img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Vesti

Protesti na Kosovu: Kad glasanje postane sporedna stvar

25. март 2022, 20:49 Sofija Popović
Foto: AP
Jasna izjava kosovskih Srba: sa današnjeg protesta u Kosovskoj Mitrovici
Copied

Srbi sa Kosova 3. aprila glasaće prvi put na teritoriji Srbije. Pa ipak, na današnjem skupu u Kosovskoj Mitrovici i Gračanici nisu protestovali zato što im je onemogućeno da glasaju na teritoriji na kojoj žive, već su tražili da se suspendovana predsednica Osnovnog suda u Mitrovici vrati na posao

U Kosovskoj Mitrovici i Gračanici održani su danas protesti, prvobitno zbog toga što kosovske vlasti neće organizovati srpske izbore 3. aprila na teritoriji Kosova. Da treba da se bore za svoja građanska prava jer im u „srcu Srbije“ premijer „privremenih institucija“ ne dozvoljava da glasaju, rečeno im je u Beogradu, nakon sastanka sa predsednikom Srbije.

S obzirom da je u međuvremenu postalo izvesno da će kosovski Srbi svoju građansku dužnost morati da obave daleko od svojih domova, i razlog za protest se promenio.

Dan uoči najavljenog okupljanja smenjena je predsednica Osnovnog suda u Mitrovici, Ljiljana Stevanović, pa je odlučeno da zahtev današnjeg okupljanja bude da se Ljiljani Stevanović ukine suspenzija. To što Srbi ovog 3. april prvi put neće moći da glasaju na izborima u svojim mestima na Kosovu gde žive, već na teritoriji „uže Srbije“, postalo je manje važno.

Na protestu mogli su se videti transparenti „Kurti srušio si Briselski sporazum, srušio si sve“; „Kurti nas neće oterati sa KiM“; „UN 1244 HELP“; „Samo hoću svoja ljudska prava“. Viđeni su takođe i autobusi sa registarskim tablicama gradova iz Srbije, poput Čačka i Beograda.

Srpska lista preduhitrila je sve one koji su pomislili da su ljudi iz centralne Srbije dovođeni na današnji protest, saopštenjem u kom napadaju portal KoSSev koji je izveštavajući sa događaja spomenuo i autobuse. Za Srpsku listu to je tendenciozno plasiranje neistina „koje „mogu imati opasne posledice i poslužiti kao alibi i povod za upotrebu nasilja prema našem golorukom narodu“.

Okupljenim građanima u Mitrovici obratio se predsednik Srpske liste i ministar u kosovskoj vladi Goran Rakić i izneo korake koje će preduzeti zbog suspenzije Stevanovićeve. „Prema informacijama koje smo jutros dobili, sve sudije srpske nacionalnosti, radnici sudstva, pravosudnih organa, nisu danas otišli na svoja radna mesta, u znak podrške smenjenoj predsednici suda“. Obećao je da će tako biti i ubuduće, sve dok se sudija ne vrati na posao.

Rakić je rekao i da je prvi put došlo do neslaganja Srpske liste sa predsednikom Srbije. Oni su Vučiću rekli da bi napustili sve kosovske institucije, a on ih je zamolio da to ne čine. „Ali predsedniče mi nismo ti. Predsedniče Vučiću, ovo je poruka i za vas – mi nismo ti koji krše Briselski sporazum“.

Opština Severna Mitrovica nekoliko sati kasnije demantovala je Rakića i objavila da opština radi i da svaki građanin može da dobije uslugu koja mu je potrebna. „Političke odluke su jedno, a na tehničkom nivou svi radimo“.

Sudski savet Kosova (SSK) je u sredu preduzeo disciplinske mere protiv srpskog rukovodstva koji se sastao sa predsednikom Vučićem, pa tako i protiv Ljiljane Stevanović. Ministarka pravde Kosova ocenila je da se prisustvom ovakvim sastancima „narušava imidž pravosudnog sistema“, a Stevanović je prema kosovskom zakonu o disciplinskoj odgovornosti sudija, suspendovana.

Sinoć, pod oznakom „hitno“, predsednik Aleksandar Vučić je na Instagramu objavio da je Aljbin Kurti odlučio da „napadne Srbe“ i objavio da je sudija Stevanović smenjena, a da će koliko već ujutru, uslediti čistka „svih srpskih komandira i policajaca koji su bili na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost“.

„Aljbin Kurti pogazio je Briselski sporazum i po njegovoj volji i volji onih koji ga štite, Briselski sporazum više ne postoji. Aljbin Kurti je taj koji hoće da sruši mir na Kosovu i Metohiji. On je taj koji ovim odlukama želi da napadne srpski narod svuda gde on živi – i na jugu i na severu Kosova i Metohije“, upozorio je predsednik Srbije pred kraj poslednje nedelje do izborne tišine.

A što se tiče izbora, kako je saopštila Republička izborna komisije (RIK), birači sa Kosova moći će 3. aprila da glasaju u četiri opštine u Srbiji – Bujanovac, Raška, Kuršumlija i Tutin.

Evropska unija izrazila je nezadovoljstvo činjenicom da Beograd i Priština po ovom pitanju nisu postigli dogovor. Impresije kosovskog premijera Aljbina Kurtija su da nije Vlada Kosova ta koja je donela odluku za neodržavanje srpskih izbora na Kosovu, već da pravih pregovora između dve Vlade nije ni bilo. Kako kaže, očekivao je „normalnu razmenu pisama“ i zahtev Beograda koji bi Kosovo razmatralo, „što se nije desilo“.

Od početka Briselskog procesa, izbori na Kosovu su nazivani „prikupljanje glasova“, obavljani su na teritoriji Kosova, i to uz posredovanje ORBS-a. Da je moguće da se ova praksa prekine, pokazao je referendum 16. januara ove godine kada je glasanje organizovano van teritorije Kosova. I godinama pre toga, kosovski Srbi su putovali u Srbiju zbog izdavanja ličnih dokumenata, sudskih procesa ili vakcinacije. Oni, takođe, nemaju ni isti pasoš kakav imaju ostali građani Srbije, iako su i jedni i drugi državljani iste države.

Sofija Popović

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagovi:

Briselski sporazum Kosovo Kosovska Mitrovica Kurti Vučić
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure