Protesti u Srbiji
Protest: Zrenjanin, Vršac, Pančevo, Smederevo, Mladenovac…
U subotu posle podne protestovali su građani mnogih gradova u Srbiji. U većini ih je bilo više nego do sad
Pod sloganom “Treći srpski ustanak” ekološke organizacije za subotu ponovo najvaljuju radikalizaciju protesta protiv Rio Tinta. Pored već uobičajnog zaustavljanja saobraćaja, novina je blokada graničnog prelaza Trbušnica kod Loznice. Permijerka Brnabić je rekla da će u tom slučaju “država reagovati”
Nakon sastanka ekoloških organizacija održanog u nedelju 9. januara u Gornjem Milanovcu, odlučeno je da se sa blokadama puteva nastavi sve dok Vlada ne povuče uredbu o republičkom prostornom planu posebne namene i javnosti ne da na uvid sve što je potpisano sa Rio Tintom.
U koordinaciji “Ekološkog ustanka”, jednog od organizatora blokada puteva s kraja prošle godine i “Saveza ekoloških organizacija Srbije” (SEOS) koji je nastavio proteste i u Novoj godini, odlučeno je da se protesti radikalizuju. Prvi korak u realizaciji dogovora bio je protest ispred zgrade Vlade Srbije u sredu, ali nije bilo dovoljno ljudi ni da se blokira trotoar.
Za sutra su blokade saobraćajnica najavljene u 13 časova, a po prvi put će biti blokiran granični prelaz “Trbušnica” prema Bosni i Hercegovini. Na mapi blokada su i autoput kod Sava Centra u Beogradu, Užice, Preljina i Požega.
Predsednica Vlade Ana Brnabić istakla je nakon sastanka ekologa u Gornjem Milanovcu “da će država odgovoriti ako budu blokirali granične prelaze” i da “tu vrstu bahatosti ne uzima za ozbiljno”.
Član pokreta “Kreni-promeni” Savo Manojlović danas je predstavio “pravno rešenje” za odlazak Rio Tinta. Rekao je da ako Vlada ukine prostorni plan za projekat “Jadar”, nestaju svi pravni osnovi za poslovanje ove kompanije, sem, “ako ne postoji neki tajni ugovor”. Pokret je predao Vladi 290 hiljada potpisa za peticiju “Rio Tinto, marš sa Drine”.
Manojlović je dodao da treba uvesti moratorijum na iskopavanje litijuma i bora u periodu od 20 godina, te objasnio da onaj jednogodišnji koji je pominjao predsednik Aleksandar Vučić ne rešava ništa, već samo odlaže problem za posle izbora.
Iz pokreta takođe navode da će, ako se ne ispune zahtevi, 20. januara krenuti sa sakupljanjem 30 hiljada potpisa da se pred parlamentom pokrene narodna inicijativa o projektu “Jadar”.
F.M.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U subotu posle podne protestovali su građani mnogih gradova u Srbiji. U većini ih je bilo više nego do sad
Proba „generalnog štrajka“ ujedinila je veliki deo kritičara vlasti u raznim akcijama građanske neposlušnosti. Ali, da li je moguć veliki generalni štrajk koji bi zaustavio sve?
Govoreći o najavljenoj 24-časovnoj studentskoj blokadi Autokomande Vučić je ocenio da je izuzetno štetna, „jer će građani da se muče“
U Smederevskoj Palanci mnogi se plaše vlasti. Pa ipak, izlaze na ulice. U štrajku je jedna od osam škola, a drugde nastavnici kažu da se ne usuđuju. Reporterka „Vremena“ prenosi utiske
Arhiv javnih skupova obradio je materijal sa protesta i mitinga održanih 24. januara u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i Jagodini. U Novom Sadu izjednjačen rekord iz novembra 2024. godine
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve