
Okrugli sto
Studenti odgovaraju na poziv: Nećemo za sto sa opozicijom
Narodni pokret Srbije pozvao je za sredu predstavnike civilnog sektora, opozicionih stranaka i studenata, da sednu za sto. Ali, to će izgleda opet morati da prođe bez studenata
Na protestu u Nišu 1. marta donet je „Studentski edikt“. Šta u njemu piše
Srbija je zemlja slobodnih ljudi, a sloboda nije milost, već osnovno pravo, neodvojivo od dostojanstva svakog građanina, navodi se u Studentskom ediktu, pročitanom u subotu (1. marta) na protestu u Nišu kojim se traži vlast koja se „neće služiti narodom, već će ona služiti narodu”.
Edikt je podeljen u osam članova – Sloboda, Država, Pravda, Dostojanstvo, Znanje, Solidarnost, Budućnost.
„O slobodi”
U delu „O slobodi” govori se da je Srbija zemlja slobodnih ljudi.
„Sloboda nije milost, već osnovno pravo, neodvojivo od dostojanstva svakog građanina. Sloboda je temelj demokratskog društva, naših zakona, naše reči i naših misli”.
„O državi”
U delu „O državi” navodi se da je država zajedničko dobro svih njenih građana i da institucije moraju da služe narodu i biti temelj poverenja, a ne instrument oći pojedinaca.
„Zalažemo se za državu u kojoj zakon predstavlja vrhovni autoritet i gde politička funkcija znači službu građanima, a ne privilegiju”, navodi se u „Studentskom ediktu”.
„O pravdi”
Pravda je osnov stabilnog društva, a nezavisno sudstvo, slobodni mediji i institucije moraju delovati po zakonu, a ne pod političkim pritiskom, dodaje se u delu pod nazivom „O pravdi” i ističe da jednakost prava mora biti stvarnost za svakog građanina Srbije.
„O mladima”
Mladi su pokazali da nisu samo naslednici Srbije, već njeni ustavobranitelji, ističe se u delu „O mladima” i poručuje da studenti, kao nosioci ove borbe, čuvaju vrednosti na kojima treba da počiva naše društvo i tražei sistem zasnovan na trudu i znanju.
„O dostojanstvu”
„Zalažemo se za društvo u kojem se poštuje dostojanstvo svakog pojedinca. Dostojanstvo podrazumeva da nijedna osoba ne bude dovedena u položaj poniženja zbog svojih stavova i mišljenja”, dodaje se u delu „O dostojanstvu”.
Studenti žele Srbiju „u kojoj stručnjaci nisu potcenjeni i gde se znanje vrednuje više od poslušnosti, gde mladi vide nadu u svojoj zemlji”.
„O znanju”
U delu koje govori o znanju, Edikt ističe da je znanje temelj napretka svakog društva, zbg čega se traži da Srbija ulaže u nauku, istraživanje, obrazovane i kulturu kao prioritete razvoja.
„Univerziteti moraju biti nezavisni centri izvrsnosti, a ne poligoni za kupovinu diploma i političke uticaje”, navodi se.
„O solidarnosti”
„Putevi naših gradova, od Niša do Novog Sada, od Beograda do Kragujevca, svedoče o snazi narodnog jedinstva. Ova solidarnost, do sada nepoznata sistemima zasnovanim na razdoru, postaje naš zavet i naša snaga, kou nemo braniti i negovati”, poručuje se u delu „O solidarnosti”.
„O budućnosti”
„Pretvarajući pojedinačne glasove u silu promene, dokazali smo da Srbija nije skup podeljenih interesa, već zajednica građana koja deli viziju budućnosti.”
„Neka ovaj Edikt bude naša obaveza, naše obećanje jedni drugima da ćemo graditi državu koja će pripadati svima. Državu u kojoj će pravda i sloboda biti jače od bilo kog pojedinca, u kojoj se vlast neće služiti narodom, već će ona služiti narodu, zaključuje se u delu „O budućnosti”.
Studentski edikt simbolično je večerass proglašen upravo u Nišu, rodnom gradu rimskog cara Konstanitina Velkikog, koji je tzv. „Milanskim ediktom” 313 godine proglasio versku ravnopravnost i zasustavio progon hriščana u Rimskom carstvu.
Izvor: FoNet
Narodni pokret Srbije pozvao je za sredu predstavnike civilnog sektora, opozicionih stranaka i studenata, da sednu za sto. Ali, to će izgleda opet morati da prođe bez studenata
Uprava za vanredne situacije MUP-a Srbije još krajem 2018. godine utvrdila je niz nepravilnosti i nedostataka u zaštiti od požara u domu „Ivanović“, ali nikada nije naložila da dom bude zatvoren. Zbog požara koji je u ovom domu izbio u januaru 2025. umrlo je 11 osoba
Studenti Visoke škole elektrotehnike i računarstva (VIŠER) izbačeni su iz zgrade fakulteta, a njihove stvari ostale su zaključane unutra. Ulaz je zatvoren, brave su promenjene, a tokom dana policija je privodila građane koji su se okupili u znak podrške.
Beloruski novinar Andrej Gnjot, koji je godinu dana boravio u Srbiji, upozorava da represivne metode koje vlast primenjuje nad demonstrantima podsećaju na ono što je preživljavao pod režimom Aleksandra Lukašenka
Sporazum sa egipatskom agencijom i spekulacije o nastupu ispred piramida podgrejale su sumnje da bi Petrovaradinska tvrđava mogla ostati bez svog najvećeg festivala. Da li Egzit zaista napušta Petrovaradinsku tvrđavu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve