Premijer Kosova Aljbin Kurti pozvao je „da se ne naseda na euforiju heroizacije i romantizacije Fatona Hajrizija“. Naglasio je da rasvetljavanje okolnosti od bekstva Hajrizija sa Kosova u centralnu Srbiju do njegovog ubistva zahteva lokalnu i međunarodnu istragu
Premijer Kosova Aljbin Kurti potvrdio je da je poređenjem otisaka prstiju pristiglih iz Beograda sa podacima policije u Prištini, utvrđeno da otisci pripadaju Fatonu Hajriziju koji je usmrćen u oružanom obračunu sa policijom, nakon što je u Loznici ubio policajca Nikolu Krsmanovića, a njegovog kolegu Vjekoslava Ilića ranio.
Kurti je na sednici vlade naveo da su od vlasti u Beogradu 22. jula godine dobili otiske prstiju jedne osobe i da su ti otisci, zajedno sa otiscima prstiju Hajrizija prosleđeni agenciji za forenziku u Prištini, gde je poređenjem utvrđeno da otisci pripadaju Hajriziju.
Kurti je naglasio da rasvetljavanje okolnosti od bekstva Hajrizija sa Kosova u centralnu Srbiju do njegovog ubistva zahteva lokalnu i međunarodnu istragu, piše Radio-televizija Srbije.
Porodica Hajrizi želi da preuzme telo ubice
On je pozvao da se ne naseda na euforiju heroizacije i romantizacije Hajrizija.
Porodica Fatona Hajrizija je ovlastila advokata Arianita Kocija da iz centralne Srbije preuzme telo.
Koci je naveo da je već kontaktirao vlasti u Beogradu i prištinskog oficira za vezu Jetiša Jašarija.
Koci je medijima u Prištini preneo da još nisu identifikovali gde se nalazi telo Hajrizija, i da su moguće opcije Beograd, Šid ili Novi Sad.
On je rekao da će otići da preuzme Hajrizijevo telo čim dobije tačne informacije, jer ima svu potrebnu dokumentaciju.
faton-hajrizi-MUPUbica Faton Hajrizi
Hajrizi prethodno pobegao iz zatvora
Policija je 18. jula ubila Hajrizija koji je bio označen kao napadač koji je na granici Srbije i Bosne i Hercegovine prethodnog dana ubio jednog policajca, a drugog ranio.
Dan posle zločina i velike potrage Hajrizi je likvidiran u okolini Loznice, na obroncima planine Gučevo.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić potvrdio je tada da je reč o osumnjičenom za napad, Fatonu Hajriziju, kriminalcu sa Kosova, koji je desetak dana pre ubistva policajca dana pobegao iz kosovskog zatvora.
Pokušavajući da pobegne, Hajrizi je ispalio devet metaka, a policija je uzvratila sa dva hica, a policija je nakon akcije medijima prosledila fotografije mrtvog muškarca koji leži potrbuške u travi, navodeći da je to ubijeni Faton Hajrizi.
Napad na granične policajce se dogodio tokom rutinske kontrole vozila na prelazu Trbušnica kod Loznice, na granici Srbije i Bosne i Hercegovine, u noći između 17. i 18. jula.
Napadač je izašao iz automobila i pucao na granične policajce, a prema saopštenju MUP u automobilu tutinskih registarskih oznaka bila su dva muškarca, dok je policija je pronašla kosovski pasoš na ime Artan Hajrizi (33) i nemačku ličnu kartu.
Istog dana Dačić je rekao da se sumnja da to nije bio Artan Hajrizi, već njegov brat Faton.
Srbija će tražiti izručenje Hajrizijevog brata Artana
I sam Artan Hajrizi negirao je da je napao policajce tako što je objavio video snimak iz policijske stanice u Nemačkoj, gde je, kako je tvrdio, došao da prijavi da su mu ukradeni pasoš i lična karta.
Artan Hajrizi je u snimku naveo da mu je brat Faton Hajrizi ukrao dokumenta i da su ona zbog toga pronađena na mestu ubistva policajca.
Dačić je 19. jula najavio je da će Srbija od Nemačke tražiti izručenje Artana Hajrizija, jer Srbija ne veruje u priču da je Faton 16. jula od brata u Nemačkoj ukrao dokumenta.
Dačić je tada upitao zbog čega bi Faton Hajrizi ukrao dokumenta u Nemačkoj, da bi zatim ilegalno stigao do Preševa, a potom ilegalno pokušao da pobegne iz Srbije u Bosnu i Hercegovinu.
Dačić je tada tvrdio da je sve bilo dogovoreno i da je Artan Hajrizi poslao svom bratu dokumenta za koja je tvrdio da su mu ukradena.
Dačić je naveo i da je prebacivanje Fatona Hajrizija u Bosnu i Hercegovinu organizovao bračni par koji je uhapšen, žena u Srbiji a muž u Banjaluci.
Oni su angažovali vozača iz Tutina da Fatona prebaci od Preševa do Loznice.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Ministar pravde nastoji da javnosti prikaže sliku otvorenosti za dijalog sa zaposlenima, dok istovremeno ignoriše predstavnike sindikata koji zakonito zastupaju zaposlene u pravosuđu", istakao je Sindikat, uz poziv zaposlenima da ne učestvuju u takvom fingiranju dijaloga
Lekar treba da bude stručan, a ne poslušan, sve drugačije je zloupotreba, jer pacijenti nisu politički rekviziti – jedna je od poruka zdravstvenih radnika iz cele Srbije sa skupa u Valjevu
Studente maratonce je u Luksemburgu dočekala gradonačelnica tog grada. Očekuje se da u ponedeljak stignu do zgrade EU u Briselu. U Srbiji se pešačilo do Gornjih Nedeljica
Iako su evropski zvaničnici danima upozoravali da bi Srbija mogla da oseti posledice Vučićevog odlaska u Moskvu 9. maja, ministar spoljnh poslova Marko Đurić kaže da „neće biti prekida EU integracija niti sankcija“
Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces
Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!