Predsednica Udruženja Ženski centar „Milica“ Vesna Bodžić izjavila je da je jedan od načina da se sačuvaju životi žena i smanji stopa smrtnosti od raka dojke u Srbiji, po kojoj je na prvom mestu u Evropi, bolja organizovanost skrininga i pristup dijagnostici i lečenju inovativnim terapijama svakoj ženi u Srbiji.
„Borba protiv raka dojke mora biti nacionalni prioritet koji će uključiti čitavu zajednicu i mobilisati sve raspoložive materijalne i stručne kapacitete“, rekla je Bodžić na skupu organizovanom pod sloganom „Zato što si nam važna“.
Istakla je da je 2022. godina izuzetno važna jer su uspeli da se izbore da na listu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje budu uvrštene dve inovativne terapije za adjuvantno lečenje ranog HER2 pozitivnog, kao i HR pozitivnog, HER2 negativnog metastatskog raka dojke. „Fantastični rezultati kliničkih ispitivanja novih inovativnih terapija u lečenju raka dojke, podigli su na noge stručnu javnost, a nama, predstavnicima pacijenata, zadali novi cilj kome težimo u narednom periodu“.
Marijana Milović Kovačević iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije rekla je da su konvencionalne terapije koje se koriste za lečenje karcinoma dojke, kao što su zračenje i hemioterapija, dobro poslužile u borbi protiv maligne bolesti. „Zahvaljujući napretku medicine i nauke poslednjih 40 godina idenifikovani su mnogi faktori rizika za nastanak karcinoma dojke, na koje se može uticati. Međutim, do istinskog napretka u izlečenju je došlo pre svega zahvaljujući unapređenju radioloških metoda za preciznu i ranu dijagnozu raka dojke, kao i činjenici da su otkriveni različiti biološki podtipovi karcinoma dojke i da je prema tome razvijena inovativna terapija za svaki podtip“.
Prevencija
„Najefikasniji način lečenja maligne bolesti jeste kada se ona otkrije u što ranijoj fazi razvoja, kada je i mogućnost potpunog izlečenja realna.
Karakteristika najvećeg broja malignih bolesti jeste da se pojavljuju i relativno dugo razvijaju bez simptoma tako da, kada se jave prve tegobe, bolest je najčešće već uzela maha, odnosno od lokalne postala bolest koja se širi na više organa i druge sisteme. Tada je efikasnost lečenja značajno manja, a ishod za obolelog postaje neizvesniji“, pisao je tekstu „Rak dojke u Srbiji – skrining“ v. d. direktora Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije i predsednik Republičke radne grupe za onkologiju Zoran Rakočević.
Objasnio je da postoji veliki broj vrsta malignih bolesti. Nastanak i razvoj nekih od njih je vezan za nasleđe, neke su vezane za pol, neke za navike, radnu i životnu sredinu, dok se pojedine češće javljaju u određenom životnom dobu. Dakle, za većinu njih se može reći da stoje u izvesnoj korelaciji sa nekim od navedenih faktora. Zajedničko im je da se bolesnik može uspešnije i u velikom broju slučajeva potpuno izlečiti ako se adekvatno lečenje započne u što ranijoj fazi razvoja bolesti, odnosno ako se dijagnoza maligne bolesti postavi što ranije.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com