Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će svim srednjoškolcima u Srbiji biti isplaćeno 10.000 dinara, dok će studenti putem studentskih kartica dobiti po 1.000 dinara.
U narednih deset dana, kako je najavio, novac će biti prebačen jedinicama lokalne samouprave a onda isplaćen roditeljima srednjoškolaca. Dodao je i da smatra da je ova pomoć „posebno važna pred praznike“.
Ovo su samo poslednja dva davanja u nizi i naravno uvek ih obnaroduje predsednik Srbije.
Prethodno je najavljeno da će novčana pomoć iz državne kase biti uplaćena penzionerima, korisnicima socijalne pomoći i naknade za tuđu negu.
Procenjuje se da će za sve ovo biti utrošeno oko 38 milijardi dinara, što je oko 320 miliona evra.
Glasaju roditelji, bake i deke
Mihailo Gajić, ekonomista Libeka, ukazuje da to što se ove pare dele baš nekoliko dana pred izbore znači da se kupuju glasovi.
„Srednješkolci ne glasaju, ali glasaju njihovi roditelji, njihove bake i deke. Poruka Srbije protiv nasilja je da se pokaže kako je nedekvatno država reagovala posle Ribnikara i Mladenovca, kako nije učinila dovoljno za bezbednost dece i kako je i sama odgovorna, jer je raspirivala atmosferu u kojoj je nasilje normalizovano“, rekao je Gajić za „Danas“.
Na ovaj način vlast šalje poruku da oni brinu o deci“, tumači Gajić najnoviju ad hok meru državne administracije.
Sa ekonomske strane, ona neće imati mnogo efekta.
„S obzirom na visinu sredstava, ova mera neće imati nekog efekta, niti će biti problem za isplatu. Osim toga ne prati je ni neka analiza zbog čega se to radi. Koji to problem u društvu ona rešava. Nastavljena je i neselektivnost davanja. Oni promašuju najugroženije. Najsiromašniji sloj stanovništva ili ni ne završi osnovnu školu ili ako završi ne upisuje srednju školu, nego počinje da privređuje. Oko pet odsto đaka ne završi osnovnu školu. Oni su najsiromašniji, a neće dobiti novac. Zato će tih 10.000 dinara dobiti i dobrostojeće porodice“, ocenjuje Gajić.
Dvadeste miliona evra
U školskoj 2022/23 godini, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, redovne srednje škole pohađalo je 234.919 učenika, dok je škole za učenike sa smetnjama u razvoju pohađalo 1.846 učenika. To znači da će oko 2,37 milijardi dinar biti dato za ovu namenu, ili preko 20,25 miliona evra.
Prema rečima koordinatorke za program i komunikacije Unije sredjoškolaca Srbije Elizabete Jagice, pomoć koja se daje pred izbore srednjoškolci ne percipiraju kao „predizbornu meru“.
„Pitanje je toga koliko imaju znanja i političke i medijske informisanosti, tako da se to neće tako shvatiti, već kao mogućnost da novac iskoriste na sebe“, rekla je ona za Novu ekonomiju.
Istakla je da troškovi srednjoškolaca koji borave u učeničkim domovima iznose mesečno oko 100 evra.
Jagica je rekla da, za razliku od studenata koji imaju indeks, karticu i popuste uz njih, srednjoškolci imaju jako malo popusta i povoljnosti sa svojom knjižicom.
Politički marketing
Dejan Šoškić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu i nekadašnji guverner Narodne banke ističe da iza ovog deljenja novca stoji politički marketing pred izbore.
„Ako se želi pomoći učenicima, treba pojeftiniti obrazovanje. Treba obezbediti da udžbenici budu kvalitetni i jeftini i da ih izdaju domaći izdavači. Treba podići standard učitelja i nastavnika. Ovako kako su predstavljene mere, to su predizborni potezi“, ocenjuje Šoškić.
B.G./Danas/Nova ekonomija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com