
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Nov slučaj ometanja muzeja da kupi umetničku vrednost na inostranoj aukciji je slika „Junona i Vulkan“, čiju su cenu domaći privatni kolekcionari sa 1000 dolara već podigli na 25.000
Za sliku „Junona i Vulkan“ Milene Pavlović Barili koja će 28. septembra biti na aukciji američke kuće Artprice.com, zainteresovan je Muzej grada Beograda.
Nevolja je što nije i jedini, a naročito što su ovdašnji kolekcionari, ne obazirući se na zainteresovanost Muzeja grada, licitirali sliku i već joj podigli cenu na 25.000 dolara od početnih 1000 do 1500.
Isto se desilo ovog maja, kad je na aukciji u Italiji Istorijski muzej Srbije kupio pečat Velikog župana Nemanje iz 12 veka za 12.000 evra, a početna cena mu je bila 1000 evra.
Takođe, pre nekoliko godina se prodavao „Stražar“, platno Paje Jovanović, pa je Muzej grada obezbedio 60.000 evra što je bilo tri puta više od početne, ali su privatni kolekcionari udvostručili tu cifru.
Na kraju, „Stražara“ je kupio privatni kolekcionar a delo je u prtljagu Nikole Kovačevića tadašnji gradski sekretar za komunalne i stambene poslove Grada Beograda pre dve godine zaplenjeno na beogradskom aerodromu. Od tada, slika je najviše pominjana na sudu zato što je dovedeno u sumnju poreklo novca kojim je Kovačević platio sliku.
Agencije za sprečavanje korupcije je podnela izveštaj Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu zbog sumnje da je bivši gradski sekretar Nikola Kovačević prikrivao podatke o imovini i prihodima, ali je Zamenica javnog tužioca ovog suda Smiljka Stojanović odličila da razloga za sumnju nema.
Muzej grada Beograda bi hteo da kupi sliku „Junova i Vulkan“ Milene Pavlović Barili, i da u „slavljeničkoj 120 godini od osnivanja svoju kolekciju obogasti jednim ovako izuzetnim delom naše svetski priznater umetnice“, rekla je Jelena Medaković, direktorka ovog Muzeja, za „Velernje novosti“.
„U ovakvim kupovinama, privatni kolekcionari bi trebalo da pruže prvenstvo državnim institucijama, kako bi ovakva i slična dela bila dostupna najširem krugu ljubitelja umetnosti, a ne da uskogrudo misle na vlastiti interes, i otežavaju nam u stvaranju zbirki koje su nacionalna baština“, istakla je Jelena Medaković.
S.Ć./Večernje novosti
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve