Sudija Apelacionog suda Miodrag Majić rekao je da su dve reči ključne za izlazak iz postizborne, ustavne i političke krize – „minimalni uslovi“ i „odgovornost“.
Majić, jedan od prvih potpisnika inicijative „Proglas“, rekao je to na konferenciji za medije ove inicijative gde je predstavljena platforma za popravljanje izbornih uslova.
„Bez odgovornosti za ovo što se dogodilo, bez odgovornosti za situaciju u koju smo dovedeni, duboko smo uvereni mi nećemo ići dalje, i ovakve stvari će se pre ili kasnije ponavljati. Bez minimalnih uslova bilo kakvo formiranje vlasti na različitim nivoima bi bilo nelegitimno, a bilo kakvi naredni izbori bi bili besmisleni“, rekao je Majić.
Novinar Petar Peca Popović je rekao da lično neće izaći na izbore dok se birački spisak ne sredi jer je to „vređanje najvišeg akta ove zemlje, a to je Ustav“.
Osim odgovornosti i sređivanja biračkog spiska, „Proglas“ zahteva da se potpisi podrške listama i kandidatima overavaju samo kod notara i sudu, kao i da u nazivu liste ne sme biti ime onoga ko nije kandidat. Traži se i konačno uspostavljanje medijskog pluralizma.
Kreću opet tribine sa građanima
Izdavač Gojko Božović je rekao da izbori moraju biti rešenje, a ne izvor novih društvenih snažnih i političkih kriza. Naveo je da se „Proglas“ najviše obraća građanima i da sudbina demokratije zavisi od toga koliko će se građani uključiti u odbranu političkih sloboda.
Proglas će u suženim medijskim okolnostima nastojati da proširi glas. Božović je naveo da će ova inicijativa obnoviti tribine sa građanima, razgovarati sa ljudima, te da će pokušati da dođu do što šireg kruga ljudi.
Organizovaće proteste, akcije, a jedna od prvih aktivnosti biće usmerena na obezbeđivanja medijskog pluralizma.
„Mi imamo već duže vreme u Srbiji jednu totalnu propagandu, a ona sa nacionalnih frekvencija je posebno opasna.“
O daljim i konkretnim koracima inicijativa „Proglas“ će obavestiti javnost.
Do 25. decembra prošle godine inicijativu „Proglas“ je potpisalo 192.403 građana, kako navodi ta inicijativa.