U Kragujevcu, Novom Sadu, Bajinoj Bašti, Užicu i Obrenovcu nastavljaju se protesti protiv iskopavanja litijuma i bora u Srbiji, kao deo serije protesta koji se održavaju širom države.
Novi Sad: „Rio Tinto, nećeš kopati“
Protest u Novom Sadu nazvan je „Rio Tinto, nećeš kopati“. Najavljeno je da će se okupljenim građanima u ovom gradu obratiti pet govornika, kao i da potom sledi šetnja od Trga Slobode do Varaždinskog mosta.
Građani su počeli da se okupljaju oko 18.30, a u 19 časova i dalje su pristizali.
Oni u rukama nose zastave Srbije, transparente sa porukama protiv kompanije Rio Tinto, dok stranačkih obeležja nema, pošto je i više puta isticano da je ovo građanski, a ne stranački skup.
Najavljeni govornici u Novom Sadu su sociolog Jovo Bakić, glumica Bojana Novaković, inženjer geologije Aca Udicki. Govoriće još nekoliko aktivista, potom će okupljeni poći i u protestnu šetnju ka Pozorišnom trgu, Bulevarom Mihajla Pupina, do Varaždinskog mosta, gde će ovaj skup biti i završen.
Protest je počeo pesmom „Vostani Serbie“, a nastavljen je minutom tišine.
Obrenovac: Revolt naroda prema kompaniji Rio into
Neformalna grupa građana, uz pomoć više ekoloških organizacija, organizovala je na Trgu Dr Zorana Đinđića u Obrenovcu protest zbog namere kompanije Rio Tinto da otvori rudnik litijuma u dolini Jadra kod Loznice.
Učesnici skupa drže transparente sa napisima „Našoj deci rudnici, vašoj milioni“ , „Dajte Mići Rio Tinto“ , „Ne damo Jadar“, „Stop Rio Tinto“ , „Zar opet Cerska bitka?“ i „Ne-rudnik! Da-život“.
Ekološka aktivistkinja Jelena Cvetković izjavila je da je cilj današnjeg protesta da pokaže revolt naroda prema kompaniji Rio into.
„Glavna poruka skupa je da Rio Tinto nije dobrodošao u Srbiju i da ne želimo da našu zemlju pretvori u rudarsku koloniju“, rekla je ona.
Cvetkovićeva je izrazila nadu da će protesti protiv Rio Tinta uroditi plodom i da će oni svojim pokolenjima ostaviti zdravu, plodnu zemlju i čistu vodu.
Ekološka udruženja i organizacije najavile su veliki skup za 10 avgust u 19 časova na beogradskim Terazijama.
Protest i u Kragujevcu
Protest se održava i u Kragujevcu. Kako prenosi N1, sa razglasa se čuje muzika, a i pre izlaska govornika na binu se skupio prilično veliki broj građana.
Kako su građani rekli, ovo je „odgovor, pa i gradonačelniku Dašiću, koji je rekao da ne vidi svrhu protestnog skupa u Kragujevcu, jer se tu neće kopati”.
Ovo je, kako se navodi, solidarnost sa ostalim građanima koji se bore protiv litijuma.
U Kragujevcu su se građanima obratili Ljiljana Bralović i Ivan Milosavljević.
Navodi se da će se iz Kragujevca građani poslati poruku “ne rudarenju, ne litijumu”.
Protest u Bajinoj Bašti
Građani Bajine Bašte okupljaju se od 19 sati na centralnom trgu.
Poruka koja se šalje sa skupa je „Rio Tinto Marš sa Drine“.
Iako se ovo mesto ne nalazi na mapi geoloških istraživanju, građani strahaju da bi hemijski proces mogao da se prelije i na Bajinu Baštu.
Na jednom od transparenata je: „Mi nećemo pare, hoćemo zdravu hranu“.
Poručuju da žele da sačuvaju ono što sada imaju.
Na skupu su govorili profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Branimir Jovančičević i Zoran Filipović aktivista i poljoprivrednik iz Užica.
Održani protesti
Juče su se istim povodom okupili građani Jagodine, Sremske Mitrovice, Inđije i Knića, skup u Smederevu, Rekovcu, Boru i Bresnici održan je 5. avgusta, a u Paraćinu je protestni skup građana protiv iskopavanja litijuma u Srbiji održan 3. avgusta.
U centru Pančeva 2. avgusta održan je građanski protest, prvi put u tom gradu, protiv projekta „Jadar“. I meštani opštine Topola protestovali su protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Protesti protiv iskopavanja litijuma održani su u Mionici i Raški, u sredu u Požegi, u utorak u Kosjeriću i Mladenovcu, a u ponedeljak u nekoliko gradova i opština Srbije – u Kraljevu, Šapcu, Aranđelovcu, Ljigu i Barajevu.
Serija protesta usledila je posle odluke Vlade Srbije od 16. jula da se nastavi projekat izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, koji je stopiran 2022. godine.
Odluka je usledila nakon što je ranije ovog meseca Ustavni sud Srbije odlučio da su vlasti u Srbiji stopiranjem projekta 2022. godine prekoračile ovlašćenja. Projekat kompanije Rio Tinto, vredan 2,4 milijarde dolara, stopiran je pre dve i po godine nakon masovnih ekoloških protesta.
Izvor: N1 / Fonet