Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Čak u 44 odsto slučajeva žene se odriču nasledstva u korist drugih članova porodice, dok to učini tek 0,5 odsto muškaraca
Muškarci i žene, barem na papiru, imaju isto pravo nasleđivanja, ali kad se pogledaju stvarni podaci, u Srbiji su i dalje običaji jači od zakona. Čak u 44 odsto slučajeva žene se odriču nasledstva u korist drugih članova porodice. Kad je reč o muškarcima, to učini tek njih 0,5 odsto.
Dakle, tek na 88 žena, dolazi jedan muškarac koji se odrekne prava nasledstva u korist nekog drugog člana porodice.
Do ovih podataka došla je Koalicija za pravedno nasleđivanje koja je u okviru kampanje „Koliki je moj deo“ sprovela nacionalno istraživanje o preprekama sa kojima se suočavaju žene u procesu raspodele nasledstva.
Kao jedan od razloga zašto se žene odriču nasledstva, jeste i taj da im se ne navodi tačno kakve posledice to vuče za sobom. Iako im to nije zakonska obaveza, Koalicija je pozvala Javnobeležničku komoru da svoje klijente upozore šta takve odluke nose sa sobom.
“Jedna od posledica odluke da se pojedinac odrekne nasledstva je gubitak prava na socijalnu pomoć u budućnosti”, navodi se u saopštenju Koalicije za pravedno nasleđivanje koju čini više od 20 organizacija koje se bore da se u društvu podigne svest o tome da žene i muškarci imaju jednaka prava u pogledu nasleđivanja.
U dopisu Javnobeležničkoj komori naveli su i da do ovakvih ishoda najčešće dolazi pod pritiskom i očekivanja okoline, posebno u ruralnim sredinama. U najvećem broju slučajeva to su žene, bilo da su žrtve nasilja ili razvedene samohrane majke.
Koliko je ovaj problem zaista prisutan i izražen, upozoravala je i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
Tako je na panelu „Žene i nasleđivanje-patrijarhalni obrasci i prava“ navela primer majke koja je osuđivale ćerke koje su odlučile da se prihvate nasledstva.
„Tada se poremete porodični odnosi i nema razgovora o tome, jer majka je stasavala u patrijarhalnoj sredini u kojoj se to pitanje nije postavljalo“, objasnila je Janković.
Ona je istakla da je nasleđivanje imovine poseban fenomen, te da patrijahalni obrasci traju vekovima i da su duboko ukorenjeni u našu svest i identitet.
„To nije jednostavno promeniti. Nema tog zakona, strategije i akcionog plana koji će preko noći to da promene“, poručila je Janković.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Inicijativa ProGlas pozvala je sve građane Srbije da u petak, 22. novembra, u 11:52 stanu na 15 minuta gde god da se nalazili i tako odaju poštu stradalima u Novom Sadu. Akcija treba da bude upozorenje vlastima da odgovorni moraju da budu kažnjeni i da istraga mora da bude transparentna
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve