Branimir Nestorović rođen je 1954. godine u Beogradu. Na beogradskom univerzitetu završio je Medicinski fakultet, na kom je i doktorirao. Po zvanju je specijalista pedijatar, pulmolog i alergolog. Bio je redovni profesor na katedri za pedijatriju, a tri decenije zaposlen je na Univerzitetskoj dečijoj klinici. Načelnik je odeljenja za alergologiju i pulmologiju na Univerzitetskoj dečjoj klinici Tiršova.
U politiku je ušao još devedesetih kao član Srpskog pokreta obnove (SPO). „Učestvovao sam na demonstracijama protiv Miloševića godinama, pošto sam bio član SPO-a, a meni su te monarhističke ideje bile bliske“.
Nakon „godina“ protestovanja kao kadar SPO-a ušao je u „vladu narodnog jedinstva“, kao pomoćnik ministra prosvete. Kasnije je objašnjavao da je prvo rekao ne toj funkciji, ali su mu onda ponudili da „nešto zaista radi“. „U pitanju je bila reforma visokog školstva. Mnogo mi je žao što je to propalo, jer sam baš priličan trud uložio. Mislim da bi to funkcionisalo“.
Nestorović politiku vidi kao nešto što „strašno oduzima energiju“ i kao „kratkoročnu ljudsku delatnost“. „Ja sam tu svoju lekciju naučio da ne treba da se bavim time, jer sam izgubio godinu dana na posao koji je na kraju propao. I onda sam video da treba da radim nešto što najbolje radim“.
Ipak to nije bila prepreka da nakon SPO-a uđe u još jednu političku stranku. Nakon petog oktobra Nestorović je, kako je sam rekao, dobio „poziv koji se ne odbija“ iz Demokratske stranke (DS). „I onako, malo su me na silu učlanili“. U DS-u se nije dugo zadržao. Govorio je da nije bio ni za jednu ni za drugu stranku, kao i da mu „naprednjaci nisu nešto prirasli srcu“.
Široj javnosti postao je poznat na početku pandemije koronavirusa, u februaru 2020. godine. Dok je tada novi i nepoznati virus već uveliko oduzimao živote širom sveta, Nestorović je javnost uveravao da virus postoji samo na Fejsbuku.
Njegovoj izjavi „estrogeni definitivno štite žene od virusa“ pa da one mogu slobodno u „šoping u Milano“ smejao se predsednik Srbije Aleksandar Vučić i lekari koji će kasnije biti deo Kriznog štaba. „Epidemija u Kini je pri kraju…Već se zna da pada virulencija virusa, virus je sve slabiji i slabiji. Inače je slab“, govorio je tada Nestorović uz ocenu da je koronavirus smešan.
Samo dve nedelje kasnije čitava zemlja bila je zaključana, koronavirus je u Srbiji do sada odneo preko 15 hiljada života. Kasnije je Nestorović rekao da se „šalio“ a nesebično ga je branio i predsednik Srbije rečima da niko nikada nije rekao da je koronavirus najsmešniji virus.
Zbog širenja dezinformacija o koronavirusu ali i vakcinaciji Nestorović je izbačen iz Kriznog štaba. Govorio je da bi „pre umro, nego primio vakcinu“, pričao o „čudotvornim“ lekovima protiv korone i ivermektinu. To nije sprečilo predsednika Srbije da Nestorovića odlikuje Ordenom Karađorđeve zvezde drugog stepena za istaknutu borbu na suzbijanju epidemije.
Među lekarima važi za jednog od najvećih stručnjaka u oblasti dečje pulmologije i alergologije. Bez obzira na to deo njegovih lekara obratio se Etičkom odboru Lekarske komore Srbije, zbog njegovih javnih nastupa „koji narušavaju ugled i nanose štetu lekarskoj profesiji, kao i zdravstvu u celini“. Lekari okupljeni u udruženja „Ujedinjeni protiv kovida“ otišli su i korak dalje i protiv Nestorovića podneli krivičnu prijavu. Epiloga ovih procesa još uvek nema.
Mada cenjen kao dečji pulmolog, još je draži među teoretičarima zavere u Srbiji. Rado je viđen gost u na „srećnoj“ televiziji i emisijama poput Balkan infa. Tamo često priča o vanzemaljcima, „vremensko prostornim granicama“, putovanju kroz vreme, Bermudskom trouglu i izgubljenim avionima.
Misli da je „nauka je nesposobna da objasni neke stvari“ poput plavih i zelenih očiju kod ljudi. „Vanzemaljci imaju plave oči, pa su se parili sa ženama ljudskim i tako su nastale plave i zelene oči. Znači ljudi sa plavim i zelenim očima su vanzemaljci.“
U decembru ove godine osnovao je pokret „Vitezovi reda zmaja“. Tada je objasnio da je primarni cilj udruženja promena modela ponašanja dece „koja su predmet ozbiljnih manipulacija“. Rekao je da nema političke ambicije „ali ako zagusti, bogami će da pršti“ jer veruje da ima između 20 i 25 posto podrške građana Srbije. Smatra da je pritisak „prozapadnih sila na Srbiju i naše zakonodavstvo“ strahovit.
Iako se spekulisalo da bi Nestorović mogao da bude kandidat Socijalističke partije Srbije (SPS) za gradonačelnika Beograda, on će biti prvi na listi Reformističke partije koja okuplja nekoliko pokreta i udruženja, poput Novog udruženja penzionera Srbije, Udruženja poljoprivrednika, Udruženja beskućnika Srbije…
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com