Novo „Vreme“
Da li Srbija ide ka generalnom štrajku?
Već postoje pozivi da cela Srbija stane, ali se vodeći sindikati za sada na to nisu odvažili
Varedni izbori održani 17. decembra su zbog velikog broja neregularnosti uzburkali političke strasti ne samo u Srbiji, već i u Evropskoj uniji. Domaći i strani posmatrači su iz njih izvukli mnogobrojne pouke. Šta se čini da se izborne prevare ne bi ponovile 2. juna
Pokradeni, namešteni, neregularni, sumnjivi – tako su mediji, analitičari, posmatrači, političari i građani s onu stranu vlasti nazvali vanredne parlamentarne, pokrajinske, lokalne i beogradske izbore koji su održani 17. decembra prošle godine. Veliki broj detektovanih fantomskih birača, rokada birača iz jednog mesta u drugo, birači uvezeni iz Republike Srpske da bi popravili rezultat Srpske napredne stranke u Beogradu, apsolutna nadmoć vladajućih partija u medijima rezultirali su oštrom Rezolucijom Evropskog parlamenta o srpskim izborima i Izveštajem međunarodne posmatračke misije OEBS/ODIHR.
Opozicione partije su iz prošlih izbora izvukle važnu lekciju pa one koje nastupaju na lokalnim izborima koji se održavaju sutra, u nedelju 2. juna, tvrde da su obezbedile posmatrače na svim izbornim mestima.
Naročito u Beogradu u kome je pre pet i po meseci utvrđen najveći broj prevarnih radnji u kojima su učestvovale i državne i lokalne institucije i „izbornih turista“, pa se čini sve da se to ne ponovi na ponovljenim vanrednim beogradskim izborima.
GIK: 1581 domaćih i 156 stranih posmatrača
Predsednik Gradske izborne komisije (GIK) Zoran Lukić saopštio je da se za praćenje rada Gradske izborne komisije i biračkih odbora na izborima za odbornike Skupštine Beograda na sam dan izbora, 2. juna, prijavio 1581 domaći posmatrač i 156 stranih posmatrača, preneo je Beoinfo.
U pripremnoj fazi izbornih radnji saradnja GIK sa domaćim i stranim posmatračima tekla je „bez primedbi, bila je brza i efikasna na obostrano zadovoljstvo2, rekao je Lukić i dodao da je sve proticalo u najboljem mogućem redu.
Prijavljeni su predstavnici domaćih posmatrača: CRTA, CESID, Građani na straži, JUKOM i Kreni-promeni, a od stranih OEBS/ODIHR, IFES, Delegacija EU u Srbiji, IREX, ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Holandije, Slovačke i Velike Britanije.
Predstavnici posmatrača rada biračkog odbora dužni su da postupaju po pravilima o održavanju reda na biračkom mestu i njima se omogućava da nesmetano posmatraju svaku izbornu radnju, a u zapisnik o posmatračima rada biračkog odbora mogu se upisati eventualne primedbe posmatrača.
ODIHR: Nalazi će biti predstavljeni u ponedeljak
Nije uobičajno da se posmatračke misije OEBS/ODIHR šalju da nadgledaju lokalne izbore, ali Srbija je stekla reputaciju zemlje u kojoj izbori niti su fer, niti slobodni.
Da ne bi ostavili mnogo prostora spekulacijama o regularnosti izbornog procesa, međunarodni posmatrači na lokalnim izborima u Srbiji iz kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) će odmah u ponedeljak na konferenciji za medije predstaviti svoje nalaze nakon održanih izbora, saopštila je ta misija.
Medijima će se u hotelu Metropol u Beogradu u 15 časova obratiti ambasador Lamberto Zanijer, šef Misije za posmatranje izbora ODIHR-a. Konferencija za medije će moći da se prati i preko Zoom platforme.
Kako je saopšteno, Misija za posmatranje izbora ODIHR-a broji ukupno 126 posmatrača, koje čini 16 stručnjaka angažovanih od strane ODIHR-a, 18 dugoročno angažovanih posmatrača i 92 kratkoročno angažovana posmatrača širom Srbije.
Misija ODIHR za posmatranje lokalnih izbora u Srbiji formirana je 30. aprila, na poziv vlasti u Srbiji, a predvodi je ambasador Lamberto Zanier.
Kontakt telefon za proveru biračkog spiska
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave najavilo je da će otvoriti kontakt telefone za građane preko kojih će navodno moći da dobiju informacije o upisima u izvodima iz Jedinstvenog biračkog spiska.
Na dan održavanja izbora, 2. juna, građani mogu dobiti informacije na brojeve telefona 011/2641-497, 011/3643-990, 011/3643-991 i 011/2685-344 u periodu od 7.00 do 20.00 časova.
Već postoje pozivi da cela Srbija stane, ali se vodeći sindikati za sada na to nisu odvažili
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović smatra da je slučaj bivše državne sekretarke MUP-a od početka vođen tako da izbegne ozbiljne optužbe, a da dokazi o umešanosti Dijane Hrkalović u kriminalne aktivnosti nisu nikada postali deo zvanične optužnice
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve