokument simboličkog karaktera koji predstavlja „zavet za budućnost i državu u kojoj žele da žive““, prenose Vijesti.

Tagovi:

NIS Region Studentski edikt Studentski protesti
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Demanti Ministarstva finansija

17.јул 2025. R. V.

Leks specijalis se odnosi isključivo na objekte koji se grade u okviru Ekspo kompleksa u Surčinu

Ministarstvo finansija Republike Srbije oštro demantuje navode da se Zakon o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe Ekspo Beograd 2027 odnosi na sve projekte iz programa „Skok u budućnost – Srbija 2027“, kao što su to netačno objavili predstavnici pojedinih političkih stranaka i udruženja građana

Most na Adi

Beogradski mostovi

17.јул 2025. K. S.

Most na Adi: Menjaju se pragovi na tramvajskoj pruzi

Driven pragovi postavljeni na tramvajskim šinama na Mostu na Adi moraju da se menjaju, a kako navode iz Gradskog saobraćajnog preduzeća, tokom radova neće biti obustave saobraćaja

Policija

17.јул 2025. B. B.

CINS: „Šamari, pretnje i ćutanje“: Prekomerno nasilje policije nad građanima na protestima

Na protestima u Srbiji policija je primenila širok spektar prekomernog nasilja među građanima koji čine šamari, udarci i prelomi

Politika

17.јул 2025. I.M.

Istraživanje o izborima: Za studentsku listu 55 odsto građana, Vučić na 42,1 odsto

Da se danas održavaju parlamentarni izbori, listu koju podržavaju studenti izabralo bi 54,8 odsto građana, dok bi lista na čelu sa Aleksandrom Vučićem osvojila 42,1 odsto, pokazuje istraživanje agencije „Sprint Insight“

Vladimir Đukanović o podrivanju države

Politička kriza u Srbiji

17.јул 2025. K. S.

Đukanović traži izdajnike u redovima vlasti: „Duboka država“ kao novo lice krize

U jeku političke krize, poslanik SNS-a Vladimir Đukanović optužuje ljude iz samog državnog aparata za pokušaj revolucije, označavajući ih kao deo „duboke države”. Da li je došlo vreme da oni koji su oteli vlast sada govore o tome da im je neko otima?

Komentar

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure