Za sada još nema reakcije zvaničnog Beograd na vest da je za Milanom Radoičićem raspisana Interpolova poternica zbog napada oružane grupe na policiju Kosova u Banjskoj.
Poternica je raspisana na osnovu zahteva Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova, posredstvom civilne misije Ujedinjenih nacija, jer Kosovo nije član Interpola.
Raspisvanje poternice nametnulo je i pitanje da li će i da li je Srbija u obavezi da izruči Milana Radoičića.
Kako je za Radio Slobodna Evropa objasnio Bojan Elek iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, Srbija nije u obavezi da uhapsi i izruči Milana Radoičića jer je Interpolova poternica obaveštenje zemljama članicama te međunarodne policijske organizacije da za osobom traga druga zemlja.
Kako kaže, poternica bi prvenstveno mogla da onemogući Radoičiću putovanje van Srbije, pre svega u zemlje koje imaju dobre bilateralne odnose sa Kosovom, budući da one mogu da postupe po poternici i da ga uhapse.
„Interpolova poternica se primenjuje tako što zemlje članice postupaju po domaćem zakonodavstvu, a po domaćem zakonodavstvu Srbija ne priznaje Kosovo i nema sporazum o izručivanju“, kaže Elek.
Advokat Denis Bećirić rekao je za portal Nova.rs da, ako je za Radoičićem raspisana crvena Interpolova poternica, to ne znači da će se odmah postupiti po njoj, posebno jer je u pitanju politički osetljiva situacija za državu.
„Pre svega, vest o raspisivanju Interpolove poternice za Milanom Radoičićem nije dovoljno precizna, jer se iz nje ne može zaključiti o kojoj vrsti poternice se radi. Interpol može da raspiše više vrsta poternica, a samo crvena obavezuje državu članicu da traženo lice uhapsi i izruči. U konkretnom slučaju, ako se i pretpostavi da je za pomenutim licem raspisana crvena poternica, to ne znači da će se odmah postupiti po njoj, posebno jer je u pitanju politički osetljiva situacija za državu. Ono što dodatno pravno komplikuje situaciju je i činjenica da je protiv Radoičića u toku sprovođenje istrage u Republici Srbiji, i da je moguće da se istraga sprovodi povodom istih događaja zbog kojih se traži njegovo izručenje, kao i da je on pod merom zabrane napuštanja boravišta“, rekao je Bećirić.
Nadležni organi Srbije su priveli Radoičića 3. oktobra u Beogradu pod optužbom „udruživanje radi vršenja krivičnih dela, nedozvoljene proizvodnje, držanje, nošenje i promet vatrenog oružja i eksplozivnih materija i teških dela protiv opšte sigurnosti“.
Ipak, pušten je dan kasnije uz meru da ne napušta Srbiju, te mu je zabranjen odlazak na Kosovo.
B.G./Slobodna Evropa/Nova.rs
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com