Saobraćaj
Ovo je vreme pijanih vozača: Saobraćajna policija u lovu
Saobraćajna policija će od 16. do 22. decembra pojačati kontrolu vozača
Paralelno sa današnjom sednicom Gradske skupštine, organizovan je protest sindikata radnika komunalnih preduzeća zbog novih firmi čije će osnivanje danas biti najverovatnije izglasano. Radnici smatraju da se time njima oduzima posao, a gradu novac. Kao krivca navode gradonačelnika Aleksandra Šapića
Neposredno pre početka današnje sednice Skupštine grada Beograda počeo je protest zaposlenih u komunalnim delatnostima. Nekoliko stotina članova reprezentativnih sindikata zaposlenih u Gradskom saobraćajnom preduzeću, Toplanama, Vodovodu, Gradskoj čistoći i drugim preduzećima, protestuju protiv osnivanja novih gradskih preduzeća čije je osnivanje najavljeno dnevnim redom današnje sednice.
Danas će odbornici glasati za osnivanje još dve firme, „Beograd parkovi“ koje bi trebalo da se bavi upravljanjem parkova u deset opština, i firmu za naplatu karata u gradskom prevozu.
Okupljeni sindikalci smatraju da Beograd već ima firme koje rade te poslove, te da bi osnivanje novih predstavljalo bacanje para i oduzimanje posla za njih.
„Nemoj da ovo bude prva vlast u Beogradu koja je dovela do toga da komunalna delatnost štrajkuje“, rekao je Ljubisav Orbović predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Sa skupštinske govornice, Aleksandar Šapić gradonačelnik Beograda je objasnio da novac od karata za gradski prevoz više neće ići u privatnu firmu, već direktno u gradsku kasu.
Prokomentarisao je i da „Sindikat protestuje jer misle da će Zelenilo i Čistoća da se gase, ja stvarno više nemam snage da slušam te budalaštine.“
Objasnio je da „to neće da bude preduzeće koje zapošljava ne znam koliko ljudi, imaće vršioca dužnosti za početak, a ideja je da se pozabavi unapređenjem sadržaja i omasovljenja ljudi koji treba da idu u parkove.“
Ocenio je da imamo velike parkove koji su prazni, a nema ljudi, jer nema sadržaja i pitao „zašto u Beču može da bude panoramski točak, a da mi to nemamo? To preduzeće treba da se bavi stvarima kojima se niko dosad nije bavio“, rekao je Šapić
Radnike okupljene ispred zgrada Gradske skupštine je, iz sale, upitao „što nisu protestovali pre 12 godina kad je to dato privatnicima na naplatu? Kad je sa 70 miliona došlo na 250 miliona subvencionisanja. To znači da pare koje možete da date u vrtiće, škole, besplatne vaučere, sutra možda u besplatni školski pribor, vi ubacujete u bunar koji se zove javni prevoz. Za to nisu protestovali, nego sad kad smo rešili da pretresemo i vidimo šta ko radi.“
S.Ć./NovaS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Saobraćajna policija će od 16. do 22. decembra pojačati kontrolu vozača
Nezavisno udruženje novinara Srbije smatra da presuda protiv „Vremena" predstavlja ozbiljan pritisak na novinare i medije i da ih gura u autocenzuru, stoji u saopštenju NUNS-a
To što pripadnici Kosovske policije koriste nelegalne ambleme i simbole, kao što su zastava Albanije, lobanja „Panišer" u bojama albanske zastave ili znak dvoglavog orla načinjenog ukrštenim šakama, deluje kao podsećanje na etničku hijerarhiju i strukturu moći koju je neophodno uspostaviti na celom Kosovu
„Podnošenje ostavke ne znači preuzimanje krivične odgovornosti“, istakli su Studenti u blokadi
Održana 15-minutna akcija pod nazivom „Zastani, Srbijo" kojom je odata pošta za 15 poginulih građana u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra. Zabeležni incidenti u Beogradu i Novom Sadu tokom blokade saobraćajnica
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve