
Protesti i blokade
BLOG Prva biciklistička blokada u Nišu, skup i ispred Karlovačke gimnazije
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Izmene dva zakona koje su u proceduri Hrvatskog parlamenta predviđaju samo 16 radnih nedelja godišnje i 50 posto veću nadoknadu nego radnim danima. Srbija je jedna od retkih zemalja u Evropi u kojoj nedeljom radnje nisu zatvorene
U Hrvatskoj bi se uskoro rad nedeljom mogao plaćati najmanje 50 posto više nego radnim danom, kao što predviđaju izmene Zakona o radu i Zakona o trgovini. Izmene su urađene po uzoru na rešenja iz Slovenije i Austrije.
Oba zakona su u parlamentarnoj proceduri.
Jedno od poslednjih istraživanja je pokazalo da više od četvrtine anketiranih radi i nedeljom.
U Sindikatu trgovine Hrvatske, najvećem granskom sindikatu koji okuplja 10.000 članica i članova, podržavaju najavljene izmene ova dva zakona. Prema rečima predsednice ovog Sindikata Zlatice Štulić, to je „ozbiljni pomak nabolje“.
Ovaj sindikat se zalaže i za uvođenje 16 radnih nedelja godišnje.Kako prenosi RSE, gospođa Štulić smatra da je „komocija građana nešto što nikako ne smije biti ispred prava radnika. Nema vrtića koji rade vikendom, i školska djeca su kod kuće, pa ako imate dvoje roditelja koji rade u dva različita trgovačka lanca ili dvije trgovine, jedan radi jednu nedjelju, drugi radi drugu, i tako se izmjenjuju. Tako da dijete nikada nema priliku biti sa oba svoja roditelja“.
Ostali sindikati takođe imaju pozitivan stav prema izmenama ovih zakona.
U Hrvatskoj je ova promena već predlagana, ali su i 2004. i 2009. godine ti zakoni „pali“ na Ustavnom sudu. Kako piše u novom predlogu „uklonjeni su prethodni nedostaci, a predloženi model temelji se na ravnoteži interesa radnika i gospodarstvenika.“
Vlada citira i istraživanja javnog mnijenja iz 2020. i 2022. kako između 63 i 72 posto ispitanika podržava ograničavanje rada nedeljom, dok „većina građana opisuje rad nedeljom kao disfunkcionalnu društvenu pojavu.“
Citiraju se i analize Porezne uprave Ministarstva financija o nedeljnom prometu radnji na malo 2017-2021, koje pokazuju da se nedeljom zaradi manje nego radnim danima.
Neradna nedelja u Crnoj Gori za trgovine primenjuje se od oktobra 2019. godine. U Severnoj Makedoniji su prodavnice zatvorene nedeljom od 1. januara prošle godine. Mostar je ovog aprila postao prvi grad u Bosni i Hercegovini u kome radnje nedeljom ne rade.
U Evropi, u Austriji je rad nedeljom zabranjen. U Belgiji, Kipru, Češkoj, Francuskoj, Nemačkoj, Mađarskoj, Islandu, Luksemburgu, Holandiji, Španiji, Poljskoj i Velikoj Britaniji imaju pravila koja određuju ko radi a ko – ne .
Srbija je jedna od malobrojnih država u kojoj radnje nedeljom nisu zatvorene.
S.Ć./RSE/Nova S
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Devetorici Užičana privedenih tokom protesta određen je pritvor do trideset dana. Njihovi sugrađani zahtevaju da ih puste iz zatvora. Ukoliko do toga ne dođe, za nedelju najavljuju do sada neviđeni skup
U četvrtak je počeo jubilarni i ujedno poslednji Exit koji se održava u Srbiji. Na otvaranju se „pumpalo”, a sa Varadinskog mosta u svet je otišla i fotografija crvene šake
Neki policajci će možda u tihu pobunu, možda će uzimati bolovanja, ali teško da će preći na stranu naroda, kaže novinar i bivši inspektor Uglješa Bokić
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Užičani su na današnjem protestu dali rok do nedelje da svi pritvorenio budu pušteni da se brane sa slobode, a da ukoliko se to ne dogodi, organizovaće još veći protest. Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve