Politički komitet Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope (SE) treba da razmotri da li da usvoji preporuku izvestioca Dore Bakojani da Kosovo bude primljeno u tu organizaciju.
Rasprava u Strazburu ne znači i prijem Kosova u SE, već je jedan od koraka ka članstvu.
Prethodno nijedna članica nije primljena dvotrećinskom većinom, već uvek konsenzusom, a konsenzusa oko Kosova nema, kaže predstavnica Srbije u SE Suzana Grubješić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija napustiti Savet Evrope ukoliko Kosovo postane član ove međunarodne organizacije.
Ponoš: Vučić blefira
Predsedavajući stranke Srbija centar i bivši načelnik Generalštaba Zdravko Ponoš kaže za „Vreme” da ukoliko Vučić misli da može da izađe pa da se vrati u SE, radi se o potpunom nepoznavanju najstarije organizacije u Evropi.
Druga, verovatnija mogućnost je, kaže Ponoš, da blefira.
„Taj blef nikoga neće uznemiriti, a namenjen je za domaću javnost. Sada diže ulog i preti, ali to bi bila zaista skandalozna varijanta da mi izađemo jer je Kosovo ušlo”, kaže Ponoš.
Dodaje da bi, kada smo već došli do ove tačke, bilo bolje koristiti mehanizam SE da se Vlada u Prištini što više pritisne da poštuje prava Srba na Kosovu.
„To bi, posle svega, bilo jedino korisno”, kaže Ponoš.
On ukazuje i na to da je odnos centralnnih vlasti u Prištini prema Srbima na Kosovu daleko od poštovanja ljudskih prava.
Štiplija: Članstvo Kosova u SE korisno za Srbiju
Izvršni direktor Centra savremene politike Nemanja Todorović Štiplija za “Vreme” takođe podseća da se Srbija obavezala i prihvatila Briselski sporazum, odnosno Ohridski aneks, koji podrazumeva članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.
„Vlasti Srbije su tada precizirale da će se protiviti samo članstvu Kosova u Ujedinjenim nacijama, tako da je za mene ovo iznađenje”, kaže on.
Dodaje da bi ,sa druge strane, ukoliko bi Kosovo postalo član SE postojala korist za Srbiju. Jer su mehanzimi SE koji se tiču zaštite ljudskih prava izuzetno razvijeni i mogli bi da zaštite srpsku zajednicu na Kosovu.
Izlazak Srbije iz SE bi prvenstveno bio poguban po građane Srbije koji bi time izgubili tu komponentu zaštite ljudskih prava, pristup pravdi, odnosno međunarodnom sudu za ljudska prava, koji je deo SE.
Štiplija podseća i da je članstvo u SE je jedan od preduslova za bilo kakve integracije Srbije.
Festival licemerja i lakrdije
Potpredsednik Vlade i ministar odbrane u tehničkom mandatu Miloš Vučević rekao je u razgovoru za RTS da su “videli festival licemerja i lakrdije u međunarodnom javnom pravu, da sve što važi za sve, ne važi samo za Albance sa tzv. Kosova, da sve što su garantovali Srbiji ne postoji i nema sankcija prema Prištini“, rekao je Vučević.
Istakao je da Srbija ima adekvatne odgovore na sve moguće situacije, pa i na ono što će se dešavati u Savetu Evrope, kao i da ne pokazuje unapred sve karte.