Pokradeni, namešteni, neregularni, sumnjivi – tako su mediji, analitičari, posmatrači, političari i građani s onu stranu vlasti nazvali vanredne parlamentarne, pokrajinske, lokalne i beogradske izbore koji su održani 17. decembra prošle godine. Veliki broj detektovanih fantomskih birača, rokada birača iz jednog mesta u drugo, birači uvezeni iz Republike Srpske da bi popravili rezultat Srpske napredne stranke u Beogradu, apsolutna nadmoć vladajućih partija u medijima rezultirali su oštrom Rezolucijom Evropskog parlamenta o srpskim izborima i Izveštajem međunarodne posmatračke misije OEBS/ODIHR.
Opozicione partije su iz prošlih izbora izvukle važnu lekciju pa one koje nastupaju na lokalnim izborima koji se održavaju sutra, u nedelju 2. juna, tvrde da su obezbedile posmatrače na svim izbornim mestima.
Naročito u Beogradu u kome je pre pet i po meseci utvrđen najveći broj prevarnih radnji u kojima su učestvovale i državne i lokalne institucije i „izbornih turista“, pa se čini sve da se to ne ponovi na ponovljenim vanrednim beogradskim izborima.
GIK: 1581 domaćih i 156 stranih posmatrača
Predsednik Gradske izborne komisije (GIK) Zoran Lukić saopštio je da se za praćenje rada Gradske izborne komisije i biračkih odbora na izborima za odbornike Skupštine Beograda na sam dan izbora, 2. juna, prijavio 1581 domaći posmatrač i 156 stranih posmatrača, preneo je Beoinfo.
U pripremnoj fazi izbornih radnji saradnja GIK sa domaćim i stranim posmatračima tekla je „bez primedbi, bila je brza i efikasna na obostrano zadovoljstvo2, rekao je Lukić i dodao da je sve proticalo u najboljem mogućem redu.
Prijavljeni su predstavnici domaćih posmatrača: CRTA, CESID, Građani na straži, JUKOM i Kreni-promeni, a od stranih OEBS/ODIHR, IFES, Delegacija EU u Srbiji, IREX, ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Holandije, Slovačke i Velike Britanije.
Predstavnici posmatrača rada biračkog odbora dužni su da postupaju po pravilima o održavanju reda na biračkom mestu i njima se omogućava da nesmetano posmatraju svaku izbornu radnju, a u zapisnik o posmatračima rada biračkog odbora mogu se upisati eventualne primedbe posmatrača.
ODIHR: Nalazi će biti predstavljeni u ponedeljak
Nije uobičajno da se posmatračke misije OEBS/ODIHR šalju da nadgledaju lokalne izbore, ali Srbija je stekla reputaciju zemlje u kojoj izbori niti su fer, niti slobodni.
Da ne bi ostavili mnogo prostora spekulacijama o regularnosti izbornog procesa, međunarodni posmatrači na lokalnim izborima u Srbiji iz kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) će odmah u ponedeljak na konferenciji za medije predstaviti svoje nalaze nakon održanih izbora, saopštila je ta misija.
Medijima će se u hotelu Metropol u Beogradu u 15 časova obratiti ambasador Lamberto Zanijer, šef Misije za posmatranje izbora ODIHR-a. Konferencija za medije će moći da se prati i preko Zoom platforme.
Kako je saopšteno, Misija za posmatranje izbora ODIHR-a broji ukupno 126 posmatrača, koje čini 16 stručnjaka angažovanih od strane ODIHR-a, 18 dugoročno angažovanih posmatrača i 92 kratkoročno angažovana posmatrača širom Srbije.
Misija ODIHR za posmatranje lokalnih izbora u Srbiji formirana je 30. aprila, na poziv vlasti u Srbiji, a predvodi je ambasador Lamberto Zanier.
Kontakt telefon za proveru biračkog spiska
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave najavilo je da će otvoriti kontakt telefone za građane preko kojih će navodno moći da dobiju informacije o upisima u izvodima iz Jedinstvenog biračkog spiska.
Na dan održavanja izbora, 2. juna, građani mogu dobiti informacije na brojeve telefona 011/2641-497, 011/3643-990, 011/3643-991 i 011/2685-344 u periodu od 7.00 do 20.00 časova.