Ponovno hapšenje bivšeg pokrajinskog funkcionera Gorana Ješića i novosadskog odbornika Miše Bačulova izazvalo je burne reakcije u javnosti. Advokat Božo Prelević za „Vreme" ocenjuje da je vlast još jednom zloupotrebila moć, a ima saznanje i da jedan od muškaraca koji su uhapsili Ješića nakon protesta u Novom Sadu - nije bio policajac
„Tužioci, koji su inače bili protiv toga da se ponovo odredi pritvor Ješiću i Bačulovu, jer vide o čemu s radi, morali su u skladu sa zakonom da poštuju obavezujuće uputstvo koje su dobili od vlasti. Dakle, javni tužilac je dobio nalog za određivanje pritvora i prosledio ga dalje. To je urađeno zato što se vlast plaši, pa je pribegla zastrašivanju da neko sutra ne bi zakazao proteste. Da nismo videli uživo hapšenje Ješića na N1, i koje su tu bile okolnosti, možda bi nešto i mogli da pričaju. Ovako, što kaže hrabra tužiteljka Jasmina Paunović – to je više ličilo na otmicu“, navodi Prelević.
Kaže da gledaoci koji su gledali hapšenje mogu da primete da policajac koji se nije legitimisao „više liči na nekog nesrećnika unakaženog tekstilom, nego na policajaca“.
„Ja imam saznanja da on nije policajac. Da onaj koji je unakažen tekstilom, nije policajac. Moja saznanja su takva. Drugi koji se legitimisao jeste, ali ovaj nije. A Goran Ješić je gurnuo njega, a ne onog koji se legitimisao“, naglašava Prelević.
Foto: N1Hapšenje Gorana Ješića
„Vlast je protiv građana“
Podseća da policajci nose uniforme upravo zato da bi se legitimisali u javnosti.
„Nema po Zakonu o policiji, a ja sam značajan deo tog zakona pisao, nema tih nesrećnika sa maskama i kapuljačama. Kada pogledate Novosađane, ja ni kod jednog normalnog nisam video masku, kapu i kapuljaču na 15 stepeni. Stvarno je teško pretpostaviti da je to oružani pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova“, konstatuje Prelević.
Na pitanje šta da rade građani u takvim situacijama, odgovara da nije lako odgovoriti na tako nešto.
„Imamo dva problema. Prvi, što ovde ne važi zakon, jer da važi zakon to se tako ne bi radilo. Policajac je dužan da se legitimiše. Dužan je da upozori nekog, dužan da mu kaže gde ga vodi, a onom mladiću Relji Stanojeviću nisu rekli ni gde ga vode. Da bi stvar bila jasnija – devojka Stanojevića je studentkinja Fakulteta dramskih umetnosti koji je saopštio da je njihova studentkinja povređena od strane maskiranih osoba. Dakle, on nije rekao ništa netačno kada je kazao da ne zna ko su ljudi koji ga vuku po ulici i da ne zna gde ga vode“, ukazuje Prelević.
Drugi problem je kako se postaviti u takvoj situaciji.
„Teško je reći šta raditi kada ispred sebe nemate zakon i zakonito postupanje već nezakonito postupanje. Zakon poznaje samopomoć, odnosno da kada ne znate da je to hapšenje od strane policije, imate pravo da primenite silu i da se odbranite od takvog napada, sve do momenta dok se neko ne legitimiše“, napominje sagovornik „Vremena“.
Podseća i da je ponašanje Gorana Ješića pre i posle legitimisanja bilo potpuno dragačije.
„Mislim da je Goran Ješić neko koga treba uhapsiti za primer, a ne zarad vladavine prava. Mi smo sada na nivou straha vlasti od građana koji su svoj suverenitet na izborima prepustili njima. Po Ustavu suverenitet u ovoj zemlji imaju građani, a ne vlast. Ona svoj suverenitet, pa i način hapšenja, izvlači iz onoga što su joj dali građani. I to je vrlo važno, jer smo došli u situaciju da je vlast protiv građana, da je protiv onih koji su glasali za nju“, podvlači Prelević.
Foto: Printskrin / N1Akcija policije
„Građani zarobljeni u kavezu između uzurpatorske vlasti i nesposobne opozicije“
Napominje da je suština u tome da vlast koristi moć da primenjuje silu prema onima koji su joj preneli suverenitet da bi štitila sopstvenu krađu.
Govoreći o najavljenim protestima, kaže da su „građani zarobljeni u kavezu između uzurpatorske vlasti i nesposobne opozicije“.
„Već tri godine govorim da je nama problem uzurpacija vlasti i odsustvo adekvatne alternative sa druge strane. Imamo ‘Pro Glas’ za koji se svi živi hvataju kao nadu. A mislim da će se ono što se desilo ‘Skupštini slobodne Srbije’, desiti i ‘Proglasu’ – da ga ubiju neki od njegovih članova“, istakao je Prelević.
Opozicija je već dugi niz godina nesposobna da izbori bilo kakve promene, pa se zato nalazimo u „konzerviranom stanju“.
„I sada imamo proteste u Novom Sadu u kojima nemate opoziciju. Kako to? Nešto tu nije logično“.
Vučić će krenuti ofanzivnije na medije koji nisu pod njegovom kontrolom
„Imam informaciju i da će ovaj (Aleksandar Vučić) krenuti na medije. Što mu je vlast ugroženija, to će biti suroviji prema njima i prema kritičkim medijima. Imam i saznanje da planira da kupi neke elektronske medije koji su opoziciono nastrojeni. Pričalo se o Mađarima, pa sada o Arapima, koji hoće da kupe akcije fonda koje čine većinu njihove vlasničke strukture. A neće prezati ni da pojedinim novinarima ponudi 500 evra veću platu da bi ih odvukao na svoju stranu'“, predočava Prelević.
Ističe da se predsednik Srbije u uspostavljanju kompletne vlasti neće zaustaviti na kupovini elektronskih medija koji nisu pod njegovom kontrolom .
„Znam da ‘Vreme’ davi 10 godina, i neće prestati sa tim. On želi da stvori armiju bezličnih novinara“, kaže naš sagovornik.
Kao poslednji stadijum u uspostavljanju potpune dominacije vlasti u Srbiji, Prelević vidi Vučićev napad na intelektualce u težnji da ih „pokori na isti način kao i novinare – da budu bezlični“.
Ako to uspe, zaokružiće svoju vladavinu i građanima Srbije oduzeti budućnost.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić upozorila je da nastavak blokada fakulteta ima „tri pretnje“ i da je „medeni mesec prošao“, jer „dolazi trenutak da se prekinu šanse da se ispravi ovo“
Udruženje „Moja Srbija“ upozorava da bi ukidanje vaučera za odmor u Srbiji ozbiljno ugrozilo razvoj domaćeg turizma i dovelo do pada prihoda ugostitelja i hotelijera, „što bi nas vratilo na stanje od pre deset godina, kada je izdavanje smeštaja bilo sporedna delatnost“
Novinarka „Večernjih novosti“ Vojislava Crnjanski Spasojević dobila je otkaz nakon što je objavila fotografiju na Instagramu sa protesta ispred Pravnog fakulteta. Da li je ovo početak otpuštanja neposlušnih? I da li je ovo dokaz da novinare špijuniraju
Korišćenje u dnevnopolitičke svrhe mogućnosti atentata na predsednika države – posebno u zemlji gde je pre četvrt veka mučki ubijen premijer – krajnje je opasno i neodgovorno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!